Page 2 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 2
Kalendarz
inny
niż wszystkie
Warto go mieć!
Przyprawy na lepsze trawienie
Lista zalet kulinarno-zdrowotnych przypraw ziołowych jest długa. Niektóre przyprawy są szczególnie wskazane w kuchni ludzi mających kłopoty z niestrawnością i otyłością.
KMINEK ZWYCZAJNY
Stosuje się owoce (nasiona). Niszczy bakterie gnilne żyjące w jelitach. Wyjątkowo skutecznie leczy wzdęcia. Usuwa uczucie ciężkości w żołądku. Aktywizuje pracę wątroby i sprzyja wydzielaniu soków trawiennych. Nieoceniony w bolesnych skurczach jelit i dróg żółciowych. Wzmaga trawienie tłuszczów. Zalecany do kapusty kwaszonej, buraczków, mięsa wieprzowego, gotowanych ryb i sałatek z ziemniaków.
KOLENDRA SIEWNA
Używa się owoców (nasion). Ma działanie rozkurczowe (oddala bolesne skurcze jelit
i dróg żółciowych). Likwiduje bakterie i grzyby pasożytujące w jelitach. Ułatwia trawienie dań tłustych, ciężkostrawnych. Idealna do zup fasolowej, grochowej, z soczewicy
oraz pasztetów, kapusty, buraczków, duszonej marchwi, purée z jabłek.
CZĄBER OGRODOWY
W kuchni stosuje się kwitnące ziele. Pomocny przy zaparciach, wzdęciach, złym przyswajaniu składników pokarmowych, bolesnych skurczach przewodu pokarmowego. Likwiduje bakterie gnilne. Aktywizuje proces przemiany materii. Działa rozkurczowo
na jelita i drogi żółciowe. Ułatwia trawienie tłuszczów. Polecany do potraw z grzybów, farszów drobiowych, pieczonych ziemniaków, śledzi, kalafiorów, kapusty.
BAZYLIA POSPOLITA
Zastosowanie mają liście. Roślina unieszkodliwia bakterie gnilne i wywołujące zatrucia pokarmowe, leczy biegunki. Usuwa wzdęcia, uczucie pełności w żołądku, przykre odbijania. Usprawnia pracę wątroby, trzustki i woreczka żółciowego. Leczy chroniczne zapalenie żołądka i jelit. Pobudza metabolizm i przyspiesza trawienie potraw ciężkostrawnych. Dobrze smakuje z potrawami z fasoli, grochu, soczewicy, soi, z pomidorami, białym serem, sałatkami warzywnymi, spaghetti, kapustą kwaszoną.
LEBIODKA POSPOLITA (OREGANO)
Wykorzystuje się kwitnące ziele lub tylko same liście. Roślina pobudza wydzielanie
soków trawiennych, ułatwia trawienie potraw ciężkostrawnych, tłustych. Unieszkodliwia bakterie i grzyby chorobotwórcze żyjące w jelitach. Działa przeciwzapalnie na przewód pokarmowy. Wpływa żółciopędnie i żółciotwórczo, zapobiega zastojowi żółci w woreczku żółciowym – często występującemu w kamicy żółciowej. Pobudza metabolizm. Stosowana do potraw z mięsa wieprzowego, sera i jaj, zupy pomidorowej, idealna do spaghetti i pizzy.
MAJERANEK OGRODOWY
W kuchni przydaje się ziele. Wzmaga proces trawienia, skutecznie niszczy bakterie i grzyby gnilne żyjące w jelitach. Przeciwdziała wzdęciom. Pomaga lepiej trawić tłuszcze. Usuwa objawy przejedzenia i uczucie pełności w żołądku. Wspomaga wątrobę i trzustkę. Zalecany do mięs – wieprzowego, drobiowego (np. indyka)
oraz dziczyzny, a także potraw z grzybów, fasoli oraz flaków.
26
2024
Marzec
Tydzień 9 10 11
12 13
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek 18152229 Sobota 29162330 Niedziela 3 10 17 24 31
4 11 5 12 6 13 7 14
18 25 19 26 20 27 21 28
WLeczenie miętą
świecie wykorzystuje się wiele gatunków mięty. Największe uznanie w medycynie ma jednak mięta pieprzowa (po łacinie Mentha piperita). Jest to roślina wieloletnia, osiąga wysokość od 50 do 80 cm. Liście ma lancetowate, brzegiem ząbkowane, zwykle karbowane
między nerwami głównymi. Kwiaty tej rośliny są jasnofioletowoliliowe. Mięta wydziela lubianą, orzeźwiającą woń.
Mięta pieprzowa nie rośnie dziko, lecz uprawia się ją w ogródkach, na działkach i oczywiście na du- żych plantacjach. Lecznicze są u niej liście. Niekiedy stosuje się końce młodych pędów. Wszystkie te surowce należy zbierać przed kwitnieniem roślin. Pędy ścinamy wtedy na wysokości około 7 cm od ziemi i suszymy w zadaszonym, przewiewnym miejscu. Po wyschnięciu osmykuje się z nich same liście.
W medycynie, kuchni i kosmetyce wykorzystujemy także świeże liście i młode pędy tych ro- ślin. Miły, orzeźwiający zapach mięty pieprzowej pochodzi od olejku lotnego, którego zawartość dochodzi nawet do 3 proc. Roślina ta obfituje jeszcze w garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i liczne sole mineralne.
Niesie ulgę chorej wątrobie
Ze wszystkich właściwości mięty najbardziej cenimy sobie dobroczynne działanie na cały przewód pokarmowy. Sięgamy po nią chętnie, gdy dokucza wątroba, stan zapalny woreczka i dróg żółcio- wych, kamica żółciowa, niestrawność, ból brzucha, mdłości, objawy przejedzenia. Miętę często zażywa się także przy zatruciach pokarmowych, biegunce, wymiotach, braku apetytu, wzdęciach i bolesnych skurczach jelit. Olejek miętowy wchodzi w skład wielu cenionych preparatów pomoc- nych w chorobach wątroby i niestrawności. Leki z niej przynoszą ulgę przy kolce jelitowej, nieżycie żołądka, słabym przyswajaniu składników pokarmowych.
Miętę poleca się poza tym przy zdenerwowaniu, uporczywych bólach głowy, migrenie (niektórym pomagają okłady ze świeżych liści na skronie), nerwobólach, bezsenności. Roślina ta obniża nieco ciśnienie krwi. Inhalacje z olejku miętowego skutecznie leczą katar, nieżyt oskrzeli i oddalają niepo- kój wewnętrzny. Naparu z liści często używa się do płukania gardła przy jego zapaleniach i anginie oraz zapaleniach jamy ustnej, np. podczas chorób dziąseł (stan zapalny, krwawienie, paradontoza).
HERBATKA NA LEPSZE TRAWIENIE
SKŁADNIKI:
50 g liści mięty pieprzowej, 50 g ziela krwawnika.
PRZYGOTOWANIE I STOSOWANIE
Oba komponenty wymieszać. 1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką wrzątku,
parzyć pod przykryciem 15-20 minut. Po odcedzeniu pić napar 10-15 minut przed jedzeniem.
POŻYTEK DLA ZDROWIA
Napar ten usprawnia trawienie, bo wspomaga pracę żołądka i wątroby. Likwiduje wzdęcia i objawy przejedzenia.
16
2024
Luty
Tydzień 56789
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek 291623 Sobota 3 10 17 24 Niedziela 4 11 18 25
1
5 12 19 26 6 13 20 27 7 14 21 28 8 15 22 29
4
2024
Czerwiec
202
Wrzesień
Borówka czernica usprawnia pracę mózgu
Wprawdzie roślina, o której właśnie piszę bywa często potocznie nazywana czarną jagodą, to jednak botaniczna – poprawna jej nazwa brzmi: borówka czernica (po łacinie Vaccinium myrtillus). To nieoceniony skarb dla zdrowia. Przydaje się np. przy kłopotach z pamięcią.
Idealne wsparcie dla mózgu
Współczesny człowiek powinien koniecznie zatroszczyć się o mózg. W takich kuracjach przydają się niezawodnie owoce czarnej jagody (borówki czernicy). Bronią mózg przed szybkim starzeniem się (działają ochronnie – neuroprotekcyjnie) i skutecznie poprawiają jego wydolność. Zapobiegają stresowi oksydacyjnemu w mózgu (kaskadzie wolnych rodników – reaktywnych form tlenu, a te mogą z czasem prowadzić do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgowych). Usuwają też skutecznie jego stan zapalny (bardzo niebezpieczny).
Wiarygodne raporty medyczne opublikowane w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych podają wprost, że owoce te zdecydowanie poprawiają pamięć i ogólną sprawność intelektualną, i to w każdym wieku. Stanowią także dobrodziejstwo dla ludzi starszych, dotkniętym zaawansowaną miażdżycą naczyń mózgowych. Warto je zaproponować osobom, u których występują zawroty i bóle głowy, szum w uszach oraz postępująca demencja starcza wywołana poważnymi zaburzeniami w ukrwie- niu komórek mózgowych lub postępującym starzeniem się struktur mózgu. Dużo owoców czarnej jagody należy koniecznie podawać pacjentom zmagającym się z chorobą Alzheimera (oraz osobom znajdującym się w grupie dużego ryzyka wystąpienia tych schorzeń), bo może to spowolnić u nich
Tydzień 22 23
Poniedziałek 3
Wtorek 4
Środa 5
Czwartek 6
Piątek 7
Sobota 18152229 Niedziela 2 9 16 23 30
24 25 26
Tydzień 35 36 37
38 39 40
16 23 30 17 24
18 25
19 26
20 27 21 28 22 29
10 17 24 11 18 25 12 19 26 13 20 27 14 21 28
postęp samej choroby i poprawić funkcje poznawcze. Takie owoce są też wskazane dla osób z chorobą Parkinsona.
Pamiętajmy o dokładnym myciu owoców!
Od dawna epidemiolodzy ostrzegają przed spożywaniem owoców czarnej jagody prosto z krzaczka – bez mycia. Szczególnie niebez- pieczne może się to okazać dla dzieci. W lesie żyją bowiem dzikie zwierzęta, np. lisy, które są nosicielami bąblowca, czyli tasiemca wie- logłowego. To właśnie za pośrednictwem ich kału mogą trafić na owoce borówki czernicy. Dlatego też owoce po zebraniu ich w lesie lub po zakupie trzeba starannie umyć mocnym strumieniem gorącej wody lub bezpieczniej – poddać obróbce termicznej.
Głóg
i choroba wieńcowa
Ta dolegliwość dokucza zazwyczaj ludziom
w podeszłym wieku (60-70 lat), choć w ostat-
nim czasie coraz więcej jej przypadków
wykrywa się już u osób po 50. roku życiu. Bezpo-
średnią przyczyną choroby wieńcowej jest mniej lub
bardziej zaawansowana miażdżyca zlokalizowana
w ścianach naczyń wieńcowych, a więc tych, któ-
rych zadaniem jest właściwe ukrwienie mięśnia ser-
cowego. Blaszki miażdżycowe stopniowo zamykają
światło tych naczyń, co prowadzi do ich pogłębiającej się niedrożności. Niedrożne naczynia wieńcowe nie są w stanie dostarczyć sercu tyle krwi, aby mogło ono normalnie pracować. Najbardziej reaguje ono na brak tlenu. Mięsień sercowy szybciej się wówczas męczy, nawet podczas wykonywania prostych czynności dnia powszedniego. Manifestuje to uciskiem lub bólem zamostkowym, a w poważniejszych przypadkach choroby wieńcowej zadyszką o różnym nasileniu lub dusznicą.
Trzeba mieć świadomość, że postępująca choroba wieńcowa prowadzi do zawału serca. Wsku- tek niewystarczającego ukrwienia mięśnia sercowego, co dzieje się, gdy coraz bardziej niedrożne stają się naczynia wieńcowe prowadzi wcześniej czy później do postępującej jego niewydolności. Niedokrwione serce jest bowiem nieustannie przeciążane.
W leczeniu i skutecznym zapobieganiu chorobie wieńcowej nieoceniony jest głóg. Potwier- dzają to poważne badania kliniczne. Współczesna medycyna wprost nie wyobraża sobie dziś bez niego terapii chorób serca i układu krążenia. W leczeniu wykorzystuje się kwiatostany i owoce głogu. Te pierwsze pozyskuje się w maju, natomiast jesienią można zbierać owoce. W aptekach i sklepach zielarskich są do kupienia suszone kwiatostany i owoce głogu oraz wyciąg z kwiato- stanów Intractum Crataegi.
Stosowanie wyciągów z kwiatostanów czy owoców głogu prowadzi do rozszerzenia, udrożnienia naczyń wieńcowych, zwiększa się też siła pojedynczych skurczów serca. Skutek takiego działa- nia jest taki, że serce ekonomiczniej pracuje, staje się bardziej ukrwione, otrzymuje wraz z krwią
Poniedziałek 2 Wtorek 3 Środa 4 Czwartek 5 Piątek 6 Sobota 7 Niedziela 1 8
9 10 11 12 13 14 15
zdecydowanie większą porcję koniecznego tlenu i energii. Głóg sprawia, że serce staje się mocniejsze, szybciej regeneruje się po wzmożonym wysiłku, dobrze wypoczywa i nie jest zbyt przeciążone. Głóg okazał się również nieoceniony przy objawach tzw. starczego serca. Obecne w nim substancje lecznicze wpływają także dobroczynnie na zmniejszenie obwodowego oporu na- czyń krwionośnych, co gwarantuje spadek ciśnienia krwi. Dodajmy jeszcze, że wyciągi zarówno z kwiatostanów, jak i owoców głogu wykazują łagodne działanie uspokajające (są zalecane np. przy nerwicy serca).
54
84
„Zdrowie na cały rok 2024” można kupić:
www.zdrowiebezlekow.pl • tel. 724 467 969