Page 53 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 53
laktyce antynowotworowej. Warto nadmienić, że badania nad korzy- ściami płynącymi z zastosowania adaptogenów są nadal w toku. Ich pełny potencjał i skuteczność wyko- rzystania wyników badań nauko- wych nie został jeszcze do końca zbadany. Również w kontekście ho- listycznego zastosowania ich do po- prawy zdrowia dobrze wpasowują się w filozofię systemów, takich jak ajurweda i TCM. Przed stosowaniem adaptogenów zawsze warto skorzy- stać z pomocy specjalisty ds. zdrowia, aby uzyskać wskazówki dotyczące dawkowania i bezpieczeństwa. Opi- sane adaptogeny, takie jak astragalus, rehmannia glutinosa, reishi, bacopa i cordyceps stanowią tylko niewielki wycinek spośród tysięcy roślin o ada- ptogennych właściwościach. Zarówno ich różnorodność, jak i zastosowanie w różnych kulturach są ogromne. Nie sposób wymienić wszystkich, tak jak ich właściwości zdrowotnych.
Bacopa Monnieri
Bacopa Monnieri, znany również jako Brahmi, to adaptogen pochodzący z ajurwedyjskiego systemu medycz- nego, który od wieków jest ceniony za swoje korzystne właściwości dla zdrowia mózgu i całego organizmu. To prawdziwy „księżycowy dar dla mózgu”, wsparcie dla funkcji poznaw- czych i procesów intelektualnych. W ajurwedzie, starożytnym systemie medycznym Indii, Bacopa Monnieri uważano za skarb dla umysłu i ciała. Właściwości rośliny obejmują wpływ na poprawę pamięci oraz ogólną kon- dycję mózgu. Brahmi jest stosowane w formie toników wzmacniających zdolności umysłowe – pomoc w nauce i medytacji.
Współczesna nauka zaczęła ba- dać potencjał Bacopa Monnieri, aby dowiedzieć się, czy tradycja ajurwe- dyjska znajduje potwierdzenie w rze- czywistości. Badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakty z rośliny za- wierają aktywne związki, takie jak bacosides, które dostarczają wielu korzyści dla zdrowia mózgu.
Bacopa Monnieri może np. redu- kować stany lękowe i stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki temu Brahmi może pomóc w zachowaniu harmonii i spokoju.
Roślina może również pomóc w zachowaniu sprawności mózgu na dłużej. Związki zawarte w tej rośli- nie mają działanie przeciwutleniające, chronią neurony przed degeneracją oksydacyjną.
Bacopa Monnieri może też być nie- ocenionym środkiem poprawiającym zdolności poznawcze u osób w róż- nym wieku. Od studentów, przez pra-
cowników umysłowych, aż po osoby starsze. Stosowanie Brahmi może być nowoczesnym kluczem do wzmocnie- nia zdolności umysłowych i poprawy jakości życia.
Okazało się również, że cenne właściwości Bacopa Monnieri można wykorzystać do zapobiegania różnym rodzajom raka. Tu trzeba dodać, że chociaż dotychczasowe badania dają obiecujące wyniki, konieczna jest ich kontynuacja. Chodzi głównie o bada- nia kliniczne, które pozwolą określić optymalne wykorzystanie rośliny i poznać jej skuteczność w profilak- tyce raka. Wstępne badania sugerują potencjalne korzyści prozdrowotne w następujących typach raka:
➜ RAK SKÓRY – badania wykazały, że Bakopa może hamować wzrost komórek raka skóry i indukować apoptozę (śmierć komórek) w jego komórkach,
➜ RAK PIERSI – według przepro- wadzonych badań, Bakopa działa hamująco na wzrost komórek raka piersi i ma zdolność do indukowa- nia apoptozy w jego komórkach. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić skuteczność tego działania u ludzi,
➜ RAK PŁUC – wstępne badania wykazały, że Bacopa może mieć właściwości przeciwnowotworo- we skierowane przeciwko rakowi płuc. Wykazano zdolność do hamo- wania wzrostu komórek raka płuc i indukowania śmierci komórek w jego liniach komórkowych. Na- leży kontynuować badania, aby zweryfikować te ustalenia.
Uwaga! Zawsze należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed włączeniem leków ziołowych do swojej rutyny zdrowotnej, zwłasz- cza w kontekście profilaktyki raka.
Bacopa Monnieri, czyli „księży- cowy dar dla mózgu”, łączy w sobie dziedzictwo ajurwedyjskiej mądrości z najnowszymi badaniami nauko- wymi. Jej zdolność do wspierania pamięci, redukowanie stanów lęko- wych oraz potencjalne właściwości przeciwnowotworowe czynią roślinę niezastąpionym narzędziem i cennym sojusznikiem wspomagającym zdro- wie ducha i ciała.
Reishi
Reishi (Ganoderma lucidum) – znany również jako „grzyb nieśmiertelności”, od dawna cieszy się dobrą reputacją jako adaptogen i modulator odpor- ności. Badania sugerują, że reishi może mieć właściwości przeciwnowo- tworowe, polegające na hamowaniu wzrostu guza, promowaniu apoptozy (śmierci komórek) w komórkach rako- wych i wzmacnianiu odpowiedzi im- munologicznej przeciwko rakowi. Do- datkowo reishi wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, co przyczynia się do jego potencjal- nych właściwości zapobiegających nowotworom.
v
wydanie specjalne – UCIEC PRZED RAKIEM
53