Page 68 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 68

     ściową. To ugruntowane badanie, które umożliwia wykrywanie specyficznych odchyleń, ocenianych w obrazie.
Gdy stwierdzono zaburzenie mikrokrążenia
Wymiana substancji zachodzi w drob- nych naczyniach włosowatych w tym w przebiegu dyfuzji, a wpływ mają nasze codzienne nawyki. Zarówno aktywność fizyczna od wczesnych lat, dieta bogata w antyutleniacze,
Napoje z kofeiną mogą
pić osoby mające
niskie ciśnienie.
Dla wysokociśnieniowców lepszym wyborem
jest biała lub zielona herbata.
dbanie o właściwe BMI, nawodnienie organizmu, mają kluczowe znaczenie w prewencji chorób układu krążenia w tym tych w skali mikro.
Ponadto nie zaleca się długiego opalania na słońcu, przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas. Palenie tytoniu i inne używki są szko- dliwe i niewskazane. W Polsce rośnie moda na „wapowanie” czyli puszczanie elektronicznego dymka. Naukowcy przestrzegają przed niezbadanymi na dziś potencjalnymi skutkami pa- lenia e-papierosów.
Ważny jest intensywny wysiłek fizyczny
Niewielka aktywność, np. pilates czy spacer, to za mało. Badania potwier- dzają, że potrzebne jest 30 minut intensywnego wysiłku fizycznego. Poprawia się wówczas dotlenienie organizmu, a zmniejsza ilość pro- zapalnych substancji, które niszczą naczynia drobne.
Zaleca się spożywanie produktów obfitujących w witaminę C, kwasy omega-3, algi oraz substancje natu- ralne poprawiające krążenie krwi i uszczelniające naczynia, w tym: żeń- -szeń, ginko-biloba, czarny bez, ciem- ne owoce, zielona herbata. W diecie nie może zabraknąć głogu i owoców dzikiej róży.
Wśród olejków eterycznych warto zwrócić uwagę na olejek cyprysowy, rozmarynowy (przy masażu niwe- luje obrzęki). Zioła, w tym adapto- geny, przyjmować można tylko pod nadzorem specjalisty zielarza-fito- terapeuty, a w przypadku jakiego- kolwiek leczenia farmakologiczne- go, wymagane jest skonsultowanie z lekarzem prowadzącym. Dobrym nawykiem są naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, praktyka wła- ściwego oddechu. Polecaną dietą jest śródziemnomorska, z wysokim wskaźnikiem zdrowych tłuszczów (NNKT). Napoje z kofeiną mogą pić osoby mające niskie ciśnienie. Dla wysokociśnieniowców lepszym wy- borem jest biała lub zielona herbata. Osoby z zaburzonym mikrokrąże- niem mogą skorzystać z fizykalnej terapii naczyniowej, która popra- wia naczynioruchomość tętniczek. Efektem jest więcej dotlenionych komórek i bardziej sprawny układ limfatyczny.
Zarówno masaże jak i drenaż limfatyczny oraz fizjoterapia są nie- odłącznymi elementami profilaktyki i zdrowego stylu życia.
Podsumowanie
Istnieje ścisła zależność pomiędzy właściwym krążeniem i mikrokrą- żeniem a stanem zdrowia. Przy za- burzeniach krążenia krwi następuje spadek jej regulacji, a następnie wzrost cytokin zapalnych. Te z ko- lei uruchamiają kaskadę aktywacji komórek śródbłoka w tym czynnika martwicy nowotworów (TNF-tumor necrosis factor). Niefarmakologicz- ną i podstawową profilaktyką jest zatem ruch, rehabilitacja ruchowa (w przypadku chorych) i wypijanie odpowiedniej ilości niesłodzonych płynów.
Mikrokrążenie jest najważniej- szym aspektem ludzkiego krążenia. Pojedyncze działania (np. tylko zdro- wa dieta), nie są w stanie powstrzy- mać degradacji śródbłonka w już toczącym się procesie zaburzenia. Jesteśmy całością, a holistyczne po- dejście do własnego zdrowia pozwoli przeżyć długie lata w wysokiej spraw- ności fizycznej i intelektualnej.
          68
               















































































   66   67   68   69   70