Page 76 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 76
v jestbrakwitaminantyoksydacyjnych oraz witamin z grupy B i mikroele- mentów szczególnie ważnych dla metabolizmu, zarówno układowego, jak i komórkowego, którymi są: wapń, żelazo, mangan, jod i cynk. Naturalnym systemem zapewniającym racjonalny i optymalny sposób odżywiania, a tym samym budowania zdrowia w aspekcie społecznym są między innymi zasady życia rodziny pszczelej. W tej wspania- łej społeczności w produkcji żywności obowiązuje jakość, a nie ilość uwarun- kowana działaniem komercyjnym.
Miód, propolis, mleczko pszczele, pierzga oraz jad pszczeli są również wykorzystane jako środki lecznicze w wielu dziedzinach medycyny.
Podstawowymi substancjami czynnymi apiterapeutyków są stan- daryzowane ekstrakty o oznaczonej aktywności biotycznej, uzyskane z produktów pszczelich, wprowadzone do różnych postaci leków. Najczęściej podawane są drogą alimentarną, ale również istnieją postacie do stosowa- nia zarówno zewnętrznego, jak i dożyl- nego w postaci wlewów 20 proc. lub 40 proc. odbiałczanego miodu. Środki lecznicze określanie potoczną nazwą apiterapeutyki są stosowane w wielu specjalnościach klinicznych.
➜ W DERMATOLOGII są wykorzy- stywane w terapii: trudno gojących się ran, owrzodzeń troficznych, oparzeń, trądziku różowatego, nie- swoistych zapaleń zewnętrznych narządów męskich, liszaju Wilsona, ropni mnogich pach, trądziku od- wróconego oraz w leczeniu i profi- laktyce odleżyn.
➜ W GINEKOLOGII I POŁOŻNIC- TWIE stosowane są: w leczeniu nadżerek błony śluzowej o różnej etiologii, osłonie płodu w łonie mat- ki przed działaniem czynników te- ratogennych i embriotoksycznych, leczeniu rogowacenia białego błony śluzowej pochwy, leczeniu dolegli- wości menopauzy w przypadkach
z przeciwwskazaniem do HTZ-hor-
monalnej terapii zastępczej.
➜ W PEDIATRII apiterapeutyki uży- wane są przede wszystkim w le- czeniu i profilaktyce nawrotowych stanów zapalnych górnych dróg
oddechowych u dzieci.
➜ W STOMATOLOGII apiterapeuty-
ki wykorzystywane są do leczenia takich dolegliwości, jak: paradon- topatia, stany zapalne błony śluzo- wej jamy ustnej o różnej etiologii, w tym rogowacenia białego, sta- ny chorobowe dziąsła brzeżnego i błony śluzowej, w przypadkach bólów poekstrakcyjnych, terapii aft nawrotowych, nieżytowych wrzo- dziejących ropni przyzębia.
➜ W UROLOGII stosuje się je do le- czenia: stanów zapalnych i rogo- wacenia białego błony śluzowej pęcherza moczowego oraz łagod- nego rozrostu stercza.
➜ W CHOROBACH WEWNĘTRZ- NYCH apiterapeutyki używane są podczas leczenia owrzodzeń górnego odcinka przewodu po- karmowego, stanów zapalnych i żylaków odbytu.
Często w publikacjach medycz- nych pojawia się słowo zdrowie lub jego synonimy. Pod tym pojęciem należy rozumieć sprawność organi- zmu i jego zdolność do obrony swojej integralności. I właśnie do tej obrony niezbędna jest hipokratesowska za- sada: „Dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek jest pokarmem”.
76