Page 75 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 75
przedmiocie odgrywają m.in. artykuły żywnościowe, a przede wszystkim środ- ki lecznicze. W związku z rozwojem bio- technologii i wykorzystaniem metod z zakresu inżynierii genetycznej coraz większego znaczenia nabierają środki lecznicze pochodzenia naturalnego.
Powszechna fascynacja produkcją leków na drodze pozbawionych ele- mentów biotycznych technologii traci popularność w najbardziej rozwinię- tych krajach świata. Wykorzystanie leku naturalnego i powrót bioprepara- tów do urzędowych spisów leków jest ważnym argumentem wykorzystywa- nym przez współczesną biomedycynę. Coraz większego znaczenia nabierają środki lecznicze, których aktywność farmakologiczna oparta jest na stan- daryzowanych związkach uzyskanych na drodze biosyntezy naturalnej. Pod tym pojęciem rozumie się między inny- mi procesy zachodzące w komórkach lub innych mikroorganizmach, które przekształcają surowce w produkty.
Obecnie na tej drodze otrzymu- je się między innymi: antybiotyki, witaminy, enzymy, rozpuszczalniki, kwasy organiczne, a nadto ulepsza się i przetwarza żywność. W pełnym tego słowa znaczeniu agregatem biologicz- nym jest rodzina pszczela. Praca i styl życia tej wspaniale zorganizowanej społeczności oraz zachodzące w niej procesy naturalnej biosyntezy w pełni potwierdzają wartość biotyczną pro- duktów wytworzonych lub wydziela- nych w tym środowisku.
Ich najcenniejszą wartością jest oddziaływanie biotyczne w stosun- ku do całego organizmu człowieka. Na tej podstawie wielu autorów za- licza tę dziedzinę wiedzy do medy- cyny zapobiegawczej. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wiele standaryzowanych ekstraktów otrzy- manych z produktów wytwarzanych i wydzielanych przez te błonkoskrzy- dłe owady ma określoną aktywność farmakologiczną oraz stanowi jedyną i podstawową substancję w wielu po- staciach leków o oznaczonym farma- kokinetyzmie i farmakodynamizmie. Z tego tytułu produkty pszczele są traktowane jako surowce farmakope- alne, a miód zyskał należne mu miejsce w Farmakopei Polskiej i Europejskiej.
Produkty pszczele stosowane w apiterapii –
z wyjątkiem jadu pszczelego – nie wymagają podczas stosowania ścisłej kontroli lekarskiej, ponieważ pozbawione są ubocznych działań niepożądanych nawet w przypadkach ich przedawkowania.
Identyfikacja chemiczna produk- tów pszczelich oraz ich aktywność biotyczna są przedmiotem badań wielu ośrodków doświadczalnych, ponieważ stanowią one bogate źró- dło nie w pełni poznanych substancji i związków chemicznych. Obecny stan wiedzy wykazuje, że w zależności od rodzaju produktu w większym lub mniejszym stopniu posiadają one w swym składzie wszystko to, co może być wykorzystane przez człowieka dla utrzymania zapewniającej wydolność fizyczną i umysłową równowagi bio- chemicznej organizmu.
Bardzo ciekawie przedstawia się porównanie poszczególnych produk- tów pszczelich z uwagi na ich wartość odżywczą i terapeutyczną. W oparciu o aktualną wiedzę w tym zakresie jedy- nie w przypadku miodu obie te funkcje są identyczne, natomiast w przypad- ku propolisu, obnóży, pierzgi, mleczka pszczelego i wosku bardziej zaznaczona jest ich aktywność farmakologiczna. Wykorzystanie wymienionych produk- tów dla ratowania zdrowia ma wielo- wiekową empirię udokumentowaną naukową argumentacją, uwzględniają- cą przede wszystkim optymalne zasady racjonalnego odżywiania, które powin-
no w pełni pokrywać zapotrzebowanie organizmu na energię i wszystkie inne dotychczas poznane składniki odżyw- cze. Obecnie dostępne artykuły spożyw- cze zawierają wiele substytutów biał- ka, węglowodanów i tłuszczów, które w optymalnym sposobie odżywiania muszą być uzupełniane.
W przypadku witamin i substancji mineralnych, które zostały w miarę zi- dentyfikowane, ich niedobory są łatwo uzupełniane. Problem staje się trudny do ustalenia, gdy dotyczy w szczegól- ności składu i wartości odżywczych białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Istniejące niedobory w składzie biał- ka dotyczą aminokwasów egzogen- nych, tłuszcze posiadają mało NNKT, a między innymi sporo cholesterolu, natomiast węglowodany stanowią kon- glomerat wysokokalorycznych cukrów złożonych. Obecnie pewnym rozwiąza- niem są suplementy diety, jednak nie zawsze o jakościowo zdefiniowanym jakościowo kładzie, często modyfikowa- ne barwnikami, modulatorami smaku i zapachu, a nadto substancjami speł- niającymi funkcję stabilizatorów czy emulgatorów otrzymywanych na dro- dze syntezy chemicznej. Produkty pszczele uzyskane na drodze naturalnej biosyntezy są idealnym uzupełnieniem codziennej diety.
Weryfikacja czasowa wykorzysty- wania tych biopreparatów przez czło- wieka jak też argument, że stanowią podstawowe artykuły żywnościowe dla bardzo wrażliwych i delikatnych organizmów jakim są pszczoły, sta- nowią wiarygodnie potwierdzenie, że można je włączyć do prawidłowego i optymalnego sposobu odżywiania. Nadto są przedmiotem badań wielu renomowanych centrów i otrzymują zawsze pozytywną ocenę. Miód, obnó- ża, pierzga i mleczko pszczele mają stałą naturalną strukturę biochemiczną, któ- ra jest pochodną naturalnego składu surowców, z jakich powstają, a którymi są: nektar, spadź oraz pyłek kwiato- wy. W świetle doniesień dotyczących najczęściej spotykanych niedoborów w artykułach żywnościowych warun- kujących racjonalny sposób żywienia, to przede wszystkim brak błonnika pokarmowego określanego mianem skrobi opornej. Kolejnym niedoborem
v
wydanie specjalne – UCIEC PRZED RAKIEM
75