Page 156 - 42_LiryDram_2024
P. 156

  i otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W następnym roku zdobył dwie pierwsze na- grody: na Wielkim Festiwalu Muzyki i Tańca w Łodzi i we Francji na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Studentów w Lille. Jesienią 1963 roku kierownikiem organizacyjnym Ze- społu został Józef Buńda, a artystycznym Le- szek Rogala-Lewicki. Wiosną 1964 roku Zespół Góralski przyjmuje nazwę „HYRNI”. Jesienią 1964 roku kierownictwo artystyczne obejmuje Stanisław Lassak (Marysiok).
Rok 1965 to kolejne sukcesy Zespołu: I miej- sce na IV Festiwalu Kultury Studentów w War- szawie, udane koncerty z okazji X-lecia ZSP, udział w Święcie Winobrania w Dijon (Fran- cja). W 1966 roku oficjalne kierownictwo nad muzyką w Zespole obejmuje prymista nad pry- mistami – Władysław Trebunia-Tutka. Jesie- nią 1966 roku Zespół występuje na Między- narodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i zostaje zauważony przez radio i telewizję. Rok 1967 był dla Zespołu bardzo intensywny. Wiosną – wycieczka do NRD po- tem obchody 15-lecia Zespołu, latem – wy- jazd do Bułgarii i na Festiwal Folklorystyczny w Istambule. Jesienią – występ na Jesieni Ta- trzańskiej wspólnie z legendarną prymistką – Bronisławą Konieczną (Dziadońką) oraz wyjazd 13-osobowej grupy do Glasgow w Szkocji. Na przełomie 1967/68 zmienia się kierownictwo Zespołu – sprawy organizacyjne przejmuje Ka- zimierz Urbańczyk, artystyczne Andrzej Boba, a muzyką, pod nieobecność Władysława Tre- buni-Tutki, dobrze kierowała Marianna Gut. W czerwcu 1968 roku następuje połączenie Zespołu Góralskiego „HYRNI” ze Studenckim Zespołem Góralskim „REGLE”, działającym od 1960 roku przy Wyższej Szkole Rolniczej. Powstały w ten sposób Zespół przyjął nazwę „SKALNI”, a patronat nad nim przejęła Wyższa
Szkoła Rolnicza i RO ZSP w Krakowie. Pierw- szym kierownikiem organizacyjnym Góral- skiego Zespołu „SKALNI” został Andrzej Bo- ba, a artystycznym Stanisław Lassak (Helios). Łamiąc dotychczasową chronologię musimy wrócić do roku 1960, kiedy to grupa świeżo upieczonych studentów WSR – absolwentów Technikum Hodowlanego w Nawojowej – za- łożyła Zespół Góralski „HALNY”. Kierował nim Eugeniusz Kusior. Zespół dość szybko przy- gotował program wzorowany na programie szkolnego zespołu w Nawojowej i po pierw- szym występie, jeszcze w pożyczonych stro- jach, zaskarbił sobie przychylność i mecenat Rektora WSR oraz Związku Młodzieży Wiej- skiej. Był to sprawny Zespół, który był bardzo dobrze przyjmowany przez publiczność w całej Polsce (między innymi udane tourne po woje- wództwie koszalińskim w 1961 roku i po wo- jewództwie gdańskim w 1963 roku). Niestety na wszystkich przeglądach zajmował miejsce za Międzyuczelnianym Zespole Góralskim ZSP, ponieważ jego program z punktu widzenia et- nograficznego był niejednorodny. Składały się na niego elementy zarówno z regionu tatrzań- skiego, orawskiego, spiskiego, pienińskiego i żywieckiego. W 1964 roku Zespół rozpoczął zmieniać swój wizerunek i zaprosił do współ- pracy wybitnych fachowców Kazimierza Bo- guckiego (choreografia) i Aleksandrę Szurmiak- -Bogucką (muzyka i śpiew). Dość szybko pod ich kierunkiem Zespół przygotował program prezentujący folklor górali tatrzańskich i przy- jął nazwę „REGLE”, a kierownictwo objął An- drzej Pawłowski . W roku 1965 Zespół „REGLE” przez cały miesiąc koncertował na Ziemi Rze- szowskiej. W następnym odbył dużo koncer- tów w całym kraju i doskonalił swój program. Praca ta dała efekty – w 1967 roku „REGLE” odniosły wiele sukcesów:
154 LiryDram styczeń–marzec 2024































































































   154   155   156   157   158