Page 35 - BP2Y 002 Listening Success AT4
P. 35

Listen to the conversations.

                     Draw a line to the correct picture.

                             A                             B                              C










                 1                               2                               3

















                     Listen again and answer the questions.




                  1. How much do the oranges cost?

                     a. $2.35 per kilogram         b. $3.25 per kilogram      c. $2.53 per kilogram




                  2. Where are the hot peppers located?

                     a. the foreign foods aisle    b. the dry goods aisle     c. the produce aisle




                  3. What costs $25?

                     a. steaks                     b. sausages                c. chicken breasts






                                                                                                 Unit 06   35
   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40