Page 4 - SOLUTIONS TO PRACTICAL APPLICATION FNSACC313 V3 .doc
P. 4

Perform Financial Calculations


                                        MANUAL CALCULATIONS




                   ADDITION, SUBTRACTION, MULTIPLICATION AND DIVISION

                   PRACTICAL APPLICATION 1

                   Cross Balance the following, calculating the total stores for each of the following goods-and
                   months.


                   MONTHS        PAINTS    PLASTER      CORNICE      ADHESIVE      TOTAL
                   May                214          312         104           237
                                                                                        867
                   June               168          227         116           384        895
                   July               137           88           87          208        ​520
                   August             378          126         169           148        ​821
                   September          104          213         164           202        ​683
                   GRAND             ​1001        966          640          1179       3786
                   TOTAL

                   Balance the following calculating the total number in stock as at 31/1/20XX

                                   STOCK AS                                        TOTAL IN STOCK
                   PRODUCT         AT 1/1/20XX     SOLD         RETURNED           AS AT 31/1/20XX
                   Paints                     438          241                23                   220
                   Plaster                   1042          973               164                   ​233
                                               SOLUTIONS
                   Cornice                    986          731               231                   ​486
                   Adhesive                   482          221                29                   ​290

                   Extend the following items and total the invoice.

                   PRODUCT             QUANTITY         AMOUNT PER METRE              TOTAL PAYABLE
                   Plaster             16 m                                   $35.00          $560.00
                   Cornice             109 m                                  $29.00          ​$3161.00
                   Back Mesh           37 m                                   $39.00          ​$1443.00
                   Battens             101 m                                  $52.00          ​$5252.00
                   Gyprock             116 m                                  $30.00          ​$3480.00

                   Calculate the unit price of the following goods:


                   PRODUCT             QUANTITY         TOTAL AMOUNT  UNIT PRICE
                                                                          (ie, Price for 1)
                   Joiners             15                          $3.90                         ​$0.26
                   Sandpaper           120                       $205.20                         ​$1.71
                   Clouts              31                          $4.65                         ​$0.15
                   Ceiling Centres     8                          $41.84                         ​$5.23


                   PRACTICAL APPLICATION 2



                   Anne Bowden                                                                    ©2020
                                                            4
   1   2   3   4   5   6   7   8   9