Page 186 - NUMINO TG_3A
P. 186
11The Magic Rods Unit
2 . Write the multiplication sentence to solve the problem. 2. Have students use the following four
steps to solve the word problems.
a. There are 186 erasers in each box. Each eraser costs $3.
How much does 1 box of erasers cost? Example: 2a.
186 3 21 558 dollars Understand the Question
Q: What are you trying to find?
186 A: How much does 1 box of erasers
3
cost?
558 Q: What do you already know?
A: There are 186 erasers in each box.
b. Thomas ran around the track 3 times. One round of the track was
274 m long. How many meters did Thomas run? Each eraser costs $3.
Plan the Process
274 3 21 822 meters Q: How will you solve the problem?
A: By using multiplication.
274 Solve the problem
Q: Calculate the multiplication sentence.
^3
822
c. A car factory can make 132 cars each day. 21
How many cars can this factory make in 5 days?
186
186 3
3
132 ^ 5 11
558
132
660 cars Look Back
^5 186 3 is the same as adding 186 three
660 times. So, you can basically say that it is
186 186 186.186 186 186 558
d. 252 families live in an apartment complex. Therefore, the answer you got is correct.
How many families live in 4 apartment complexes of the same size?
252 ^ 4 2 1,008 families
252
^4
1,008
11. The Magic Rods 107
Problem: Write a number in the to make a multiplication problem with two regroupings. Write all of the
possible numbers that can go in the .
221
Solution: If you write 5, 6, 7, 8, 9 in the , you will need to regroup the numbers to carry over to the tens
place and the hundreds place.
Answer: 5, 6, 7, 8, 9
3A Unit 11 169
2 . Write the multiplication sentence to solve the problem. 2. Have students use the following four
steps to solve the word problems.
a. There are 186 erasers in each box. Each eraser costs $3.
How much does 1 box of erasers cost? Example: 2a.
186 3 21 558 dollars Understand the Question
Q: What are you trying to find?
186 A: How much does 1 box of erasers
3
cost?
558 Q: What do you already know?
A: There are 186 erasers in each box.
b. Thomas ran around the track 3 times. One round of the track was
274 m long. How many meters did Thomas run? Each eraser costs $3.
Plan the Process
274 3 21 822 meters Q: How will you solve the problem?
A: By using multiplication.
274 Solve the problem
Q: Calculate the multiplication sentence.
^3
822
c. A car factory can make 132 cars each day. 21
How many cars can this factory make in 5 days?
186
186 3
3
132 ^ 5 11
558
132
660 cars Look Back
^5 186 3 is the same as adding 186 three
660 times. So, you can basically say that it is
186 186 186.186 186 186 558
d. 252 families live in an apartment complex. Therefore, the answer you got is correct.
How many families live in 4 apartment complexes of the same size?
252 ^ 4 2 1,008 families
252
^4
1,008
11. The Magic Rods 107
Problem: Write a number in the to make a multiplication problem with two regroupings. Write all of the
possible numbers that can go in the .
221
Solution: If you write 5, 6, 7, 8, 9 in the , you will need to regroup the numbers to carry over to the tens
place and the hundreds place.
Answer: 5, 6, 7, 8, 9
3A Unit 11 169