Page 149 - SOCIAL
P. 149

Skillbuilder




                                 Read  a  Graph






                                              People  compare costs before they
             ► Vocabulary
                                          buy things.  A picture graph  is a  chart
                 picture
                  graph                   that  can  help you  compare things.






               Learn the Skill




                 This graph  compares the costs of foods.


             Step  1  Each  picture of  a  dollar  stands for


                           one dollar.  Count  the dollar  bills

                           under  the  milk. It  costs two


                           dollars to  buy the  milk.



             Step 2  There are three dollar  bills under

                           the  orange juice. The  orange juice


                           costs three dollars. It  costs more

                           than the  milk.



             Step 3  There  is one  dollar  bill  under  the

                           bananas. They cost  one  dollar.


                           They cost  less than the  milk.










        150  •  Unit 3
   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154