Page 150 - SOCIAL
P. 150

Practice the Skill



            Look at the  graph  below to  compare  costs.


            Then follow the  directions.



            O Which  costs more,  the eggs or  the  bread?



            Q   Which  costs less,  the cereal  or the

                 orange juice?



            e   How much would  it  cost  to  buy milk and

                 cereal? Count  to find  out.




                                        What Does it Cost?
   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155