Page 40 - iTReseller-grudzień_2015
P. 40

» RYNEK
Social media wkraczają do szkół
Krzysztof Polak
Media społecznościowe przydają się nie tylko do pogaduszek. Sięgają po nie nauczyciele i uczniowie, by zaprząc je w proces edukacyjny. Jednak bez internetu, odpowiedniej infrastruktury IT i umiejętności nie jest to możliwe.
Cyfryzacja, która przeobraża spo- sób komunikowania, pracy i ro- bienia interesów nie omija szkół i uczelni. Lekcje z wykorzysta-
niem multimedialnych rzutników, ta- blic interaktywnych, a także platform e-learningowych to już nie wizja przy- szłości, ale coraz częściej spotykana praktyka. Również media społeczno- ściowe wkraczają do szkół i uczelni. Zdobywają coraz większą popular- ność jako narzędzie w procesie kształ- cenia. Główne powody zainteresowa- nia szkół portalami społecznościowy- mi i korzystania z nich w procesie na- uczania to ich dostępność na pece- tach i urządzeniach mobilnych oraz możliwość szybkiej i spersonalizowa- nej komunikacji.
– Nauczyciel XXI wieku powinien świa- domie realizować swoje obowiązki z wykorzystaniem nowych technolo- gii i z pomocą mediów, jakimi są in- ternetowe serwisy społecznościowe – twierdzi Andrew Keen, amerykańsko-
-brytyjski przedsiębiorca i poczytny autor publikacji dotyczących nowych technologii i wpływu, jaki mają one na życie społeczeństw.
Sojusznicy nauczyciela
Duża grupa nauczycieli ankietowanych przez firmę Librus Polska traktuje social media przede wszystkim jako kanał ko- munikacji na linii nauczyciel–uczeń oraz nauczyciel–szkoła–rodzice. Jak sami na- uczyciele tłumaczą fakt wykorzystywa- nia mediów społecznościowych w pra- cy edukacyjnej i wychowawczej? Użycie znalezionych tam informacji oraz pole- canie uczniom ciekawych treści wpły- wa na wzrost ich kreatywności i zainte- resowania lekcjami, a również na lepsze przygotowanie do zajęć oraz poprawę wyników w nauce.
– Umiejętne posługiwanie się mediami społecznościowymi w szkole może być czynnikiem decydującym o osiągnię- ciu sukcesów edukacyjnych. Nic więc dziwnego, że ponad połowa ankieto-
wanych pedagogów uważa, że dzię- ki wymogowi korzystania z social me- dia w nauce wzbudzają większe zaufa- nie swoich podopiecznych – tłumaczy Marcin Kempka, specjalista ds. wyko- rzystania nowych technologii w eduka- cji z firmy Librus Polska.
Używanie przez nauczyciela tych sa- mych metod komunikacji co ucznio- wie powoduje, że skraca się między nimi dystans, a podstawa do nawią- zania dobrej relacji na linii nauczyciel– uczniowie wyraźnie się poszerza. Dzię- ki odwoływaniu się w nauczaniu do mediów społecznościowych nauczy- ciele zauważają wyraźną poprawę re- lacji z uczniami.
Weryfikacja i dobór
Największą popularnością wśród zin- formatyzowanych nauczycieli cieszy się YouTube. Prywatnie korzysta z nie- go aż 71 proc. nauczycieli ankietowa- nych przez Librus, ale w procesie na- uczania sięga po ten kanał niespełna
40 iT Reseller
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015


































































































   38   39   40   41   42