Page 41 - iTReseller-grudzień_2015
P. 41

58 proc. Blisko 62 proc. badanych pe- dagogów ma profil na Facebooku, naj- bardziej popularnym wśród młodzieży portalu społecznościowym, ale tylko 18 proc. wskazuje na różne sposoby edu- kacyjnego wykorzystania tego serwisu. Najczęściej za pomocą mediów spo- łecznościowych nauczyciele wyszuku- ją informacje, które mogą wykorzystać na lekcji (87 proc.) lub polecają ciekawe treści na blogach i portalach, które ich zdaniem są przydatne w nauce i mo- gą pomóc w rozwijaniu zainteresowań uczniów (43 proc.).
– Obok najbardziej znanych mediów społecznościowych na uczelniach z powodzeniem funkcjonują też serwi- sy specjalistyczne, np. Google My Class- room. Nauczyciele akademiccy posłu- gują się nimi z rosnącą wprawą. So- cial media przydają się zwłaszcza, gdy uczniowie są terytorialnie rozproszeni – mówi Anna Miotk, specjalistka ds. so- cial media i e-marketingu w Akademii Leona Koźmińskiego.
Uczelnie, a także szkoły są coraz bar- dziej aktywne w mediach społeczno- ściowych. Stworzone przez nie profi- le pomagają im budować wizerunek w oczach uczniów, studentów i rynku edukacyjnego oraz realizować działa- nia marketingowe i promocyjne. Zdaniem Anny Miotk użytkowanie so- cial media w edukacji jest też poligo- nem, na którym uczniowie nabywają umiejętności weryfikowania informacji, bo przecież w globalnej sieci zdarzają się fałszywki i manipulacje. Ogromnie przydatną zdolnością, jakiej można się tam nauczyć, jest też wartościowanie informacji, dobór tych poszukiwanych i odrzucanie zbędnych.
– Bez niej internauta może się pogu- bić w masie niepotrzebnych nikomu
pseudoinformacji – śmieci – twierdzi Anna Miotk.
Infrastrukturalny fundament
Praktyka polskich szkół i uczelni rządzi się własnymi prawami w zakresie cyfry- zacji. Podczas przygotowań Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014– 2020 pojawił się postulat opracowania standardów dla procesu teleinforma- tyzacji szkół. Standardy takie miałyby obejmować np. określenie parametrów standardowego łącza internetowego i sieci szkolnej, serwerów, przełączni- ków, routerów i komputerów, itd. Po- mysł wywołał dyskusje i był odbierany jako kontrowersyjny. Podnoszono, że standaryzacja powinna być ramowa, a nie szczegółowa, np. można określić minimalną szybkość łącza internetowe- go lub wymaganie co do wieku sprzę- tu, ale nie definiować szczegółowo pa- rametrów urządzeń.
– Szkoła powinna sama umieć zdiagno- zować swoje potrzeby sprzętowe i decy- dować np. o wprowadzeniu klas tableto- wych lub na modelu „tablica + kompu- ter w każdej klasie”. Tego nie powinno się standaryzować, narzucając szkołom, jaki sprzęt i w jakiej liczbie mają kupować – uważa Anna Stokowska z Centrum Cy- frowego Projekt – Polska.
Efektem dyskusji poprzedzających przyjęcie PO Polska Cyfrowa by- ło uzgodnienie, że prawo i instytucje publiczne powinny zachęcać szkoły i uczelnie do zrównoważonego budo- wania własnych strategii IT. Co to ozna- cza? Działania akcyjne powinny ustą- pić miejsca planom długoterminowym i budowaniu świadomości, że zakupie- nie sprzętu to jedynie wstęp do pracy nad jego utrzymaniem, konserwacją i dalszym rozwijaniem. w
Carl Crichlow, IT manager w St. George’s College
Wprowadziliśmy gradację w dostępie do sieci szkolnej
Nasza szkoła prowadzi zarówno gim- nazjum, jak i liceum. Edukacja w obu szkołach w różnym stopniu posiłkuje się
wykorzystaniem internetu i szkolnej in- frastruktury ITC. W zależności od wieku uczniów i realizowanych programów pe- dagogicznych wykorzystywane są róż-
ne aplikacje edukacyjne oraz możliwości wspierania nauki przez użycie mediów społecznościowych. Sieć 10G zbudowana przez Huawei umożliwia nam różnicowa- nie dostępu do internetu przez poszcze- gólne klasy, a także przez uczniów. Jest
to możliwe dzięki przełącznikom rdzenio- wym Huawei (switches), które umożliwia- ją elastyczne, stosowne do istniejących potrzeb ustawianie poziomów dostępu uczniom do internetu i do zasobów szkol- nej sieci. Spośród dostawców, których oferty braliśmy pod uwagę, tylko Huawei zaproponował nam tak kompleksowe usługi sieciowe dla edukacji, przy zasto- sowaniu zaledwie kilku przełączników rdzeniowych.
SIEĆ HUAWEI PODPORĄ LICEALNEJ E–EDUKACJI
ST. GEORGE’S COLLEGE JEST NAJWIĘKSZYM PRYWATNYM LICEUM katolickim w Anglii iWalii, które zatrudnia przeszło 300 pracowników i uczy blisko tysiąc uczniów oraz uczennic w wieku od 11 do 18 lat. ICT odgrywa tam ważną rolę w edukacji. Wszystkie pomieszczenia klasowe w St. George’s College są wyposażone w narzędzia umożliwiające korzystanie z ICT w trakcie lekcji. Każdy uczeń i nauczyciel ma na terenie szkoły i internatu dostęp do szerokopasmowego internetu. W szkole funkcjonuje ponad 500 komputerów wpiętych w sieć (co najmniej jeden na klasę), w tym 10 specjalnych klas wyposażonych w minisieci przeznaczone do nauki teleinformatyki, sztuki, muzyki, projektowania itp. Uczniowie w wieku powyżej 16 lat mają prawo użytkować w szkole własne urządzenia przewodowe i bezprzewodowe (laptopy, smartfony i tablety). W wakacje 2012 r. szkoła rozpoczęła gruntowną modernizację własnej infrastruktury sieciowej, zwłaszcza z zamiarem zwiększenia przepustowości internetu. Na jej zlecenie firma Huawei zbudowała w St. George’s College nową sieć 10G mającą wielokrotnie większą przepustowość niż użytkowana dotychczas. Rozwiązanie Huawei 10G umożliwiło wprowadzenie nowych aplikacji i usług sieciowych do poszczególnych klas. Większa przepustowość i szybkość transmisji spowodowały upowszechnienie w licealnej edukacji zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem streamingu wideo. Każda klasa otrzymała możliwość strumieniowego przesyłania nie tylko filmów, ale i bieżących transmisji z lekcji i z codziennego życia szkoły, a przez to – uczestnictwa w globalnych inicjatywach uczenia się online, w tym z wykorzystaniem social media – zwłaszcza YouTube, Facebooka i Google My Classroom.
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015
iT Reseller 41


































































































   39   40   41   42   43