Page 30 - ITReseller_kwiecien2017
P. 30

» TEMAT NUMERU | RYNEK DRUKU
Zamienniki radzą sobie lepiej
Mieczysław T. Starkowski
Zmniejsza się sprzedaż materiałów eksploatacyjnych. Coraz większą popularność zdobywają alternatywne.
Rynek materiałów eksploatacyjnych charakteryzuje tendencja spadko- wa. Dwa lata temu było to ograni- czenie o 3–4 proc. – zarówno ilo-
ściowo, jak i wartościowo. Pierwsza po- łowa 2016 r. przyniosła znaczny, prawie 10-proc. spadek w stosunku do analo- gicznego okresu roku 2015.
– Może to być po części pokłosie niż- szej sprzedaży nowych drukarek, ale też wzrostu cyfryzacji i braku potrzeby drukowania – uważa Artur Wąsowski, IT Market Analyst w  rmie GfK Polonia. – Bardziej widać to w kanale konsumenc- kim, gdzie spadek w pierwszej połowie roku sięgnął prawie 15 proc. ilościowo i ponad 10 proc. wartościowo.
W dalszym ciągu dominowała sprze- daż oryginałów, stanowiły one po- nad 60 proc., lecz w omawianym okre- sie sprzedaż ilościowa zakończyła się spadkiem o około 13 proc. Zamienni- ki po słabym roku 2015 (minus 15 proc. ilościowo) powoli odrabiały straty i w pierwszej połowie 2016 r. notowały już tylko 5-proc. spadki ilościowo i war- tościowo.
Tusze
Rynek tuszów w pierwszej połowie ub.r. zaliczył spadek o około 11 proc. w ilości sprzedanych sztuk i około 8 proc. warto- ściowo. W segmencie tuszów wyraźnie widać odwrót od oryginałów na rzecz zamienników. O ile 2015 r. zakończył się dla oryginałów na 5-proc. plusie, o tyle pierwsza połowa 2016 r. to już spadek
o około 12 proc. ilościowo, natomiast za- mienniki już tylko o 8 proc. Średnia cena zamiennika od dwóch lat utrzymuje się na podobnym poziomie: około 30 zł, na- tomiast oryginału – około 70 zł.
Tonery
– Rynek tonerów spadał w 2016 r. zde- cydowanie wolniej niż tuszów – pod- kreśla Artur Wąsowski. – Pierwsza po- łowa to około minus 6 proc. ilościowo i minus 9 proc. wartościowo. W ubie- głym roku wyraźny był odwrót od ory- ginałów. Dwa lata temu stanowiły one ponad 52 proc., natomiast w 2016 r. – dzięki 4-krotnie niższej cenie zamienni- ka – udział oryginałów spadł do pozio- mu około 47 proc. Szukając oszczędno- ści, biznes przerzucił się na zamienniki. Sprzedaż ilościowa oryginałów spadła prawie o 20 proc., natomiast zamienni- ków urosła o 10 proc.
Rozwojowym segmentem na rynku eksploatacji są tusze CISS (system sta- łego zasilania tuszem). System ten po- zwala znacznie obniżyć koszty eksplo- atacyjne i zaoszczędzić na drukowaniu nawet 30–40-krotnie.
Kanał konsumencki skurczył się prawie o 15 proc. ilościowo, ale wartościowo już o mniej niż 10 proc. Zmiany te są głównie efektem ekspansji nowej tech- nologii druku ITS, która w swoim zamy- śle ma być silną alternatywą dla zwy- kłych kartridżów atramentowych i po- zwalać na większą ilość wydruku za mniejsze pieniądze.
Oryginały a zamienniki
Generalnie z zeszłym roku oryginały tra- ciły mocniej niż zamienniki, szczególnie jeśli chodzi o tonery. Mimo to ich udział wciąż utrzymuje się na poziomie około 60 proc. ilościowo i 80 proc. wartościo- wo. Jeśli chodzi o kanał konsumencki, trendy dotyczące produktów oryginal- nych były praktycznie takie same jak dla całego rynku, natomiast w segmencie B2B oryginały radziły sobie zdecydowa- nie gorzej od zamienników.
W roku 2016 wiele  rm szukało oszczęd- ności, co odbiło się na sprzedaży eks- ploatacji oryginalnej. Wynik ten od- zwierciedla tylko sprzedaż pudełkową, podczas gdy coraz większa część sprze- daży oryginałów przechodzi przez  r- my MPS, świadczące usługi Printing as a Service. Nastąpiły przy tym znacznie ostrzejsze spadki sprzedaży oryginal- nych tonerów niż atramentów.
– Skutkiem tego, że na rynku konsu- menckim wciąż dominuje technologia atramentowa, a w segmencie B2B sto- sunkowo popularny jest druk lasero- wy, udział sprzedaży oryginalnych tu- szów utrzymał się na poziomie zbliżo- nym do notowanego w 2015 r., podczas gdy w tonerach obserwowaliśmy istot- ny spadek ich znaczenia. Głównym po- wodem tego stanu rzeczy są relatywnie wysokie ceny. Podczas gdy oryginalne tusze są przeciętnie mniej więcej dwa razy droższe od zamienników, relacja ta dla tonerów wynosi ponad 4:1 – podsu- mowuje Artur Wąsowski. w
30 iT Reseller
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017


































































































   28   29   30   31   32