Page 145 - 24_LiryDram_2019
P. 145

Jan Lebenstein, Ap 4, 2
łe. W swojej twórczości inspirował się m.in. sztuką i kulturą starożytnych cywilizacji, naturą czy od- kryciami paleontologicznymi. Był blisko związany z polskim środowiskiem emigracyjnym skupionym wokół Kultury i pallotyńskiego Centrum Dialogu – to właśnie za namową założyciela Centrum Dia- logu, ks. Józefa Sadzika, Jan Lebenstein wykonał ilustracje do Apokalipsy wg św. Jana w tłumacze- niu Czesława Miłosza oraz witraż poświęcony Apokalipsie w domu ojców pallotynów, którego wielkoformatowa reprodukcja również jest prezen- towana na wystawie.
ARTUR MAJKA (ur. 1967)
Polski malarz, gra k oraz architekt. Ukończył Politech- nikę Krakowską (wydział architektury) oraz paryską École supérieure des beaux-arts. Jest blisko związany ze współczesną polską sceną artystyczną w Pary- żu – od lat współpracuje m.in. z Galerią Roi Doré, w której regularnie wystawia swoje prace. Ilustracje
Artur Majka, Ap 13, 1–2
do Apokalipsy wg św. Jana Artura Majki wykonane są do współczesnego tłumaczenia tekstu, dokona- nego przez ks. prof. Dariusza Koteckiego, dziekana Wydziału Teologii na Uniwersytecie Mikołaja Koper- nika w Toruniu.
Artur Majka to jeden z najciekawszych polskich artystów współczesnych, ale – podobnie jak Dürer i Lebenstein – nierozerwalnie jest związany raczej z Zachodem Europy, gdzie od lat mieszka i tworzy. Co więcej, jest artystą niezwykle skoncentrowanym na człowieku i jego miejscu we współczesnym świe- cie. Jest więc idealnym artystą do ilustrowania Apo- kalipsy, gwarantuje bowiem nie tylko wysoką jakość artystyczną prac, lecz także ich głębokie osadzenie we współczesnym świecie, zarówno odpowiadając tłumaczeniu, jak i wpisując się w wielowiekową tra- dycję interpretacji i ilustrowania Apokalipsy.
źródło: teksty i ilustracje – materiały prasowe Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
lipiec–wrzesień 2019 LiryDram 143


































































































   143   144   145   146   147