Page 153 - 24_LiryDram_2019
P. 153

Inną bardzo przejmującą pracą jest obraz Olgi Dmowskiej Początek nocy (2017), na którym artystka namalowała kilkunasto- letnią zakrwawioną siebie, matkę bez nóg i babcię, której głowa i twarz zasłonięte są ogromnym penisem. Nad wszystkimi posta- ciami unosi się potwór. Olga przez kilka lat była wykorzystywana seksualnie przez part- nera matki. Jej obrazy to opowieść o krzyw- dzie, która ją spotkała, ale też autoterapia, mierzenie się po raz kolejny z ogromnym bólem i poniżeniem, których doświadczyła. Maluje jak dziecko, które się boi. Może wy- ciągnięciem tego strachu z siebie na płótno wreszcie się go pozbędzie?
Młodą, pewną siebie, jak najbardziej współ- czesną kobietą jest na pewno postać przed- stawiona na obrazie Agaty Bogackiej Mło- dzi są realistami (2003). Przygląda się sobie w lustrze. Wydaje się, że patrzy sobie mię- dzy nogi, bo nie ma majtek, ale być może
Hyon Gyon, Wstręt do siebie, 2015
gut szaman po kolei przywoływał do ży- cia uczucia złości, nienawiści, smut- ku, radości, strachu i unicestwiał je po to, żeby duch zmarłej mógł spokojnie odejść. Hyon Gyon odprawia podobny rytuał w swoich bardzo emocjonalnych obrazach-reliefach. W pracy Wstręt do siebie (2015) sięga do głębin swojej pod- świadomości, aby wydobyć na wierzch autodestrukcyjne, niszczące ją uczucia i w niekontrolowanym akcie twórczym maluje je, nadaje im twarze, formy, ko- lory i zapachy, między innymi przypalo- nych tkanin. Wierzy, że w ten sposób się od nich uwolni.
Olga Dmowska, Początek nocy, 2017 lipiec–wrzesień 2019
LiryDram 151


































































































   151   152   153   154   155