Page 79 - LiryDram_dodatek_2015
P. 79

na i pełna erotyzmu, co nie znaczy, że nie cierpi, Nie oznacza to także, że w Polsce tworzą sami turpiści. Myślę, że poziom jest wyrównany. Obydwa narody mają wielkie tradycje literackie. Już Słowacki przyjaźnił się z wieszczem greckim, twórcą Hymnu, Solomosem. W obu krajach przydałyby się lekcje poetyckie w szkołach.
Mówi się czasem, że książka składa się z dwóch części: z tego, co autor napisał i z tego, czego nie napisał. Co powiesz o tej drugiej części w przypadku twoich książek? Jakiego tematu, który – być może masz taki – dręczy cię i meczy, nie poruszyłbyś? Dotyczy to również wyboru autorów promowanych przez Ciebie? Dręczy mnie niestabilność i chwiejność ludzka, przedkładanie prywaty nad poziom twórczy, brak szacunku i miłości w stosun- ku do bliźniego, skłócone środowiska twór- cze, brak wspólnych celów, chęć rządzenia czyimś życiem i wspinanie się po czyichś plecach... ech. Nie cierpię spekulacji po- litycznych, fałszu, zawiści, obłudy i braku funduszy na kulturę. Skandalem jest oczer- nianie Polski, obciążanie jej za holocaust i brak w tym temacie interwencji prezy- denta RP. Warto posłuchać Maxa Kolon- ko w „mówi jak jest”. Nie dają mi spokoju też inne sprawy, jak zaogniona sytuacja na wschodzie, problemy egzystencjalne z bez- robociem i emigracją za chlebem, częste konflikty religijne, akty terroryzmu, handel dziećmi, spekulacje polityczne, prywata i brak patriotyzmu, powszechna paupery- zacja, cierpienie ludzkie, kataklizmy, bitwy o ropę, budowanie kościołów zamiast do- mów pomocy społecznej... Moją tematyką w poezji jest liryka i erotyka. Przywykłem
do hedonizmu, a o problemach społecz- nych piszę piosenki.
Jakimi cechami powinien dysponować twój idealny czytelnik? Co powinien wie- dzieć zawczasu i na co powinien być przy- gotowany? Czego oczekujesz od swoich czytelników?
W dobie Internetu, gdzie panuje jeden wielki chaos, gdzie więcej piszących, niż czytających? Dziś pisanie to forma maso- wej autoterapii, a żeby przyciągać publikę trzeba być celebrytą lub aktorem, a Bukow- skich i Hemingwayów z pewnością w do- mach pozostaje wielu.
Czy według ciebie tak zwany artysta, pisarz, poeta, zwłaszcza Grek różni się czymś od innych ludzi, którzy artystami nie są? A jeśli tak, to czym?
Wrażliwością i niegasnącym ogniem, na- miętnością i porywem.
Powróćmy do początku naszej rozmowy – czy tak w ogóle jest według ciebie dzi- siaj możliwy sukces w literaturze i w śro- dowisku literackim i od czego on według ciebie zależy ?
Pewnie zależy od pieniędzy, ale czy to aż tak ważne? Istotne raczej w życiu jest prze- bywanie wśród ciekawych świata ludzi, umiejących cieszyć się osiągnięciami in- nych i mających pasję twórczą, ludzi prze- pełnionych myślowidzeniem. Istotne jest kreowanie własnej drogi, światopoglądu. Należy żyć ideą i spełniać marzenia nie tyl- ko swoje.
Czy widzisz jakieś mankamenty w swo- jej twórczości i które z nich jako krytyk
wydanie specjalne • 2015 LiryDram 77


































































































   77   78   79   80   81