Page 90 - LiryDram_dodatek_2015
P. 90

dla dzieci, unikając jak ognia rymów cza- sownikowych.
Jacy twórcy, zwłaszcza kobiety, są dla Cie- bie istotni?
– Polska jest krajem wyjątkowym pod względem imponującej liczby kobiet, piszą- cych wiersze.
Ta bania z poezją kobiet wybuchła po II wojnie światowej. Jest to zjawisko chyba socjologiczno-psychologiczne, o czym pi- sałam w esejach (m.in. „Córy Apollina”), a także we wstępie do antologii wierszy polskich poetek od XVIII w. Dawniej poet- ki można było policzyć na palcach, tak jak zresztą w krajach zachodnich, obecnie pi- szących wiersze są setki. Dużo poetek jest w krajach słowiańskich; może przyczyną jest większa spontaniczność Słowianek w wyrażaniu emocji.
Czy dostrzegasz różnice między (jak to się potocznie mówi) „poezją kobiecą” a tą pi- saną przez mężczyzn?
– Uważam, że istnieją różnice w podej- mowaniu pewnych tematów przez kobiety i mężczyzn, choćby podejście do erotyki i macierzyństwa. Pisałam o tym w artykule „Płeć w poezji”.
Ukazał się Twój nowy tomik wierszy. Mówi się czasem, że książka składa się z dwóch części: z tego, co autor napisał, i z tego, czego nie napisał. Co powiesz o tej drugiej części w przypadku Twoich książek? Jakie- go tematu, który – być może masz taki – dręczy Cię i męczy, nie poruszyłaś?
– Ukazały się ostatnio dwa tomiki. W 2014 r. „Imiona miłości” (Wyd. Miniatura). Zbiorek ten podzieliłam na rozdziały. Obiektem mi-
łości może być mężczyzna, dziecko, przyro- da, ojczyzna, ale i inny człowiek.
Jesteśmy wszyscy dziećmi Jedynego Boga i matki-ziemi. Absurdem więc jest niena- wiść, wojny. Jest to tomik o wydźwięku pa- cyfistycznym. Tym bardziej, że wojna bar- dzo doświadczyła mnie i moją rodzinę. Drugi zbiór, „Kwiaty z ognia” (NTE, 2015 r.), zawiera wiersze patriotyczne, metafizyczne, filozoficzne. Tym zbiorkiem wyłamuję się ze stereotypu „poetki od ero- tyków i wierszy dla dzieci”.
Chociaż już w 1989 r. wydałam w LSW zbiór satyr i bajek ezopowych, mocnych w wyrazie, krytykujących negatywne cechy ludzkie, tomik został prawie niezauważo- ny (recenzję napisał jedynie W. Natanson w „Nowych Książkach”), bowiem nie paso- wał do wizerunku poetki lirycznej.
Są tacy, którzy uważają, że pisarz nie pisze o swoich tematach, tylko jakby obok nich; zwłaszcza dotyczy to kobiet. A zatem, za- kładając przez moment, że to twierdzenie jest słuszne, jak myślisz, obok jakich te- matów Ty piszesz?
– Tematy, zahaczające o astronomię i ge- netykę, o miejsce człowieka w świecie przyrody i kosmosu, czekają na urealnie- nie w formie wiersza lub opowiadania. Bo nie wszystkie tematy można ująć w formę mowy wiązanej, czasami trzeba uzupełnić innym gatunkiem literackim, prozą, dra- matem.
Jakimi cechami powinien dysponować Twój idealny czytelnik? Co powinien wie- dzieć zawczasu i na co powinien być przy- gotowany? Czego oczekujesz od swoich czytelników?
88 LiryDram wydanie specjalne • 2015


































































































   88   89   90   91   92