Page 37 - ITReseller_lipiec 2015
P. 37

Kieszenie dysków w modelu Synology DS415+ zostały skutecznie ukryte za błyszczącą pokrywą, która nadaje atrakcyjny wygląd urządzeniu.
Synology DS415+ działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu DSM, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a przy tym pozwala dotrzeć do najbardziej zaawansowanych funkcji serwera NAS.
zabraknie w którejś z warstw – bezpro- blemowe włączenie nowych dysków do macierzy.
Backup i synchronizacja
Wiele firm używa lokalnego NAS-a do tworzenia kopii zapasowych serwerów, komputerów i urządzeń mobilnych. Aplikacja Synology Cloud Station, do- stępna do pobrania ze strony produ- centa, umożliwia synchronizację danych z komputerów Windows, OS X i Linux, smartfonów i tabletów (iOS, Android) oraz serwerów NAS, np. w domu i w fir- mie. Za każdym razem, kiedy zapisujesz dokument na laptopie, jego kopia mo- że być automatycznie synchronizowana na tablecie, i odwrotnie. W trakcie edy- cji w trybie offline dokumenty zostaną zsynchronizowane zaraz po nawiązaniu połączenia z internetem.
Cloud Station to jednocześnie funk- cjonalne narzędzie do backupu, które oferuje wiele zaawansowanych funkcji m.in. obsługę mechanizmu uprawnień Windows (ACL), wsparcie dla Time Ma- chine na komputerach Apple, szyfro- wanie oraz wersjonowanie dokumen- tów, które pozwala przywrócić nawet do 32 wcześniejszych wersji tego sa- mego pliku.
Wirtualizacja
Synology DS415+ z powodzeniem mo- że być wykorzystywany w środowi- skach zwirtualizowanych. I choć wy- daje się, że nie jest to urządzenie, które mogłoby zastąpić produkcyjny system pamięci masowej SAN/NAS do obsłu- gi kluczowych obciążeń przedsiębior- stwa, to dzięki wsparciu dla Vmware (obsługa przyspieszenia sprzętowe- go VAAI), Citrix czy Hyper-V przez NFS oraz iSCSI serwer Synology może być z powodzeniem stosowany w środowi- skach testowych, zapasowych, czy też jako miejsce przechowywania zrzutów (migawek) maszyn wirtualnych. w
pędza pozostałe serwery DiskStation i RackStation. Osoby, które mają do czy- nienia z serwerami Synology nie znaj- dą tutaj nic nowego. Pozostali będą na- tomiast mieli okazję odkryć intuicyjny, okienkowy panel zarządzania dostępny przez przeglądarkę internetową. Synology dba o środowisko i kiesze- nie klientów. Model DS415+ pobiera 32,64 W energii w trakcie pracy i je- dynie 14,78 W podczas bezczynno- ści, kiedy dyski twarde przełączane są w stan hibernacji. To kilkakrotnie mniej niż typowy pecet działający w funkcji serwera plików. Co ważne, producent deklaruje, że tak niskie zużycie energii zostało zmierzone po pełnym obsa- dzeniu DiskStation dyskami twardymi o pojemności 1 TB.
Konfiguracje dyskowe
Synology DS415+ obsługuje większość powszechnie stosowanych konfigura- cji dysków (JBOD, RAID 0, 1, 5, 6 i 10) oraz własne rozwiązanie Synology Hy- brid RAID (SHR), które pozwala na bar- dziej elastyczne wykorzystanie dostęp- nej przestrzeni na dyskach. Najważniejsze cechy Synology Hybrid RAID to obsługa nośników pamię- ci o różnych rozmiarach, możliwość dodawania kolejnych dysków w trak- cie pracy serwera oraz łatwość, z jaką administratorzy mogą konfigurować niezawodne macierze dyskowe przy wsparciu intuicyjnego kreatora. Ad- ministrator ma do wyboru dwie konfi- guracje: SHR będącą odpowiednikiem
RAID 5 oraz SHR2, której układ dysków jest tożsamy z macierzami konfiguro- wanymi w RAID 6.
Pamięć podręczna SSD
Dyski SSD pozostają zbyt drogie, aby budować z nich pełne macierze, choć i taka opcja jest w pełni wspierana w systemie DSM 5.2. Zamiast tego sto- suje się rozwiązania hybrydowe, które wykorzystują dyski półprzewodnikowe do buforowania i obsługi najczęściej używanych danych oraz klasyczne no- śniki magnetyczne do długotermino- wego przechowywania plików. Synology DS415+ obsługuje pamięć podręczną odczytu i zapisu na dys- kach SSD, która pozwala wydatnie podnieść wydajność serwera NAS. W trybie zapisu dane w pierwszej ko- lejności są umieszczane na dyskach SSD, a następnie opróżniane (przeno- szone) na klasyczne dyski magnetycz- ne. W trybie odczytu dyski SSD działa- ją jako bufor danych, który przecho- wuje i z którego udostępniane są naj- częściej używane dane (hot data). Gdy potrzebne pliki zapisane są na dyskach magnetycznych, brakujące bloki da- nych najpierw są przesyłane do bufo- ra SSD, a następnie stamtąd udostęp- niane aplikacjom próbującym uzyskać do nich dostęp. Dedykowany interfejs pozwala administratorowi na sprawne monitorowanie stanu pamięci pod- ręcznej SSD oraz ocenę wymagań co do dostępnej przestrzeni dla często i rzadko używanych danych, a gdy tej
PLUSY:
r czterordzeniowy procesor Intel Atom
r moduł sprzętowego szyfrowania danych AES-NI
r dwa porty Gigabit Ethernet w trybie agregacji łączy r buforowanie odczytu i zapisu na dyskach SSD
r oprogramowanie Cloud Station do backupu
i synchronizacji
MINUSY:
r brak
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
iT Reseller 37


































































































   35   36   37   38   39