Page 38 - ITReseller_lipiec 2015
P. 38
» TECHNOLOGIE
Powerbank – alternatywne źródło prądu
Adam Miśta Komputronik S.A.
Smartfony, a tym bardziej tablety, krótko pracują na baterii. Wymagają codziennego ładowania. Nie stanowi to problemu, gdy posiadacz smartfona przebywa w domu lub w pracy, gdzie ma dostęp do gniazdka. Co jednak,
gdy zbliża się podróż lub całodniowa praca w terenie? Wtedy z pomocą przychodzi powerbank – przenośne źródło energii.
> Zestaw końcówek
> Accura ACC-7205
38 iT Reseller
nr 11-12 (269-270) • lipiec–sierpień 2015
Powerbank to małe, przenośne laptopa czy ładowarki samochodo-
wej, aby ponownie się napełniły we- wnętrzne akumulatory.
Magazynowanie energii
Oczywiście bank energii też od cza- su do czasu trzeba naładować. Ze względu na dużą pojemność akumu- latorów ich ładowanie trwa z regu- ły dłużej niż smartfona czy tabletu – od kilku do nawet dziesięciu godzin. Trzeba zatem odpowiednio wcze- śniej rozpocząć ładowanie, podłą- czenie godzinę przed wyjazdem na nic się nie zda. Dla pewności lepiej poświęcić na to cały dzień lub noc. Poziom naładowania banku energii zazwyczaj jest sygnalizowany przez kilka diod znajdujących się na obu- dowie urządzenia lub wyświetlaczu LCD. Z procesem ładowania wiąże się też maksymalne natężenie prądu ładującego. Im będzie większe, tym bank szybciej zmagazynuje energię. Oczywiście wiele zależy od tego, czy użyta ładowarka zapewni takie natę- żenie. Jeśli nie, akumulator będzie ła- dowany wolniej.
Który będzie najlepszy?
Wybierając odpowiedni powerbank do własnego użytku, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego po- jemność. Tańsze mobilne baterie prze- ważnie mają również mniejszą pojem- ność, co przełoży się na to, ile razy doładujemy np. telefon. Za pomocą wersji mniej pojemnych – czyli tych w granicach od 2000 do 3000 mAh – naładujemy komórkę tylko raz, nato- miast modele o większej pojemności wystarczą na przeprowadzenie nawet dziesięciu takich procesów.
urządzenie z wbudowaną pojem- ną baterią litowo-jonową. Zwykła bateria, która jest zamontowa-
na w telefonie komórkowym czy no- tebooku, ma pojemność 1000–1300 mAh, mobilna wersja może mieć na- wet dziesięć razy więcej. Na rynku są dostępne modele o dużej pojemności – między 4500 a 13 000 mAh. Powerbanki są zbudowane z baterii/ akumulatorków litowo-jonowych, ste- rowników elektronicznych oraz jedne- go lub dwóch gniazd USB. Aby nała- dować dane urządzenie, wystarczy podłączyć powerbank za pomocą ka- bla i po prostu go włączyć. W tym mo- mencie rozpoczyna się automatyczne ładowanie naszego sprzętu. Najlepsze powerbanki na rynku są wyposażone w zestaw końcówek (mini, micro, USB, iPhone oraz Sam- sung), tak aby dopasować się i pod- łączyć do każdego urządzenia mobil- nego – tabletów, GPS-ów, telefonów komórkowych, MP3, MP4 czy nawi- gacji samochodowej.
Parametry
Najważniejszym parametrem każ- dego powerbanku jest jego pojem- ność. Może ona wynosić nawet kil- kanaście tysięcy miliamperogodzin; dla porównania – bateria zamonto- wana w smartfonie ma pojemność 2000–2500 mAh. Powerbanki są więc w stanie kilkakrotnie naładować nasz smartfon do pełna, dzięki temu ni- gdy nie powinno nam zabraknąć energii w naszym urządzeniu. Łado- wanie powerbanków również nie po- winno przysparzać problemów, wy- starczy podłączyć je do komputera,