Page 53 - ITReseller_lipiec 2015
P. 53
smartbandy czy urządzenia do monitorowania tętna, oddechu czy poziomu cukru, a także powiązane z nimi oprogramowanie, to obecnie 21 proc. Przychody z reklam stanowią zaś zaledwie 1 proc. wartości światowego rynku mHealth.
Rynek aplikacji medycznych i zdrowotnych został zdominowa- ny przez kilka firm. Charakteryzuje się też ogromną liczbą mniej- szych producentów zażarcie walczących o wejście w ten obszar. W zeszłym roku aż 82 proc. firm, które zdecydowały się na przy- gotowanie aplikacji z kategorii mHealth, mogło się pochwalić zaledwie 50 tys. pobrań ich programów. Tylko 5 proc. producen- tów osiągnęło wskaźnik pobrań przekraczający 500 tys. Co gor- sza, 68 proc. firm walczących o ten rynek zarobiło na nim w ze- szłym roku mniej niż 10 tys. dolarów, a wiele z nich nie odnoto- wało żadnych dochodów. Przychodami między 50 tys. a milio- nem dolarów może pochwalić się jedynie 17 proc. producen- tów oprogramowania mHealth, a zaledwie 5 proc. firm zanoto- wało przychody przekraczające milion dolarów.
Obecnie rynek aplikacji mHealth jest zdominowany przez oprogramowanie wspierające zdrowy tryb życia (fitness, well- ness i zdrowe odżywianie), jednak jak przewidują autorzy ra- portu Research2Guidance, będzie się to zmieniać wraz ze sta- rzeniem się zachodnich społeczeństw. Trend ten zaczyna już być widoczny bezpośrednio w grupie oprogramowania me- dycznego. Obecnie już tylko 28 proc. aplikacji z tej grupy zo- stało ukierunkowanych pod kątem aktywnych młodych ludzi kontrolujących na bieżąco stan swojego zdrowia. Z tego ty- pu aplikacji korzystają przede wszystkim osoby czynnie upra- wiające sport. Odbiorcą 31 proc. aplikacji medycznych są już osoby starsze i ludzie przewlekle chorzy. Co ciekawe, 14 proc. mobilnych medycznych programów skierowanych jest bezpo- średnio do środowiska lekarzy. Coraz więcej aplikacji medycz- nych pozwala też na import lub eksport danych na temat sta- nu zdrowia, co w znacznym stopniu ułatwia diagnostykę. Po- nad 71 proc. mobilnych aplikacji medycznych ma już zaimple- mentowaną funkcjonalność tego typu.
mHealth na polskim podwórku
W Polsce badania na temat wykorzystania aplikacji z grupy mZdrowie przeprowadziła ostatnio firma IRCenter. Wynika
z nich, że co trzeci polski użytkownik smartfona w mniej- szym lub większym stopniu korzysta z aplikacji prozdrowot- nych i medycznych. Do tej grupy w badaniu zaliczono też aplikacje sportowe. Najpopularniejszym programem w ka- tegorii mHealth jest Endomondo. Korzysta z niego 48 proc. badanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie programy, jak Aerobiczna Szóstka Weidera (16 proc.), Hel- loZdrowie (8 proc.), Zdrowe zatoki (6 proc.) oraz Walk and More (2 proc.).
Interesujące jest to, że w grupie najpopularniejszych w Polsce programów mZdrowie znalazły się aż cztery aplikacje przygo- towane przez polskich programistów. Są to Aerobiczna Szóstka Weidera napisana przez firmę Caynax z Lublina, HelloZdrowie powiązana z portalem o tej samej nazwie i przygotowane przez firmy USP Zdrowie i Connectmedica – Zdrowe zatoki i Walk and More, obie autorstwa również firmy USP Zdrowie, z tym że ta druga dostępna jest jedynie na platformę Apple’a.
Trzeba też zaznaczyć, że w Polsce z aplikacji prozdrowotnych korzysta specyficzna grupa odbiorców: 39 proc. użytkowników to osoby w przedziale 25–34 lata, młodsi stanowią 28 proc., zaś grupa wiekowa 35–44 to 19% proc. klientów. W grupach 45–54 i powyżej 55 lat z aplikacji tego typu korzysta odpowiednio 10 i 4 proc. użytkowników smartfonów. Co ciekawe, we wszystkich grupach wiekowych mężczyźni i kobiety stanowią praktycznie po połowie użytkowników (51 i 49 proc.).
Najczęściej odbiorcami aplikacji mHealth są młodzi rodzice, mieszkający w dużych ośrodkach miejskich. Jak wynika z ba- dania IRCenter, świadomie korzystają oni z internetu oraz mediów społecznościowych. Również chętnie dokonują za- kupów online, w tym zakupów spożywczych, i zdecydowa- nie częściej niż przeciętni internauci poszukują informacji o produktach i usługach turystycznych. Przy okazji okazało się również, że w Polsce kobiety częściej sięgają po aplika- cje z grupy mHealth za namową członków rodziny lub zna- jomych. Odsetek ten wynosi aż 60 proc. Tymczasem do męż- czyzn korzystających z aplikacji prozdrowotnych i medycz- nych w większej mierze trafia komunikacja reklamowa. Oka- zuje się, że aż 63 proc. z nich skorzystało z aplikacji z grupy mHealth pod wpływem reklamy. w
PROCENTOWY UDZIAŁ RÓŻNYCH GRUP APLIKACJI Z KATEGORII mHEALTH DOSTĘPNYCH W GOOGLE PLAY I APP STORE
pozostałe 13,6% zdalne konsultacje
i monitoring 0,6%
przypomnienia fitness
POTENCJAŁ WZROSTU APLIKACJI mHEALTH W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH 5 LAT
zdalny monitoring zdalne konsultacje diagnostyka przypomnienia medyczne i alerty
fitness rejestracja parametrów zdrowotnych zarządzanie stanem zdrowia opieka zdrowotna zdrowe odżywianie
wellness 9,0
53,2
medyczne i alerty 1,1% opieka zdrowotna 1,6%
diagnostyka medyczna 2,1%
ustawiczne kształcenie medyczne (CME) 2,1%
rejestracja parametrów zdrowotnych (PHR) 2,6%
zarządzanie
stanem zdrowia 6,6%
30,9%
aplikacje medyczne 16,6%
wellness
15,5%
ustawiczne kształcenie medyczne aplikacje medyczne logistyka medyczna i płatności
38,2 26,8
22,9 22,0
21,9
18,9 13,5
9,7
8,7 5,4
1,4
zdrowe odżywianie 7,4%
Źródło: Research2Guidance
» CYFROWA POLSKA
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015 Cyfrowa Polska • iT Reseller 53