Page 53 - 23_LiryDram_2019
P. 53
wirtualnym? Świadomość człowieka jest bowiem pełna, kiedy oprócz wiedzy teo- retycznej ma możliwość doświadczania świata zmysłami. A nawet poszłabym da- lej – cytując słowa z Okruchów Anny Fic- ner-Ogonowskiej i przenosząc je na grunt relacji człowiek-natura, iż „są w życiu sy- tuacje i rozmowy, kiedy dotyk potrzebny jest bardziej niż słowa”. Jakie jest pani zda- nie na ten temat? Czy młodzi ludzie żyją- cy w świecie wirtualnym będą mieli szan- sę w pełni zrozumieć potrzebę utrzymania choćby względnej harmonii w naturze?
– Myślę, że przyczyny są złożone, dopóki jed- nak nie zrozumiemy, że sami jesteśmy przy- rodą, niewiele się zmieni. Być może ma pani rację, że aby to zrozumieć, należałoby spę- dzić więcej czasu w świecie zmysłów, we własnym ciele, w bliskim kontakcie z zie- mią, z kolorami, dotykami, zapachami. Ale z drugiej strony odpowiedzialność za wynisz- czenie planety leży po stronie wielkich kon- cernów, wielkiego kapitału – nie po stronie
konsumentów. Być może gdyby konsumenci w pełni zrozumieli, że niszcząc świat wokół siebie, w imię swojej wygody, w istocie nisz- czą samych siebie, doszłoby do buntu. Już te- raz do niego dochodzi: młodzi ludzie nie są monolitem, strajk klimatyczny został przecież zainicjowany przez młodą dziewczynę.
Nie mam jednoznacznego poglądu w kwestii dominacji świata wirtualnego nad zycznym. Intuicyjnie boję się tego, oczywiście, boję się tej utraty rzeczywistości, o której pani mówi. Jednak z drugiej strony nie chciałabym być moralizatorką ani technofobką.
Jaka będzie pani kolejna książka i kiedy możemy się jej spodziewać?
– Kończę właśnie powieść o zaczerpniętym z Księgi Koheleta tytule Pod Słońcem. To powieść osadzona na Podlasiu, wywiedzio- na ze wspomnień przechowanych przez mo- ją rodzinę, ale całkowicie kcyjna. Jednym z głównych tematów jest kwestia złożonej, wielowarstwowej tożsamości.
JULIA FIEDORCZUK, poetka, tłumaczka. Debiutowała
w roku 2000 tomem poetyckim Listopad nad Narwią, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy: Bio (2004), Planeta rzeczy zagubionych (2006), Tlen (2009) i tuż-tuż (2012),
a także zbioru opowiadań Poranek Marii (2010) oraz powieści Biała Ofelia (2012). Laureatka wielu nagród,
w tym austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). Adiunkt
w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki. Mieszka w Warszawie.
NOMINOWANI DO NAGRODY im. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ 2019: Kamila Janiak (za tom Wiersze przeciwko ludzkości), Piotr Janicki (za tom Psia książka), Marzanna Bogumiła Kielar (za tom Nawigacje), Robert Król (za tom Polka) i Marta Podgórnik (za tom Mordercze ballady).
Fot. Edyta Dufaj