Page 25 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 25

tora. Trudno o nią, gdy CV osoby ubie- gającej się o podgląd nie ma nic wspól- nego z tematami, wokół których toczy się dyskusja. Udział w wymianie opinii na LinkedIn pomaga budować własny wizerunek jako profesjonalisty w okre- ślonym zakresie.
Serwis umożliwia też znalezienie i do- tarcie do osób, które pragniemy po- znać czy wymienić z nimi jakieś idee. Można to zrealizować przez polece- nie. Jeśli jedna z osób z sieci kontak- tów zna kogoś, kogo my pragniemy poznać, można poprosić ją o przed- stawienie. Wtedy najłatwiej o udaną próbę kontaktu, bez budzenia podej- rzeń, że zagaduje nas niepożądany in- truz.
– W taki właśnie sposób przedstawi- łem (i to bezinteresownie) kilku znajo- mych, którym dzięki tak nawiązanemu kontaktowi udało się zrealizować parę fajnych biznesów – przyznaje Szcze- pan Jabłoński, menedżer marketingu, CEO w agencji GMP Advertising.
Drugim sposobem, dostępnym dla użytkowników premium (czyli takich, którzy płacą za ponadstandardowe usługi, niedostępne dla pozostałych użytkowników), jest InMail. Dzięki tej usłudze można w dowolnym momen- cie podjąć próbę kontaktu z wybraną osobą spoza swojej sieci kontaktów, która również ma konto na LinkedIn (wiadomości wysyłane w sieci kontak- tów są bezpłatne).
– W przeciwieństwie do zwykłego mej- la jest to skuteczniejsze narzędzie. Lin- kedIn nie dopuszcza spamerów. Wszy- scy użytkownicy serwisu wiedzą więc, że jeśli dostają mejla przez LinkedIn, to na pewno jest to ważna informacja – zaznacza Szczepan Jabłoński.
Publikacja artykułów
Do niedawna jedynie wybrani lide- rzy opinii, np. Bill Gates (Microsoft), Ri- chard Branson (Virgin) czy Guy Kawa- saki (Motorola), mogli publikować ar- tykuły w domenie LinkedIn.com.
– Serwis ewoluuje w stronę platformy społecznościowej, która ma być boga- tym źródłem wiedzy i artykułów intere- sujących ludzi biznesu – mówi Ewa Bet- kier, dyrektor sprzedaży BAN.pl, wyłącz- nego partnera LinkedIn w Polsce. Jeszcze w 2014 roku zarząd webser- wisu ogłosił zapowiedź udostępnienia możliwości publikowania artykułów wszystkim użytkownikom. Dziś jest to już możliwe. Obecnie teksty publiko- wane na LinkedIn trafiają na stronę ich autora, jak i na profile osób śledzących jego publikacje. Znajomi mogą polecać tekst, co powoduje wyświetlanie łącza do niego w sieci ich kontaktów. Mogą też obserwować aktywność wybranych profesjonalistów, jeśli nawet nie należą oni do sieci ich kontaktów.
– Przyznanie uprawnienia do publika- cji wszystkim stwarza możliwość dzie- lenia się wiedzą w grupie ponad 200 mln użytkowników i otwiera eksper- tom olbrzymie możliwości komunika- cyjne – zaznacza Betkier. w
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015
iT Reseller 25
LINKEDIN – międzynarodowy portal społecznościowy dla ludzi aktywnych zawodowo. Założony w grudniu 2002 r. w USA, w Mountain View w Kalifornii. Komercyjną działalność rozpoczął w maju 2003 r. Pierwotną misją portalu jest ułatwianie nawiązywania i podtrzymywania kontaktów zawodowo-biznesowych. Obecnie LinkedIn chwali się, że jest największą siecią specjalistów na świecie i ma ponad 270 mln użytkowników w 200 krajach świata, którzy korzystają z niego w 19 wersjach językowych. Od 2 kwietnia 2012 r. portal dostępny jest również w języku polskim. Największą grupę użytkowników serwisu stanowią Amerykanie – 74 mln, czyli ponad 1/3 wszystkich. Popularność serwisu najszybciej rośnie natomiast w Turcji, Kolumbii i Indonezji. Najszybszy wzrost mobilnych użytkowników następuje
w Chinach, Brazylii i Portugalii. Od 2011 r. akcje LinkedIn są notowane na nowojorskiej giełdzie (New York Stock Exchange) pod symbolem LNKD.
KTO W LINKEDIN? Z danych Socialbakers, agencji analizującej ruch w mediach społecznościowych, wynika, że liczba polskich użytkowników serwisu przekroczyła pół miliona i stanowi około 0,3 proc. wszystkich. Lokuje to nasz kraj na 34. pozycji na świecie. Opublikowane w maju br. wyniki badań Megapanel i Gemius pokazują, że w LinkedIn zdecydowanie dominują starsi odbiorcy – ponad 312 tys. polskich użytkowników ma od 25 do 34 lat, a ponad 168 tys. mieści się w grupie od 35 do 44 lat; natomiast większość użytkowników Facebooka nie przekroczyła 30 lat. Analiza użytkowników LinkedIn pod względem płci pokazuje, że w Polsce 52 proc. odwiedzających to kobiety. – Aż dwie trzecie użytkowników ma wykształcenie wyższe, a zdecydowana większość mieszka w miastach.
DO KOGO W LINKEDIN? W portalu najliczniej reprezentowaną branżą jest szeroko pojęta informatyka – pochodzi
z niej aż 4 mln użytkowników. Dlatego zarówno mniejsze, jak i większe firmy rynku teleinformatycznego mogą znaleźć wśród profesjonalistów zarejestrowanych w LinkedIn potencjalnych klientów, którym zaproponują wartościowe treści.
JAK DOTRZEĆ PRZEZ LINKEDIN? Na tym portalu można zawiesić profile osób, ale też firm (company page). Oznacza to, że znajdują się tam wszystkie niezbędne funkcje, za pomocą których firma może z jednej strony 1) budować swój wizerunek, 2) promować swoje marki i 3) komunikacyjnie docierać do określonej grupy odbiorców, a z drugiej strony 1) poszukiwać potrzebnej wiedzy, 2) zasięgać opinii ekspertów dziedzinowych i 3) prowadzić konsultacje biznesowe. By wprząc LinkedIn w politykę komunikacyjną i marketingową firmy, potrzebna jest gruntowna znajomość tego webserwisu i umiejętność posługiwania się funkcjami, które oferuje. W tym celu warto skorzystać z porad zawartych w książce Wayne Breitbarth Jak wykorzystać LinkedIn w kontaktach zawodowych, Onepress, Gliwice 2015.
Twin Design / Shutterstock.com


































































































   23   24   25   26   27