Page 48 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 48
» DRUKOWANIE
SPRZEDAŻ ATRAMENTOWYCH URZĄDZEŃ WIELOFUNKCYJNYCH W POLSCE
240 933
235 307
I połowa I połowa 2014 roku 2015 roku
Źródło: Infosource
BROTHER DCP-T500W
Firma Brother wprowadziła na ry- nek kolorowe wielofunkcyjne urzą- dzenie atramentowe DCP-T500W. Model jest częścią serii Ink Bene- fit Plus przeznaczonej dla domów
i małych biur. Urządzenie jest wy- posażone we wbudowany system pojemników na tusze, które użyt- kownicy mogą samodzielnie na- pełniać w szybki i prosty sposób. Składa się on z czterech zbiorni- ków na tusz – czarny, cyan, ma- genta oraz żółty – umieszczonych z przodu modelu. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie nie zaj- muje dużo miejsca, a użytkownik ma łatwy dostęp do pojemników. Pojedyncza butelka z czarnym tu- szem pozwala na wydruk do sze- ściu tysięcy stron, z kolei każda bu- telka z kolorowym tuszem starcza na pięć tysięcy stron.
EPSON WORKFORCE PRO WF-8510DWF
To szybka kolorowa drukarka formatu A3+. Jej zalety, takie jak szybkość, oszczędność i trwałość, są dodatkowo uzupełnione przez bardzo szybki skaner A3 z ADF
i skanowaniem dwustronnym, jednoprzebiegowym, który dzięki załączonemu oprogramowaniu wspiera system zarządzania dokumentacją firmową.
nowe wielofunkcyjne urządzenia atra- mentowe wyposażone we wbudowa- ny system pojemników na tusze, które użytkownicy mogą samodzielnie na- pełniać – informuje Piotr Baca, Country Manager w Brother Polska.
Trend trwałego obniżania kosztów można zrealizować, kupując urządzenia o niskim koszcie wydruku lub korzysta- jąc ze specjalnej usługi, gdzie płacimy za faktyczną liczbę wydrukowanych stron. Producenci wprowadzili progra- my usług zarządzania drukiem skiero- wane do klientów końcowych. W ich ramach resellerzy sprzedają bizneso- we urządzenia atramentowe w trady- cyjny sposób, jednocześnie podpisując z klientami umowę na dostawę mate- riałów eksploatacyjnych. Te są dostar- czane bezpośrednio z magazynu po uzyskaniu informacji, że np. w urzą- dzeniu kończy się tusz. Koszty związa- ne z logistyką zazwyczaj również są po stronie dostawcy. – Takie rozwiązanie ułatwi klientom rozliczenia, które będą się sprowadzać do wystawienia w usta- lonych okresach jednej zbiorczej faktu- ry za liczbę sporządzonych wydruków – przekonuje Piotr Baca.
Chmura i mobilność
Z badania przeprowadzonego na zle- cenie Brothera wynika, że wśród naj- ważniejszych czynników związanych z cechami sprzętu drukującego re- spondenci wymieniali m.in.: możli- wość drukowania przez sieć (62 proc.), automatyczny druk dwustronny (50 proc.) czy szybkość drukowania (46 proc.). Z czynników związanych z wa- runkami serwisu i gwarancji ankieto- wani zwrócili przede wszystkim uwa- gę na szybki, bezpośredni kontakt
z serwisem (83 proc.), sprzęt zastępczy na czas naprawy (63 proc.) oraz serwis on-site (60 proc.).
– Duplex, druk kolorowy i dołącza- ne oprogramowanie dodatkowe sa- me w sobie nie są już wyróżnikiem, choć wciąż można skutecznie rywa- lizować jakością tych rozwiązań. Wy- raźnie widać, że rywalizacja o klienta biznesowego rozegra się na skutecz- ne obniżanie TCO (całkowitych kosz- tów utrzymania) przy wzroście wydaj- ności. Oprócz zwiększania efektywno- ści atramentów, sposobu ich aplika- cji i zmniejszania poboru energii klu- czowym czynnikiem jest ograniczanie przestojów urządzeń – zauważa Ro- bert Reszkowski.
Uzyskiwane jest to dzięki coraz większej niezawodności, która ogranicza awa- rie i związany z nimi serwis, oraz skra- caniu i upraszczaniu etapu wymiany materiałów eksploatacyjnych. Na przy- kład w drukarkach serii Epson WorkFor- ce PRO liczba wymiennych elementów urządzenia jest ograniczona do pięciu, podczas gdy w sprzęcie laserowym jest ich dwa razy więcej.
Jeśli chodzi o trendy i kierunki rozwo- ju rynku urządzeń atramentowych, to można wskazać dwa główne obsza- ry: chmura i mobilność. Użytkownicy są przyzwyczajeni do pracy w mobil- nym środowisku, korzystają z tabletów i smartfonów, dlatego dołączenie do tego obiegu pracy urządzeń drukują- cych jest następnym, naturalnym kro- kiem.
Łączność Wi-Fi i Ethernet to także nie- mal standard, który umożliwia łatwe udostępnianie funkcji drukowania i skanowania oraz zarządzanie z do- wolnego miejsca.
– Użytkownicy z niewielkich czy domo- wych biur docenią też funkcję skanowa- nia do wiadomości e-mail, umożliwiają- cą wysyłanie dokumentów z wyświetla- cza drukarki pod wybrane adresy pocz- ty elektronicznej lub tworzenie wersji roboczych wiadomości z zeskanowa- nymi dokumentami w formie załączni- ka. Skanowane dokumenty można rów- nież przesyłać do popularnych aplikacji w chmurze lub do lokalizacji sieciowej – informuje Robert Pudło.
Choć kilka lat temu pojawiało się wie- le głosów skazujących tę technologię na wymarcie, wydaje się, że dzięki sta- raniom konstruktorów urządzenia atra- mentowe trzymają się mocno. w
48 iT Reseller
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015