Page 50 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 50

» MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE
PASZPORT DLA TONERA?
NIEMIECKIE PISMO KOMPUTEROWE „c’t magazin”opisujeciekawyprzypadek czytelnika, który stał się szczęśliwym właścicielem urządzenia WorkCentre 6505DN firmy Xerox. Producenci urządzeń drukujących przyzwyczaili klientów do stosowania różnego rodzaju blokad. Niemniej w tym wypadku firma wykazała się wyjątkową pomysłowością. Otóż urządzenie posiada blokadę lokalną. Jeśli niemiecki użytkownik chciałby nabyć legalny toner firmy Xerox w innym krajach, np. USA, gdzie jest tańszy, nie będzie działać na jego urządzeniu. Kiedy dziennikarz magazynu zapytał, dlaczego producent stosuje tego typu blokadę, otrzymał odpowiedź, że dla dobra klientów.
więcej, bezgraniczna wiara w elektro- niczne gadżety czasami prowadzi do bardzo kłopotliwych sytuacji.
Każda z historyjek zaczyna się podob- nie, główny bohater czeka na wydruk dokumentu, a po chwili przypomina sobie pewne zdarzenie z przeszłości, wygłaszając formułkę – nigdy więcej. Na jednym z filmów kilkuletni junior prosi mamę, żeby pokazała mu zdjęcia z meczu. Matka podaje aparat foto- graficzny – przewiń w lewo – instruuje syna. Niestety, malec wraz z kumplem trafiają na zupełnie inne zdjęcie. – Twoi rodzice uprawiają wrestling? To wygląda paskudnie – przyznaje zdegustowany kolega. W innym spocie ojciec zabiera córkę na koncert jej ulubionego zespo- łu. Podczas kontroli biletów wyciąga smartfona, ale pęknięty ekran sprawia, że kasjer nie może odczytać kodu kre- skowego. Ostatnią deską ratunku jest „konik”. Niestety, okazuje się, że to tajniak i nowoczesny tata trafia do aresztu.
To tylko dwie z kilku zabawnych opo- wiastek. Canon odwalił kawałek bardzo
„Never again” – zdjęcie ze spotu rekla- mowego firmy Canon
dobrej roboty z korzyścią dla drukarek Pixma, ale również konkurentów i... dostawców materiałów alternatyw- nych. Kampania „Never again” pokazuje w zabawny sposób, że wbrew pozorom nie jesteśmy przygotowani, aby wejść w erę elektronicznych dokumentów i chyba zbyt szybko odsyłamy drukarki do lamusa. To przekaz, który może prze- konać przynajmniej część konsumen- tów. Szkoda tylko, że tego typu spotów nie oglądamy w polskich mediach.
Spotkania w sądzie
Producenci urządzeń zatrudniają nie tylko agencje reklamowe, ale również kancelarie adwokackie. Szczególnie chętnie z usług prawników korzysta HP, co zdążyli odczuć na własnej skórze ro- dzimi dostawcy zamienników. Wbrew pozorom gigant z Palo Alto toczy spory patentowe o materiały eksploatacyjne nie tylko z polskimi firmami. Koncern procesuje się z producentami zamien- ników w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, a nawet Chinach. Canon ściga dostawców podróbek w USA, Unii Europejskiej i Rosji. Epson i Lexmark walczą z „mocami zła” w Stanach Zjed-
noczonych. Z kolei Samsung wyruszył na wojnę z dostarczycielami zamien- ników w Unii Europejskiej. Dziennikarz Charles Brewer, śledzący rynek druku od dwudziestu lat, przyznaje, że jeszcze nigdy wcześniej aż tylu producentów nie toczyło sporów prawnych z kon- kurentami w tak wielu krajach. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadający popyt na materiały eksplo- atacyjne. Ale to niejedyny powód.
Na globalnym rynku pojawia się coraz więcej kartridży naruszających prawa patentowe lub zwykłych podróbek. Mimo dużego ryzyka dostawcy wpro- wadzają tego typu produkty do sprze- daży. Na działalność producentów OEM należy spojrzeć dwojako. Ich pre- sja pozwala wyeliminować z rynku wie- le bubli i zwykłych oszustów. Jednak przy okazji rykoszetem dostają rzetelni dostawcy. Ponadto lekcja z rynku pol- skiego pokazuje, że adwokaci wcale nie muszą być tak skuteczni jak marketerzy. Restrykcyjne działania HP, które uderzy- ły m.in. w lidera rodzimej alternatywy – firmę Action – nie zmieniły w znaczący sposób układu rynku. Co więcej, Action ze swoimi markami ActiveJet i Actis
RAFAŁ ORNOWSKI
pełnomocnik Zarządu ds. marki ActiveJet i Actis
w Action S.A.
POLSKI RYNEK MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH
W DRUGIM PÓŁROCZU 2014 cały rynek materiałów eksploatacyjnych zanotował spadek sprzedaży o 5,3 proc. względem analogicznego okresuw2013r.,przyczymspadekwtuszachwyniósł8,6proc. Wtymsamymczasiecałyrynektonerówwzrósło0,2proc.Warto zaznaczyć, że wśród oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek atramentowych, których sprzedaż w II półroczu 2014 spadła
o 10 proc., Brother jako jedyny z najważniejszych marek osiągnął wzrost aż o 54 proc. Z danych raportu wynika, że użytkownicy przy zakupie urządzenia drukującego kierują się przede wszystkim ceną urządzenia, niskim kosztem drukowania, parametrami drukarki orazmożliwościąwyborumateriałueksploatacyjnego.Cooznacza,żebiorąpoduwagędrukowanienaproduktachzamiennych.Wśród alternatywnych materiałów eksploatacyjnych liderem na polskim rynku pozostaje marka ActiveJet z udziałem w sprzedaży tuszów w 2014 r. wynoszącym 26,6 proc. Action S.A., właściciel marki ActiveJet i Actis, łącznie ma 36,9 proc. udziału w sprzedaży markowych tuszów alternatywnych i 21,4 proc. udziału sprzedaży alternatywnych tonerów laserowych.
50 iT Reseller
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015


































































































   48   49   50   51   52