Page 49 - ITReseller_5-6_2015
P. 49
żerska. Być może dlatego, że do tej pory zostały one najle- piej rozpropagowane.
Kraków w sieci
– Strategia Smart City dla Krakowa i Krakowskiego Obsza- ru Metropolitalnego powstaje w ramach projektu SMART_ KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast – podkreśla Agnieszka Włodarczyk, koordynatorka projektu. – Tworzymy ją wspólnie z ekspertami reprezentującymi naukę, biznes, organizacje pozarządowe i administrację. Jesteśmy na eta- pie finalnym projektu. Przed nami jeszcze jedne warsztaty oraz konferencja podsumowująca, w czasie której Krakowski Park Technologiczny wraz z partnerami: Małopolskim Urzę- dem Wojewódzkim, Urzędem Miasta Krakowa, Politechniką Wiedeńską oraz Forum Virium Helsinki, przedstawi ten do- kument. Kraków będzie jednym z pierwszych polskich miast mogących planować swój rozwój według zwartej koncep- cji tego typu.
Na konferencji zostaną przedstawione dwa projekty pilota- żowe. Jeden to serwis internetowy prezentujący aplikacje mobilne i webowe, a drugi jest związany z zagospodarowa- niem terenów zielonych. Przedstawione będą także konkret- ne propozycje wypracowane w ramach czterech grup ro- boczych. Dotyczą one takich obszarów, jak transport mul- timodalny, w tym metropolitalny, środowisko, współpraca międzysektorowa, partycypacja, policentryczne podejście do rozwoju miasta, jakość przestrzeni publicznej, profilakty- ka zdrowia, polityka senioralna, bezpieczeństwo i ochrona prywatności oraz lean management and UX (user experience – doświadczenie użytkownika) w publicznych e-usługach, monitoring i controlling usług publicznych, open data i big data dla nowych koncepcji miasta i biznesów oraz bezpie- czeństwo danych.
Ogromne znaczenie ma udział partnerów zagranicznych. Profesor Rudolf Giffinger z Politechniki Wiedeńskiej oraz Jar- mo Eskelinena z FV Helsinki od początku (od września 2013) biorą udział w przygotowaniu strategii. Aktywnie włączają się w prace warsztatowe (6 warsztatów diagnostycznych w I fazie projektu oraz 10 warsztatów eksperckich w III fazie), a przede wszystkim dzielą się doświadczeniami z wdrażania koncepcji smart city w miastach, które reprezentują.
– Dzięki tym powiązaniom dołączyliśmy do europejskich sieci współpracy miast, czyli European Network of Living Lab i European Smart Cities – zwraca uwagę Agnieszka Wło- darczyk. – W ramach projektu badawczego ESC zostało wy-
konane badanie benchmarkingowe dla Krakowa, pozycjo- nujące je w sześciu domenach smart city – people, living, economy, environment, mobility oraz governance – w pró- bie badanych 90 miast europejskich. Wyniki zostaną oficjal- nie zaprezentowane już niedługo.
Virtualna Warszawa
Nasza stolica nie ma formalnego dokumentu, zwanego stra- tegią smart city. Co nie znaczy, że nic się w tej sferze nie dzie- je. Technologiczny przełom w dostępie do usług miejskich dla mieszkańców, w tym dla osób niepełnosprawnych, stanowi na przykład Virtualna Warszawa. Jest to podobno pierwsza na świecie mobilna nawigacja dla osób z dysfunkcją wzroku, któ- ra pomoże im odnaleźć interesujące punkty w mieście, zała- twić sprawę w urzędzie oraz sprawdzić, gdzie w danym mo- mencie znajduje się oczekiwany pojazd transportu miejskie- go. Projekt jest na etapie wdrażania. Dotychczas przeprowa- dzono dwie fazy pilotażowe: w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych oraz w autobusach linii 185.
– Już niedługo odbędą się testy miejsc, w których mieszkań- cy spędzają wolny czas – wyjaśnia Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. War- szawy. – Obejmują one obszar bulwarów wiślanych, jedną stację metra i budynek Centrum Nauki Kopernik z Parkiem Odkrywców oraz Warszawską Strefę Rodziny wraz z Multi- medialnym Parkiem Fontann. Na każdym etapie pilotażu te- stowane są także inne funkcje aplikacji, ważne z perspekty- wy odbiorcy, na przykład otrzymywanie informacji na temat wybranych obiektów turystycznych, wyznaczanie trasy mię- dzy obiektami czy możliwość zagrania w specjalnie stwo- rzone kontekstowe gry. Użytkownicy będą mogli bezpłatnie pobrać aplikację na telefon z systemem Android albo iOS z ogólnodostępnych sklepów z aplikacjami.
Niedawno (w marcu tego roku) Zarząd Transportu Miejskie- go wprowadził Warszawską Kartę Płatniczą, czyli Warszaw- ską Kartę Miejską zintegrowaną z kartą płatniczą. Dzięki udostępnieniu danych dotyczących komunikacji publicznej przez Zarząd Transportu Miejskiego powstała aplikacja Jak dojadę, zaś półtora roku temu uruchomiono Miejskie Cen- trum Kontaktu (telefon 19 115). Władze zapowiadają wiele rozwiązań, które można określić jako inteligentne.
Również inne polskie miasta są aktywne na tym polu. Stoli- ca Wielkopolski ma program Cyfrowy Poznań. Legnica tworzy system zarządzania ruchem. Niewątpliwie coraz częściej bę- dziemy słyszeli o rozmaitych inicjatywach tego rodzaju. w
JAK TO ROBIĄ NAJLEPSI?
– Singapur zajmuje pierwsze miejsce na liście najbardziej innowacyjnych miast Banku Światowego„Doing Business”. Inteligentne latarnie, inteligentne zarządzanie ruchem ulicznym czy mądra utylizacja odpadów to bardzo cenne inicjatywy, ale chcemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi Steve Leonard, człowiek odpowiedzialny za rozwój metropolii.
Singapur zbiera dane z różnych obszarów, w tym transportu, mając również szczegółową wiedzę na temat poruszania się prywatnych samochodów. Dane pozwalają tworzyć i przewidywać scenariusz ruchu drogowego
z dokładnością dochodzącą do 90 proc. – Nie chcemy tworzyć oddzielnych silosów danych. Staramy się łączyć cyfrowe zasoby w jedną całość, aby rozwiązać dwa najważniejsze problemy miasta – gęstość populacji miejskiej oraz proces starzenia się mieszkańców. Singapur zaprasza do współpracy start-upy z całego świata, które mogą testować w metropolii rozwiązania opracowane z myślą o rozwoju inteligentnych miast.
nr 5-6 (263-264) • kwiecień 2015
Cyfrowa Polska • iT Reseller 49
» CYFROWA POLSKA