Page 29 - 11_LiryDram_2016
P. 29

Kazimierz Pochwalski, Portret Henryka Sienkiewicza, 1915
tworzyli Polską Macierz Szkolną. Polacy w Szwajcarii dość powszechnie organizo- wali się w różnego rodzaju stowarzyszenia i komitety o charakterze politycznym lub charytatywnym. Sienkiewicz także nie za- mierzał pozostawać bierny.
W styczniu 1915 r. utworzony został Ko- mitet Generalny Pomocy O arom Wojny w Polsce. Inicjatorem jego powstania był Erazm Piltz, który skupił wokół siebie grono wybitnych Polaków, a wśród nich Sienkiewi- cza. Pisarz stanął nawet na czele Komitetu, zaś wiceprezesem został późniejszy premier Ignacy Paderewski. Noblista oraz światowej
sławy pianista mieli zwrócić uwagę opinii publicznej na sprawę polską. W prace Komi- tetu Veveyskiego zaangażowani byli ponad- to Antoni Osuchowski, Szymon Askenazy, Gabriel Narutowicz, Jan Rosen, Urszula Le- dóchowska i wiele innych osobistości. Najważniejszymi zadaniami organizacji było przygotowywanie międzynarodowej akcji na rzecz o ar wojny w Polsce, zbiórka pieniędzy, tworzenie komitetów lokalnych na terenie całego świata, zajmujących się bezpośrednio udzielaniem pomocy o arom wojny.
1 lutego 1915 r. wydana została w ję- zyku francuskim Odezwa do narodów
kwiecień–czerwiec 2016 LiryDram 27


































































































   27   28   29   30   31