Page 30 - 19_LiryDram_2018
P. 30
Chcemy
całego życia
Z dr. Anetą Górnicką-Boratyńską, autorką książki Stańmy się sobą, rozmawia Anna Siwek
W czerwcu, z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych, nastąpi dru- gie wydanie pani książki Stańmy się sobą. Czy to dobry moment?
– Ta rocznica stała się okazją do wielu de- bat, wykładów i dyskusji na temat eman- cypacji kobiet, co mnie bardzo cieszy, bo prowadzi do odnowienia rozmowy i rozpo- wszechnienia wiedzy o emancypantkach, która nadal jest bardzo niszowa. Mam na- dzieję, że moja książka, która ukaże się na- kładem wydawnictwa Czarna Owca wraz z antologią teksów emancypacyjnych Chce- my całego życia, przypomni postacie pol- skich emancypantek i przybliży czytelni- kom ten temat.
Skąd u pani zainteresowanie tematyką kobiecą?
– Chyba zawsze interesowałam się spra- wami kobiet i tym, jak kobieta postrzega siebie samą. Na każdym etapie mojego ży- cia ta tematyka jest obecna. Najpierw by-
ło to od strony naukowej – napisałam pra- cę magisterską o popularnej powieści ko- biecej, a potem pracę doktorską, której tematem była emancypacja kobiet. Na- stępnie pracowałam przez 10 lat w „Wy- sokich Obcasach”, gdzie zajmowałam się problematyką kobiecą i feminizmem, a te- raz, w Brukseli, gdzie obecnie mieszkam, prowadzę Brukselski Klub Kobiet. W la- tach 90. feminizm był dla mnie taką świe- żą myślą, zobaczyłam, że można czytać książki przez pryzmat doświadczeń kobie- ty i jej opowieści o sobie. To było czymś fascynującym i odkrywczym. Weźmy np. wojnę. Opowieść o wojnie z perspektywy mężczyzny i kobiety jest zupełnie inna. On walczy z karabinem w dłoni, ona zosta- je w domu sama i musi się zmagać z co- dziennością, doświadcza przemocy, często gwałtu. Herstory, czy herstoria, to właśnie mówienie o kobiecie z perspektywy kobie- ty i patrzenie na zdarzenia historyczne z jej punktu widzenia.
28 LiryDram kwiecień–czerwiec 2018