Page 37 - 12_LiryDram_2016
P. 37
Jarosław Edward Gryz wśród swoich rzeźb
naszej egzystencji, jaką wyraża część tytu- łowa zbiorku, musi wpierw podążyć szoku- jącym wprost traktem surowych spostrze- żeń i doświadczeń autora, zwracającego się pod koniec wiersza Bezrobocie – najnowsza historia Polski z rozpaczliwymi pytaniami: „jak długo jeszcze rzeczniku praw ludzi umarłych” [za życia]?.
Rysunkiem, rzeźbą, jak również fotografią artystyczną zajmuje się poeta Benedykt Kozieł, autor m.in. tomu wierszy wybra- nych Słowem w wodę (2010). Zarówno rysunki („wykonane w kresce ze zróżni- cowanymi tonacjami szarości i bieli”), jak i rzeźby (świadczące o umiejętnym „pla- stycznym wykorzystaniu możliwości two-
rzywa, jakim jest drewno”) tematycznie wiążą się głównie z sacrum. Cytowana Kry- styna Cel w portrecie literackim Benedykta Koziełą Wobec tajemnicy istnienia (2011) pisze ponadto, że jego fotografie, ukazu- jące np. pejzaże nadwiślańskie czy okolice Niekurzy, „zdradzają walor artystyczny [...] ciekawym ujęciem, harmonijnym doborem kolorów, przez co przyciągają uwagę”.
Jakże odmienna w tonacji swoich prac (malarstwa, grafiki) jest poetka Monika Mazur, autorka m.in. tomiku Kosmogonie z 2014 r. Czytając w tym numerze reflek- sję Stefana Jurkowskiego po lekturze tego zbiorku, wpatrzmy się i wmyślmy w poniż- sze zestawienie wiersza i obrazu:
lipiec–wrzesień 2016 LiryDram 35