Page 36 - 12_LiryDram_2016
P. 36
Liliana Abraham-Zubińska
tomik liryczno-malarski z ubiegłego roku pt. Qi (notabene to chiński ideogram uży- wany na określenie jednoczesności „ży- ciowego tchnienia” i „kosmicznej energii”) opracowała z dbałością o to, by wiersze i towarzyszące im głównie symboliczne w wyrazie akwarele na papierze czerpa- nym (które zafascynowały uczestników spotkania promocyjnego) ściśle ze sobą korespondowały, jak przykładowo poniżej, gdzie akwarela świetnie wyobrażeniowo dopowiada esencjonalne wyznanie:
** *
Rzuciłam się w Ciebie jak w przepaść.
A to przecież niebo i nie spadam, wzlatuję.
Nieposiadających tomiku (wydanego w skromnym nakładzie w językach polskim, angielskim, niemieckim dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Zdrowotnego Qigongu z siedzibą w Kielcach), bliżej zaintereso- wanych problematyką qigongu odsyłam do „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackie- go” (2015, nr 3-4), łatwo dostępnego w peł- nym kolorze na portalu Świętokrzyskiej Bi- blioteki Cyfrowej kieleckiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej http://sbc.wbp.kielce. pl/dlibra/docmetadata?id=31557.
Poeta Jarosław Edward Gryz rzeźbi w swoim przydomowym ogródku.
W zbiorku Trzynaście róż (2008) na wyklej- kach twardej okładki zamieścił zdjęcia swo- ich prac. Nim czytelnik zanurzy się w bar- wy i wonie symboliczno-alegorycznych róż, w tę całą ambiwalencję płatków i kolców
Benedykt Kozieł
34 LiryDram lipiec–wrzesień 2016