Page 13 - ITReseller_luty_2016
P. 13
IBM, obecnie zaangażowany w pra- ce projektowe Lefdal Mine Datacenter, przyszłym klientom będzie świadczyć usługi zabezpieczania danych i serwe- rów. Wyposażenie sprzętowe tego cen- trum dostarcza firma Rittal.
– Warunki stworzone tu przez naturę są wyjątkowe, a Norwegia jako lokaliza- cja z nadwyżkami produkcyjnymi zie- lonej energii i niskimi jej kosztami staje się europejskim liderem w tym zakre- sie. Otrzymujemy centrum danych nie tylko wysokiej jakości, ale jednocześnie wysoce opłacalne pod względem kosz- tów – zaznacza Andreas Krieger, wice- prezes firmy Rittal ds. sprzedaży w Eu- ropie.
Islandzkie data centers – chłodzone wiatrem, zasilane geotermalnie
Chociaż Islandia wielu kojarzy się z wybuchem wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r., to takie erupcje zdarzają się rzadko. Konsekwencją tamtej aktyw- ności wulkanicznej był paraliż euro- pejskiego ruchu lotniczego, natomiast centra danych w Rejkiawiku i islandzkie sieci energetyczne działały wówczas bez zakłóceń.
Islandia mająca zaledwie 329 tys. mieszkańców wytwarza 2 proc. świa- towej energii. Centra danych w Islan- dii mogą korzystać z sieci energetycz- nych o wysokiej niezawodności, w nie- mal 100 proc. opartych na naturalnych, odnawialnych źródłach energii oraz chłodzeniu wiatrem. I to właśnie ob- fitość i dostępność taniej i przyjaznej środowisku energii przyciąga inwestu- jących w centra danych (data center de- velopers). Ze względu na występujące trzęsienia ziemi budynki są specjalnie konstruowane, aby wytrzymać wstrzą- sy o sile do 6 st. w skali Richtera. Chłod- niejszy klimat islandzki (temperatura w lecie rzadko przekracza 20 st. C) po- maga w efektywniejszym korzystaniu z urządzeń pracujących w centrum da- nych i w dużym stopniu pozwala ogra- niczać kosztowne mechaniczne meto- dy chłodzenia.
Wszyscy rozważający budowę centrów danych w Islandii powinni być jednak świadomi nie tylko panującego klimatu geologicznego, ale również finansowe- go – Islandia wciąż wychodzi z kryzy- su finansowego z 2008 r., co ma wpływ
na dostęp do kapitału i zachęty inwe- stycyjne do budowy nowych centrów danych. Ograniczona łączność z Ame- ryką Północną może również stanowić przeszkodę dla budowy nowych cen- trów danych przez klientów wymaga- jących dużych przepustowości, dopóki nie zostanie położony nowy kabel tran- satlantycki.
Verne Global, brytyjska firma zajmują- cą sie budowaniem centrów danych, do zasilania swoich obiektów w Islan- dii udostępnionych klientom na po- czątku 2012 r. wykorzystuje hydroelek- trownie oraz geotermalne źródła ener- gii elektrycznej, które są niskokoszto- we i w 100 proc. ekologiczne. Datacen- ter Campus Verne Global zajmuje po- wierzchnię 18 ha i oferuje takie usługi, jak: hosting baz danych, cloud compu- ting, prowadzenie projektów badaw- czych, ogólne zastosowania biznesowe IT oraz odzyskiwanie danych po awarii. Część obiektów rozmieszczono w by- łej bazie sił powietrznych NATO w Ke- flavik, w południowo-zachodniej części wyspy.
Możliwość zaoszczędzenia na rachun- kach za prąd i łatwy dostęp do zielo- nej energii powodują, że coraz więcej przedsiębiorstw spogląda na północ. Między innymi koncern BMW korzysta z usług Verne Global. Jak podaje brytyj- ska firma, samochodowy gigant zaosz-
czędził 80 proc. na kosztach zasilania swojej części centrum danych.
Pływające centra danych
Przenosząc się w nieco cieplejszy, kalifor- nijski klimat, znajdujemy inne oryginal- ne pomysły na budowę energooszczęd- nych i ekologicznych centrów danych. Eksperci firmy Nautilus Data Technolo- gies postawili na wodę jako główny atut, umieszczając centrum danych na pły- wającej barce. W tym wypadku redukcja kosztów i ograniczanie zużycia energii wynika z możliwości chłodzenia za po- mocą wody dostępnej za darmo i w nie- ograniczonych ilościach. Do tego do- chodzi możliwość relokacji data center, czyli zacumowania przy dowolnie wy- branym nabrzeżu.
Prototyp pływającego centrum danych na początku 2015 r. przygotowała kali- fornijska firma Pleasanton. Barka o dłu- gości 33,5 m powstała w stoczni Mare Island Naval Shipyard. Produkcyjna wer- sja barki Nautilus ma mieć ponad 70 m długości. Na prawie 2800 m kw. po- wierzchni, na wielu poziomach będzie można rozmieszczać szafy ze sprzętem (do maks. 60 kW na stojak).
Centrum danych Nautilus wpompo- wuje wodę do chłodzenia sprzętu IT za pomocą gigantycznej samossącej rury, co eliminuje potrzebę posiadania urzą- dzeń klimatyzacyjnych z grupy CRAC
Patent Google’a na pływające centrum danych napędzane falami, z poborem wody spod statku i turbinami wytwarzającymi energię rozmieszczonymi na powierzchni
nr 3–4 (281–282) • luty 2016
iT Reseller 13