Page 14 - ITReseller_luty_2016
P. 14
» TEMAT NUMERU | EWOLUCJA CENTRUM DANYCH
(computer room air conditioning). Firma szacuje, że jej pływające data center będzie zużywać o około 30 proc. mniej energii niż tradycyjne centra na lądzie. Właśnie eliminację chłodzenia CRAC należy uznać za największą zaletę pły- wającego centrum danych Nautilusa, podkreślają eksperci. – Podczas gdy typowe duże centrum danych wyko- rzystuje średnio niemal 500 mln litrów wody rocznie, to pływająca jednostka Nautilusa nie zużywa jej w ogóle, po- nieważ pobraną do chłodzenia sprzętu wodę oddaje z powrotem do oceanu – zaznacza Arnold Magcale, dyrektor ge- neralny i współzałożyciel Nautilus Tech- nologies.
Innym przykładem wykorzystania mo- cy tkwiącej w oceanach na potrzeby centrum danych jest koncepcja Go- ogle’a, polegająca na wykorzystywa- niu fal morskich do zasilania centrum danych.
Tym, co budzi pewne wątpliwości klientów, może być awersja do łączenia dużej ilości wody i sprzętu elektronicz- nego ze względu na takie zagrożenia, jak trzęsienia ziemi czy kilkumetrowe fale tsunami. Szef Nautilusa uspokaja, że barka z centrum danych będzie cu- mować na wodach śródlądowych (po- nad 100 km w głąb lądu, wśród pasm górskich), gdzie wpływ fal nie będzie odczuwalny. Barka ma 13 stref i poło- wa z nich musiałaby zostać zalana, że- by zatonęła. Centrum danych zaprojek- towano tak, żeby było w stanie wytrzy- mać huragany i tornada o sile niszcze- nia F3 (w 7-stopniowej skali Fujity, oceniającej poziom intensyw-
ności tornad).
Zakład produkcyjny Nau- tilusa prawdopodobnie powstanie w odległości około 100 km od Doliny Krzemowej. Rozpatrywa-
Nautilus – pływające centrum danych
ne są też inne lokalizacje w Teksasie i Wirginii.
Chłodzenie wodą i powietrzem
Wobec postępujących zmian klima- tycznych problem niedoboru wody nie znika, a wręcz rośnie, o czym między innymi przekonują się w ostatnich la- tach mieszkańcy zachodniego wybrze- ża USA, szczególnie Kalifornii.
Jak podaje Uptime Institute, średniej wielkości centrum danych (z zapotrze- bowaniem 1 MW) zużywa 3 mln litrów wody. Według „The Wall Street Journal” większe centra danych (ok. 15 MW) zu- żywają rocznie niemal 500 mln litrów wody, co odpowiada rocznemu zapo- trzebowaniu na wodę trzech budynków szpitalnych. Dlatego branża IT poszuku- je nowych alternatywnych sposobów na ograniczenie zużycia wody.
Metody schładzania sprzętu w data cen- ter zmieniały się w ciągu ostatnich lat i wciąż są rozwijane nowe rozwiązania – od chłodzenia świeżym powietrzem po zanurzanie sprzętu IT w cieczach. Przewiduje się, że rynek chłodzenia da- ta center wzrośnie z poziomu 6,26 mld dolarów w 2015 r. do 11,85 mld w 2020. Rozwiązania chłodzące muszą nadążać
za zmianami wynikającymi z cią- głego wzrostu możliwości obli- czeniowych. Dlatego techno- logie chłodzenia wymagają regularnego dostosowania do wciąż zmieniającego się zapotrzebowania ener-
getycznego. w
TRENDY W CHŁODZENIU DATA CENTER
v CHŁODZENIE POWIETRZEM stosuje się na dwa sposoby: bezpośredni (bardziej kosztowny, wymaga pełnego zabezpieczenia sprzętowego) i pośredni (sprzęt możezostaćzintegrowanywramachjednegosystemu).Wpierwszymwypadkusystemzasysaświeżepowietrzebezpośredniodopomieszczenia,wopcjipośredniej wykorzystywany jest płytkowy wymiennik ciepła, pozwalający na pełną recyrkulację systemu.
v ZANURZENIE W CIECZY polega na bezpośrednim zanurzeniu sprzętu w cieczy chłodzącej.Wodę zastępują tu oleje mineralne, które choć nie mają tak dobrych właściwości chłodzących jak woda, to nadal o są wiele skuteczniejsze w odprowadzaniu ciepła niż powietrze. Możliwe jest zastosowanie jednofazowego lub dwufazowegozanurzenia.WedługGreenRevolutionCoolingdziękitejmetodziemożliwejestzmniejszeniekosztówchłodzenianaweto95proc.iobniżeniezużycia energii serwerów nawet o 10 proc.
v CHŁODZIARKI DO USUWANIA CIEPŁA wykorzystują wodę, glikol lub przenoszą ciepłotę przez wodę do chłodzonego powietrzem kondensatora, który zazwyczaj jest zintegrowany z chłodziarką.
v ZIMNE I CIEPŁE KORYTARZE (hot and cold aisles) mają na celu rozdzielenie ciepłych i zimnych obszarów w centrum danych, co zapobiega mieszaniu się gorącego powietrza z dopływającym zimnym.
v CHŁODZENIE PRZEZ ODPAROWANIE polega na zasysaniu ciepłego powietrza do zwilżonego filtra lub drobnej mgiełki, dzięki czemu część wody odparowuje, chłodzącciepłepowietrze.Wporównaniuztradycyjnąkompresorowąklimatyzacjąchłodzenieprzezodparowaniezużywado90proc.mniejenergii.
v CHŁODZENIE ADIABATYCZNE znajduje zastosowanie przede wszystkim w klimacie gorącym i suchym. Systemy takie działają przez wyparowywanie wody przy jednoczesnej redukcji temperatury. Główną wadą jednostek chłodzących jest duża ilość wody potrzebna do efektywnego działania.
14 iT Reseller
nr 3–4 (281–282) • luty 2016