Page 16 - ITReseller_luty_2016
P. 16

» TEMAT NUMERU | EWOLUCJA CENTRUM DANYCH
Gwarantowane zasilanie krytyczne
dla bezpieczeństwa danych
Stefan Kaczmarek
Zapewnienie ciągłości zasilania to jeden z najważniejszych parametrów niezawodności centrów danych. Obecnie zużywają one tak dużo energii, że śmiało można je określać jako power & data centers.
Szacuje się, że wartość rynku zasi- lania centrów danych będzie ro- sła z 15,07 mld dolarów w 2014 r. do 24,01 mld do końca 2019, przy
rocznej stopie CAGR na poziomie 9,67 proc. Centra danych należy uznać za najbardziej wydajne technologicznie miejsca pod względem stopnia wyko- rzystania powierzchni i czasu.
Oprócz dużych centrów danych, prowadzonych przez większe firmy i agencje rządowe, służących do ma- gazynowania i przetwarzania danych oraz obsługi systemów telekomuni- kacyjnych, przybywa również cen- trów dla zyskujących popularność usług chmurowych dla zastosowań prywatnych i biznesowych. Jeżeli cho- dzi o niezawodność tych systemów, to znaczącą rolę odgrywają tu zasila- cze redundantne lub zapasowe. Cen- tra danych są wyposażane w dużą licz- bę urządzeń zapewniających zasilanie i chłodzenie, a także w automatyczne systemy gaśnicze. Wszystko to razem
wymaga znacznych ilości energii, co sprawia, że parametr „zasilanie” stano- wi bardzo ważną składową wydatków na eksploatację centrum przetwarza- nia danych.
Siły napędowe rozwoju data centers
Rosnący rynkowy popyt na centra da- nych (obecnie możemy już mówić o deweloperach specjalizujących się w budowie nowoczesnych data cen- ters pod klucz) jest napędzany przez wciąż rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń do przechowywania i prze- twarzania danych. Imperatyw zapew- nienia bezpieczeństwa danych oraz za- pobiegania przypadkowym lub celo- wym rekonfiguracjom sprzętu sprawia, że centra danych są umieszczane w do- brze wykonanych i zabezpieczanych, solidnych budynkach i obiektach, które stają się domem dla serwerów, pamię- ci masowych, okablowania i łączy in- ternetowych. Rosnący wciąż popyt na
pamięci masowe stanowi również jed- ną z przyczyn rozszerzania funkcjonal- ności i zwiększania możliwości oblicze- niowych centrów danych.
Rosnąca świadomość konieczności oszczędzania energii (a przy tym ogra- niczania kosztów) spowodowała, że wiele branż, obawiając się nadmierne- go zużycia energii i wysokich rachun- ków za prąd, zaczęło opowiadać się za rozwiązaniami bardziej ekologicznymi i przyjaznymi dla środowiska.
Trendy w zasilaniu centrów danych
Gdy wymagany poziom dostępności zostanie już określony, decyzje zakupo- we dotyczące rozwiązań IT w zasadzie sprowadzają się do kwestii ceny, a ra- chunki za prąd są istotnym czynnikiem podczas eksploatacji. Biorąc pod uwa- gę ilość potrzebnej energii oraz fakt, że stanowi ona zwykle największy koszt, który można kontrolować, menedżero- wie centrów danych szukają wszelkich sposobów, by obniżać zużycie (= koszt)
UPS-OWE TRENDY I SZANSE RYNKOWE
Wostatnich miesiącach zauważyliśmy rosnące zainteresowanie zasilaczami modułowymi w zakresie mocy od 10–30 kVA wzwyż. Istotną cechą tego typu rozwiązań jest większe bezpieczeństwo w porównaniu z konwencjonalnymi UPS-ami,
a przede wszystkim stosunkowo niskim kosztem uzyskania redundancji N+X z modułami mocy zabudowanymi w typowej 19”szafie. Redundancja taka pozwala zapewnić ciągłość pracy infrastruktury data center także w przypadku uszkodzenia pojedynczego modułu mocy. Nie trzeba stosować dwóch zasilaczy UPS pracujących równolegle, wystarczy wymienić uszkodzoną pojedynczą jednostkę modułową zasilacza, a w tym czasie pozostałe wbudowane moduły przejmują ochronę podłączonych urządzeń. Takie rozwiązania oferuje Legrand w zasilaczach typu Trimod HE i Archimod HE.
Największy wolumen sprzedaży naszej oferty stanowią rozwiązania UPS dla małych i średnich firm, zasilacze z przedziału 1–3 kVA w wersji zarówno rack, jak i tower. Polski rynek UPS jest trudny ze względu na ogromną konkurencję, jednak pewne jest to, że firmy nie oszczędzają na bezpieczeństwie i kupują zasilacze znanych i sprawdzonych producentów, jednak często nie gwarantują one odpowiedniej marży resellerom. Mając to na uwadze, Eptimo nawiązało współpracę z dwiema znanymi na rynku europejskim (ale jeszcze mniej w Polsce) markami – Legrand i AEG Power Solutions.
16 iT Reseller
nr 3–4 (281–282) • luty 2016
SEBASTIAN JANOWSKI,ProductManagerwfirmieEptimo


































































































   14   15   16   17   18