Page 17 - ITReseller_luty_2016
P. 17
energii elektrycznej o każdy możliwy procent. John Mousaw, dyrektor biz- nesowego centrum danych firmy ABB, zwraca uwagę na kilka najważniejszych obecnie trendów w zasilaniu centrów danych: efektywność energetyczną, recykling energii, odnawialne źródła energii, zastosowanie średnionapięcio- wych systemów i inne.
Efektywność energetyczna
W dążeniu do ograniczenia zużycia energii systemy zasilania awaryjnego (UPS) znajdują się w centrum zainte- resowania specjalistów odpowiadają- cych za centra danych, a nowe techno- logie i procedury operacyjne są bardzo obiecujące. Zwolenników zyskuje tryb eco, czyli funkcja oszczędzania energii w UPS. W przeszłości to rozwiązanie by- ło mało wykorzystywane, gdyż bilans kosztów i korzyści nie rekompenso- wał i nie uzasadniał zwiększenia ryzyka. Obecnie za trybem eco-mode przema- wia dostępność udoskonalonych tech- nologii zarówno w zasilaczach UPS, jak i w serwerach przez nie zasilanych. Ponadto przerwy w dostawach prą- du znacznie rzadziej występują w du- żych obiektach ze specjalnymi łącza- mi i zabezpieczeniami (hipercentra) niż w mniejszych obiektach. W przeszłości 1–2 proc. oszczędności energii, jakie zapewniał eco-mode, nie było warte ryzyka. Jednak ulepszenia technologii poprawiły profil ryzyka i na bardzo kon- kurencyjnym rynku dużych centrów przetwarzania danych 1 proc. oszczęd- ności na kosztach energii zapewnia po- żądaną przewagę kosztową.
Energia wielokrotnego użytku
Choć na razie więcej się mówi niż robi w zakresie odnawialnych źródeł i recy- klingu energii, to nie ma wątpliwości, że w nadchodzących latach ich znacze- nie będzie rosło i będą traktowane ja- ko znaczące metody zwiększania wy- dajności i niezawodności w centrach danych. W tym wypadku popularna mantra ekologów reduce, reuse, recycle (ograniczać, używać ponownie, pod- dawać recyklingowi) może się okazać właściwa i pożyteczna.
W celu zmniejszania ciepła wytwarza- nego w centrach danych pod uwagę są brane różne strategie. Jedną z nich jest zastosowanie napięcia prądu stałego
TRENDY 2016 W CENTRACH DANYCH*
– Bezpieczeństwo, stabilność, szybkość i koszty decydują o rozwoju i wpływają na zmiany
w każdej branży. Zasady te dotyczą również centrów danych i sposobów, w jaki
są projektowane, budowane i działają. Ich zdolność dostarczania aplikacji i treści użytkownikom, przy jednoczesnej zdolności zbierania i analizy danych stają się coraz bardziej krytyczne dla osiągania sukcesu biznesowego – zaznacza Steve Hassell, prezes ds. rozwiązań dla centrów danych w Emerson Network Power.
1. KOMPLIKACJE W CHMURZE, SERWERY W COMIE – Wiele organizacji w jakimś stopniu korzysta już z platform cloud computing. Trwa ewolucja od modelu SaaS (Storage as a Service) do tworzenia środowisk hybrydowych, gdzie usługi chmurowe są traktowane jako sposób na uelastycznianie dostępu do własnych zasobów. Coraz więcej organizacji decyduje się na migrację do bimodalnej architektury. Jednak istnieje pewne zagrożenie, że chmura zamiast stabilizowania, będzie stawać się bardziej złożona.
Najnowsze badania na temat wykorzystania serwerów, przeprowadzone przez Jonathana Koomeya ze Stanfordu i Jona Taylora z Anthesis Group, pokazało, że serwery w centrach danych przedsiębiorstw wciąż dostarczają średnio tylko od 5 do 15 proc. swojej maksymalnej mocy obliczeniowej w ciągu roku. Ponadto 30 proc. serwerów fizycznych pozostaje w stanie śpiączki, tzw. comie (autorzy badania używają określenia comatose servers). Kładziony będzie coraz większy nacisk na identyfikowanie i usuwanie tych uśpionych serwerów, co znacząco pomoże w optymalizowaniu zarządzania zużyciem energii. Jednocześnie będą badane możliwości włączania potencjału niewykorzystanych mocy centrum danych do współdzielonych usług w ramach dystrybucyjnego modelu cloud computingu, umożliwiając centrom danych klasy enterprise odsprzedawanie na wolnym rynku nadwyżek mocy obliczeniowej.
2. ARCHITEKTURA CENNIEJSZA NIŻ TECHNOLOGIA – Tym, czego szukają klienci,
w coraz większym stopniu jest architektura systemu (i coraz częściej jest to architektura niestandardowa) dopasowywana do ich wymagań w zakresie elastyczności, dostępności
i wydajności. Wiedzę i doświadczenie cenią sobie bardziej niż technologię – podkreśla Peter Panfil, wiceprezes działu global power w Emerson Network Power.
3. REDFISH – WSPÓLNY JĘZYK DLA CENTRÓW DANYCH? – Internet rzeczy (IoT) będzie miał wpływ nie tylko na przyszłą architekturę centrów danych, ale również na zmiany w zakresie zarządzania data center. We współczesnych centrach pracuje tysiące urządzeń, które mówią wieloma językami, w tym IPMI, SNMP czy Mod Bus. Wskutek tego powstają luki między systemami, które utrudniają całościowe zarządzanie. Lekiem na te bolączki ma być specyfikacja Redfish, która ma zastąpić uniwersalny interfejs zarządzania IPMI (Intelligent Platform Management Interface), opracowany w 1998 r. i obecnie uznawany za przestarzały, gdyż nie może obsługiwać wielu serwerów nowszej generacji. Specyfikacja Redfish została opracowana przez cztery firmy: Dell, HP, Emerson Network Power i Intel.
4. EKOLOGICZNIEJ, CZYLI BARDZIEJ ODPOWIEDZIALNIE SPOŁECZNIE – Przy zwiększonej świadomości różnych aspektów zużycia energii w centrum danych niektóre firmy na pierwszym miejscu zaczynają stawiać kryterium zrównoważonego rozwoju. Dlatego przy projektowaniu centrów danych bierze się pod uwagę także zielone, alternatywne źródła energii, dzięki czemu ograniczana jest emisja dwutlenku węgla. Optymalizowanie wykorzystania urządzeń pracujących w centrach danych to także przejaw rosnącej odpowiedzialności firm za środowisko.
5. CENTRALNE DATA CENTER Z MAŁYMI SATELITAMI – Wzrost konsumpcji cyfrowych treści oraz gromadzenia danych stanowią wyzwanie dla scentralizowanego modelu centrum danych. Chociaż duże ośrodki nadal będą zapewniać większość mocy obliczeniowej, to w coraz większym stopniu będą je także wspierać mniejsze, lokalne centra danych. Te mikrocentra będą funkcjonować na zasadzie satelitów centralnego ośrodka i powstawać w ramach korporacyjnych kampusów oraz na terenach o wysokiej gęstości zamieszkania. Ich sukces w dużym stopniu będzie uzależniony od stosowania standardowych, inteligentnych systemów, które będą mogły być zdalnie zarządzane.
* Według Emerson Network Power
nr 3–4 (281–282) • luty 2016
iT Reseller 17