Page 18 - ITReseller_luty_2016
P. 18
» TEMAT NUMERU | EWOLUCJA CENTRUM DANYCH
UPS z usługą
Z Urszulą Fijałkowską – dyrektor sprze firmy Schneider Electric Polska o rozw
Jakie będą w tym roku najważniej- sze trendy rynkowe w zakresie sys- temów gwarantowanego zasilania dla centrów danych?
MICHAŁ PYTER: – Należy zwrócić uwa- gę na fakt, że rynek zasilania gwaranto- wanego nie zmienia się w sposób rady- kalny, a raczej ewoluuje. Dzieje się tak dla- tego, że oferowane rozwiązania są długo- trwale testowane, aby stać się niezawod- nymi systemami zabezpieczenia. Największych zmian należy oczekiwać w systemach magazynowania ener- gii, a w szczególności konstrukcji bate- rii. Obecnie najbardziej powszechne są baterie kwasowo-ołowiowe VRLA. Jed- nak coraz częściej pojawiają się rozwią- zania z akumulatorami litowo-jonowy- mi. Mimo że są znacznie droższe, to po- siadają szereg walorów technicznych: są lżejsze, mają szerszy temperaturo- wy zakres pracy, wielokrotnie większą liczbę cykli wyładowczych w porów- naniu z bateriami VRLA. Bardzo waż- ne jest również to, że jak na razie ma- ją znacznie większą żywotność. Dla- tego też przewidujemy, że rozwiąza- nia oparte na takim typie baterii będą w najbliższych latach zwiększać swój udział w rynku.
Główne wyzwania i czynniki sprzy- jające rozwojowi rynku zasilania gwarantowanego?
URSZULA FIJAŁKOWSKA: – Pierw- szym z ważnych czynników jest infor- matyzacja. Duża część urządzeń zaczy- na być podłączana do internetu, a to oznacza, że potrzebuje również energii. Szacuje się, że do 2050 r. do sieci będzie podłączonych 50 mld urządzeń. Do te- go dochodzą dobrze nam znane źródła poboru energii, takie jak: budynki, in- frastruktura miejska, transport itp. Do- datkowo szybki rozwój internetu rze- czy sprawia, że zużywamy i będziemy zużywać jeszcze więcej energii. Z tym niewątpliwie łączy się kolejny czynnik, czyli automatyzacja wszelkiego rodza-
(DC) do zasilania serwerów. Głównym generatorem ciepła na każdym serwe- rze jest transformator AC-to-DC. Jego eliminacja może znacznie zredukować ciepło. Powszechne stosowanie tej me- tody jest raczej mało prawdopodobne w krótkim okresie, dlatego w między- czasie operatorzy szukają innych spo- sobów obniżania temperatury przez ponowne wykorzystywanie energii i recykling.
Jedni decydują sie na budowę centrów danych poza aglomeracjami, by sko- rzystać z niskich kosztów gruntów, inni z kolei lokują swoje ośrodki przetwarza- nia danych na obszarach miejskich ze względu na łatwy dostęp do łączy sze- rokopasmowych. W drugim scenariu- szu ciepło wytwarzane przez serwery może służyć np. do ogrzewania sąsied- nich budynków.
Najnowsze centra danych powstają w różnych zaskakujących lokalizacjach: pod ziemią w kopalni w górach na za- chodnim wybrzeżu Norwegii, na Islan- dii wśród gejzerów z geotermalnymi źródłami zasilania czy też zaprojekto- wane w Kalifornii centra danych pływa- jące na barce. W tym numerze piszemy o nich również w poprzednim artyku- le Centra danych na gejzerze – dlacze- go nie?!, przybliżając najnowsze trendy w chłodzeniu data centers.
Energia odnawialna
W wielu centrach danych rozpatry- wana jest opcja wykorzystywania od- nawialnych źródeł energii. Zapewnia- ją one tańszą energię i są alternatywą dla sieci energetycznych w miejscach, gdzie niezawodność stanowi problem. Nie wolno jednak zapominać o pro- blemach z niezawodnością odnawial- nych źródeł energii – nie zawsze wie- je wiatr, słońce nie zawsze świeci, gdy moc jest potrzebna. Eksperci radzą, aby stosować podejście określane ja- ko microgrid, które łączy różnorodne źródła zasilania: sieć energetyczna, ge- nerator na ropę oraz odnawialne źró- dła energii.
Technologie obsługujące rozwiązania microgrid są dostępne. Konwertery do magazynowania energii (energy-storage converters) mogą dostarczać energię, gdy jest potrzebna, i absorbować nad- wyżki tej generowanej przez odnawialne źródła. W miarę upraszczania zarządzania
microgridami centra danych powinny chętniej sięgać po te rozwiązania.
Ataki przemysłowe
Sektory najbardziej zagrożone cyberata- kami to: gospodarka wodna (41 proc. ataków), energetyka (16 proc.) i firmy wielosektorowe (25 proc.) – wynika z ra- portu Cyberbezpieczeństwo środowisk ste- rowania i automatyki przemysłowej, opu- blikowanego przez Frost & Sullivan we współpracy ze Schneider Electric. Bran- że, które powinny wzmacniać bezpie- czeństwo, to także sektor chemiczny, ją- drowy oraz administracja publiczna. Dziś główna uwaga hakerów skupia się na systemach sterowania, jak: rozproszone systemy sterowania DCS (distributed con- trol systems), programowalne sterowniki logiczne PLC (programmable logic con- trollers), systemy SCADA (supervisory con- trol and data acquisition) i panele sterow- nicze HMI (human machine interface). Cy- berprzestępcy wykorzystują różnorodne luki i słabości – od niezabezpieczonych kanałów zdalnego dostępu przez niedo- skonałe zapory firewall po brak segmen- tacji sieci. Możliwe są też ataki przepro- wadzane od wewnątrz, zwłaszcza przez niezadowolonych pracowników lub partnerów biznesowych.
– Na bezpieczeństwo trzeba jednak patrzeć szerzej. Przyczyną ataków są również słabe zabezpieczenia fizycz- ne w przedsiębiorstwie. Tutaj mówimy głównie o niewystarczającej ochronie dostępu osób fizycznych do obiektu i systemów sterowania oraz automaty- ki i to one są najczęściej spotykanymi fi- zycznymi lukami – mówi Ireneusz Mar- tyniuk, wiceprezes pionu przemysłowe- go w Schneider Electric Polska.
Czynnik ludzki w kwestiach związanych z bezpieczeństwem obiektów przemy- słowych można powiązać z szeregiem czynników zagrożenia, takich jak błędy projektantów oraz instalatorów podczas konfiguracji i instalacji systemu. Do tego mogą dojść również błędy operacyjne podczas pracy systemu, niedostatecz- nie skrupulatne prace konserwacyjne, plany wymiany sprzętu oraz oprogra- mowania na nowsze, jak i zbyt niski po- ziom umiejętności osób wykonujących takie działania. Całościowa kultura pracy ma więc istotny wpływ na bezpieczeń- stwo i umożliwienie cyberprzestępcom przeprowadzenia ataku. w
18 iT Reseller
nr 3–4 (281–282) • luty 2016
d o