Page 19 - ITReseller_luty_2016
P. 19

doradczo-ekspercką
aży oraz Michałem Pyterem – Enterprise Sales Managerem z pionu ITB ju rynku zasilania rozmawia Stefan Kaczmarek
ju procesów produkcyjnych czy usłu- gowych. Aby były wydajne, potrzebne są sprawnie działające urządzenia, któ- re będą miały zapewniony stały dostęp do energii.
Obecne anomalie pogodowe, jak np. susze, mają ogromny wpływ na stabil- ność sieci energetycznej. Przed skutka- mi takich zjawisk mogą ochronić nas jedynie dodatkowe systemy zasilania.
Na jakiego rodzaju rozwiązania UPS i gdzie jest obecnie największe ryn- kowe zapotrzebowanie?
U.F.: – W dalszym ciągu są to firmy in- formatyczne, operatorzy telekomuni- kacyjni, banki czy wszelkiego rodzaju systemy bezpieczeństwa.
Gdzie resellerzy powinni szukać swoich szans rynkowych?
U.F.: – Dziś warto skupiać się na kom- pleksowych rozwiązaniach, czyli zło- żonych z kilku produktów, jak na przy- kład zasilacz UPS z systemem monitoro- wania (np. warunków środowiskowych) oraz systemem dystrybucji zasilania (np. listwy PDU). Klient kupuje wówczas nie jeden produkt, ale często rozwiązanie
jakiegoś problemu, otrzymując kon- kretną usługę doradczo-ekspercką, któ- ra zwiększa wartość realizowanego kon- traktu. Wartość resellera polega dziś na samodzielnej ocenie potrzeb kupujące- go i możliwości ofertowania.
Postępująca wirtualizacja środowiska IT a kwestia zapewnienia zasilania? M.P.: – Wirtualizacja stwarza niesamo- wite możliwości dla sektora IT, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa zasi- lania nikt dziś nie odważy się zrezygno- wać z UPS-ów. Można oczywiście zasta- nawiać się nad skróceniem czasu pod- trzymania bateryjnego, ale ponieważ oszczędności z tego tytułu w skali całej inwestycji data center są niewielkie, nikt nie kusi się o tego typu zmiany.
Myślę, że to, kiedy IT będzie w sta- nie zrezygnować z UPS-ów, to kwestia dla futurologów. Docelowa stacja dla sprzętu IT to serwery zasilane z sieci bez systemów dedykowanej klimatyza- cji, odporne na awarie przez amorficz- ne zwielokrotnienie procesu na fizycz- nie wydzielonych urządzeniach czy w serwerowniach.
Jak zagwarantować bezpieczne za- silanie w przypadku chmury hybry- dowej?
M.P.: – Na to pytanie nie ma jedno- znacznej odpowiedzi. Dziś chmura to wszystko: urządzenia mobilne, table- ty, telefony, routery, UPS-y. Możemy za- bezpieczać serwerownie, własne tele- fony za pomocą power banków. Sch- neider Electric wprowadzi w 2016 r. również magazyny energii Ecoblade
Warto skupiać się na kompleksowych rozwiązaniach, czyli złożonych z kilku produktów, na przykład zasilacz UPS z systemem monitorowania.
dla użytkowników domowych. Sposo- bów na bezpieczne zasilanie jest więc kilka i zależą one od indywidualnych potrzeb.
Energia odnawialna i recyklingowa- na – czy pozostaje tylko sztandaro- wym hasłem ekologów, czy też fak- tycznie rośnie zapotrzebowanie ryn- kowe na tego typu rozwiązania? M.P.: – Te kwestie nie dotyczą bezpo- średnio zasilania gwarantowanego. Je- śli spojrzymy na rynek i gospodarkę szerzej, to rzeczywiście zapotrzebowa- nie na takie rozwiązania rośnie. Obec- nie są to działania kierowane przez państwo poprzez ustawę o odnawial- nych źródłach energii czy wszelkiego rodzaju dofinansowania do energety- ki prosumenckiej i realizacji rozproszo- nych źródeł energii. Wówczas w tym kontekście możemy mówić o jakimś zapotrzebowaniu na zabezpieczenie zasilania, ale głównie dla małych, indy- widualnych odbiorców. Tutaj raczej wi- działbym rozwiązania w zakresie maga- zynowania energii, jak np. wspomniany Ecoblade.
Dla dużych aglomeracji energia od- nawialna nie jest jednak alternatywą, gdyż tu potrzeba wielkiej mocy, której źródła odnawialne nie są dziś w stanie zapewnić. w
Rynek zasilania gwarantowanego nie zmienia się w sposób radykalny,
a raczej ewoluuje.
nr 3–4 (281–282) • luty 2016
iT Reseller 19
d o


































































































   17   18   19   20   21