Page 9 - 10_LiryDram_2016
P. 9
wane przeze mnie grono
przyszło do mnie i po-
wiedziało, że nic nie
udało mu się zorgani-
zować, bo nikt nie chce
ich traktować poważnie.
Nie można było zawieść oczekujących, w kraju i za
granicą. W ciągu dwóch ty-
godni zdążyłem zorganizować kolejną imprezę, podobno jedną z naj- bardziej niezwykłych.
Dobrze, że w odpowiednim momencie po- trafili przyznać się do swojej bezsiły.
– Też tak myślę. Wtedy nie zdążyłem ich nawet obtańcować za niedołęstwo. Ludzi przecież młodych i niezłych twórców. Oka- zało się jednak, że każdy z nich był orga- nizacyjnie sprawny, ale w swojej sprawie. A takim nikt nie uwierzy, nikt za takimi nie pójdzie.
Jaki będzie główny temat obchodów te- gorocznego XVI Światowego Dnia Poezji UNESCO? Czy będą towarzyszyć mu ja- kieś szczególne publikacje? Jakie?
– Temat zawsze jest ten sam: poezja drogą do człowieka. I sprawdza się. W tym roku przygotowujemy również kilka poetyckich publikacji. Po pierwsze: Antologię poezji polskiej w języku greckim i grecką w języ- ku polskim. Po drugie: tom wierszy poety greckiego w języku polskim. Po trzecie: tom moich przekładów z języków zachodnich. Po czwarte: tom wierszy w języku polskim i an- gielskim tegorocznemu laureatowi Świato- wego Dnia Poezji UNESCO. Po piąte i szóste – jeszcze tajemnica. A robi to dwoje ludzi, bez finansowej pomocy ze strony państwa.
Czyli ty i kto?
– Pani Basia. Jurkowska. Kobieta niezwykła i in- teresująca poetka.
Żona?
– Z kobietą nie kochającą poezji nie ożeniłbym się.
Jacy goście zagraniczni zostali zaproszeni w tym roku?
– Z Litwy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Rumu- nii, Bułgarii, Grecji, Macedonii, Serbii, Wę- gier, Słowacji, Niemiec, Paryża i Londynu. Nie robimy poetyckich spędów, bo ludzie gubią się w tłumie i zanim się poznają mu- szą wyjeżdżać. Wiadomo, że w tłumie nie ma możliwości prowadzenia rozmów meryto- rycznych. Zapraszamy corocznie innych, ale przede wszystkim przyjaciół polskiej poezji.
Czy XVI Światowy Dzień Poezji będzie odbywał się tylko w Warszawie, czy też jeszcze w innych miejscach w kraju i za granicą?
– Prócz Warszawy: m.in. w Żyrardowie, Piastowie, Jabłonnie, Łomiankach, Staszo- wie i Wilnie. Zakończenie pod koniec maja w Atenach – prezentacją antologii poezji polskiej w języku greckim.
Kto i na jakich zasadach może uczestni- czyć w corocznym Święcie Poezji?
Z kraju każdy.
A zza granicy?
– Też chciałoby wielu, ale ze względu na szczupłość funduszy zapraszamy wybra- nych, zakochanych w polskości, albo pra- gnących poznać naszą poezję.
styczeń–marzec 2016 LiryDram 9