Page 89 - LiryDram_15-2017
P. 89

możemy coś zrobić razem. Na rozmowę nie poszedłem, ale w trakcie jazdy metrem na- pisałem trzy strony tekstów, aż jakaś bab- ka patrzyła mi przez ramię z niedowierza- niem. Znowu to krok do własnej wolności, ale dlatego też punktem wyjścia tych pio- senek są opowieści z mieszkania kawalera o bałaganie twórczym, o życiu, w którym nikt nad tobą nie czuwa.
W tym projekcie piosenki są po angielsku, ten język ma świetną ekspresję, jest bar- dzo seksowny – a ja nie wierzę, że muzy- ka może istnieć bez seksu, bez pasji. W Ka- walerzystach około 20 piosenek powstało w trakcie improwizacji – nie szkiców, mo- tywów: gotowych piosenek. To jest dobra metoda, w takiej sytuacji nie ma czasu na
ściemę, myślenie „jak to zabrzmi”. Warto takie spontaniczne sytuacje rejestrować, nawet jeśli potem trudno powtórzyć praw- dę tej sytuacji, prawdę tych słów. Przesta- łem wierzyć w prawdę „ponurej rzeczywi- stości”, twórczość to zawsze jest jakaś for- ma, żart – przyjemność.
Trudno sobie wyobrazić, że piszesz smut- ną piosenkę i jeszcze dodatkowo przez to cierpisz.
Nawet ci biedni bluesmani z pól bawełny mieli w swojej muzyce oddech, uśmiech, kiedy śpiewali swoje smętne kawałki. Mu- zyka jest wolnością, a jeżeli ktoś się w niej odnajdzie, dajesz mu cząstkę tej swojej wolności.
WOJAN TROCKI, ur. 1986, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, aktor teatralny i filmowy. Występuje w cyklu Pożar w Burdelu, jest
twórcą autorskiego programu piosenki Trzecia godzina gratis, w którym pobrzmiewają inspiracje Tomem Waitsem i kabaretem noir, współtwórcą grupy muzycznej The Cavaliers, ostatnio stanął również za kamerą. Żyje na warszawskiej Pradze.
kwiecień–czerwiec 2017 LiryDram 87


































































































   87   88   89   90   91