Page 82 - 18_LiryDram-2018_d
P. 82
Poprawność każdej linii trzeba nieustannie sprawdzać z tego jednego, najważniejsze- go punktu. W czasie realizacji szczególnie dużych kompozycji 3D każdego dnia arty- sta musi pokonać dobrych kilka kilometrów pieszo, a resztę w pielgrzymce na kolanach z pędzlem w ręku. Przy działaniu w otwartej przestrzeni publicznej dochodzi problem od- powiedniej pogody. W Dubaju nikt z artystów i organizatorów nie przewidział, że przez dwa dni z rzędu będzie padał deszcz. W tym pu- stynnym klimacie intensywny deszcz? Byli- śmy tym wszyscy bardzo zdziwieni i załama- ni. Festiwal trwał siedem dni, z czego przez dwa dni zupełnie nie dało się malować. Po- goda potra bardzo utrudniać pracę nad ta- kimi kompozycjami. Gdy pada deszcz, farba w ogóle nie schnie, rozmywa się i ścieka. Gdy
mocno przyświeca słońce, farba schnie zbyt szybko, w kilka sekund, i nie da się uzyskać odpowiedniego efektu malarskiego. Tak wła- śnie było w czasie dubajskiego festiwalu.
Tworzysz tylko w Polsce czy także za gra- nicą? W jakich miastach można znaleźć i obejrzeć twoje prace?
– Najczęściej realizuję oczywiście w Polsce, ale zdarzają się również całkiem ciekawe zlecenia zagraniczne. Na przykład dwa la- ta temu realizowałem kilka dosyć dużych anamorfoz w Szanghaju. Po moim udziale w festiwalu w Dubaju w roku 2017 coraz częściej przychodzą zapytania z różnych stron świata. Ostatnio skłaniam się też do udziału w różnych festiwalach sztuki 3D na świecie.
80 LiryDram styczeń–marzec 2018