Page 87 - 22_LiryDram_2019
P. 87

czy też ojcowska bądź synowska miłość. Według generała nie było żadnego powsta- nia, była rewolucja, na ulicach mordowa- no bezbronnych ludzi. Ojciec przedsta- wił synowi w sposób dokładny wydarzenia
w Warszawie w pierwszych dniach grudnia, swoją wędrówkę z oddziałami gwardyjski- mi z Wierzbna na plac Bankowy, zetknię- cie z opanowanym rewolucyjnym wrze- niem ludem Warszawy oraz złożoną na pi- śmie dymisję z wojska. Następnie opisał on niebezpieczną ucieczkę w przebraniu przez Królewiec do Petersburga.
Czy Opinogóra była azylem gen. Wincen- tego? Jak on traktował to miejsce? Czy Zygmunt Krasiński podzielał zaintereso- wanie i miłość ojca do tych ziem?
– Zdecydowanie tak! Zarówno ojciec, jak i syn z ogromnym sentymentem przyby- wali do majątku w Opinogórze. Zygmunt w dzieciństwie spędzał tu wszystkie wa- kacje, w czasie których polował m.in. na bekasy (w opinogórskich zbiorach mamy wspaniałą miniaturę autorstwa Januare- go Suchodolskiego, prezentującą małego Zygmusia na polowaniu), chodził po po- lach, obserwując pracę chłopów, wieczora- mi palił z nimi ogniska i słuchał ich śpie- wów. Wszystko to na stałe zapisało się w je- go pamięci. Gdy syn dorósł, ojciec w pre- zencie ślubnym o arował mu wybudowa- ny w stylu neogotyku miniaturowy zame- czek. Generał Krasiński Opinogórę również traktował wyjątkowo. Osadził w niej swoich podkomendnych, którzy postanowili zwią- zać się ze swoim byłym dowódcą po zakoń- czeniu kariery wojskowej. Dbali oni o ma- jątek swojego dobrodzieja i związali z nim swoje życie. To, że było to dla nich miej- sce wyjątkowe, pokazuje fakt, że wszyscy wspomniani bohaterowie spoczęli w pod- ziemiach opinogórskiego kościoła. Spoczy- wają tu zarówno Wincenty, jak i Zygmunt oraz ich najbliżsi.
styczeń-marzec 2019 LiryDram 85
Wojciech Jerzy Górczyk,
Krasiński i Opinogóra.
W drodze do Niepodległej, Wyd. Muzeum Romantyzmu
w Opinogórze, Opinogóra 2018
Praca zbiorowa pod red. Romana Kochanowicza i Tadeusza Skoczka, Wincenty Krasiński. Życie społeczno- kulturalne Warszawy i Królestwa Polskiego, wyd. Muzeum Niepodległości, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Warszawa-Opinogóra 2016


































































































   85   86   87   88   89