Page 47 - 08_LiryDram
P. 47
głównej ulicy Akademickiej zaczęły się odby- wać zbiorowe wystawy polskiej sztuki, których wernisaże przyciągały setki przyjaciół naszego kraju. Niewiele wystaw greckich twórców cie- szyło się wówczas taką popularnością.
Wśród pionierów polskiego ruchu artystów plastyków znalazły się znakomite pejzażyst- ki: Krystyna i Małgorzata Kowalskie – mat- ka i córka, oryginalne, nowoczesne malarki, Janina Misiak-Batko, znana także jako mu- zyk i pedagog, Barbara Bobak i Katarzyna Chierowska, rzeźbiarz i scenograf telewizyj- ny Jacek Skaza, oraz grafik Wojtek Książek. Z grupą związana była także pejzażystka i portrecistka, Helena Zadreyko, która rów- nolegle zaczęła organizować w różnych re- gionach Grecji międzynarodowe plenery ma- larskie, w których przez niemal ćwierć wieku uczestniczyło kilka dziesiątek artystów z Gre- cji, Polski oraz wielu krajów Europy Środko- wej, Wschodniej i Południowej. Z czasem do grupy przyłączali się artyści polscy, przeby- wający w Grecji czasowo, jak malarki: Iwona Lisocka-Fromm i Krystyna Olak, twórcy ikon:
Helena Zadreyko
fot. ze zbiorów artystki
Agnieszka Babińska i Mateusz Środoń oraz inni. Polskie środowisko plastyczne szybko zdobyło w Grecji renomę.
Polskie wystawy przyczyniły się do popular- ności naszych twórców, którzy zaczęli osią- gać w Grecji sukcesy na wystawach indy- widualnych i grupowych. Tradycja polskich wystaw w Miejskim Ośrodku Kultury obcho- dzi właśnie dwudziestolecie. Bywały lata chude, czasem wystawy polskie były skrom- ne, w niektórych latach nie odbyły się wca- le, lecz ruch polskich plastyków w Atenach przetrwał najtrudniejsze czasy. Nie pokonał go także obecny ciężki kryzys. Niektórzy ar- tyści, jak Janina Batko, Krystyna Kowalska i Wojtek Książek, wrócili na stałe do Polski. Jednak najbardziej wytrwałe pionierki, He- lena Zadreyko i Małgorzata Kowalska, wciąż mieszkają i tworzą w Atenach oraz nadal sku- piają wokół siebie greckie i międzynarodowe środowisko twórcze. Niedawno stworzyły klub sztuk pięknych w ramach Towarzystwa Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego. Jeżdżą na plenery do Polski, Włoch oraz in- nych krajów. Ale przede wszystkim malują Grecję, z wielkim kunsztem przedstawiając uroki jej unikalnego pejzażu.
Janina Misiak-Batko na tle olejnego obrazu „Poranek na Kolonaki”
lipiec-wrzesień 2015 LiryDram 45
fot. ze zbiorów artystki