Page 13 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 13

rozwiązanie, służące m.in. do inwenta- ryzacji majątku IT, zarządzania legalno- ścią oprogramowania, ochrony danych elektronicznych, analizy efektywności pracowników, aplikacji, stron interneto- wych czy kontroli wydruków. IT Mana- ger w tym roku razem ze spółką obcho- dzi własny jubileusz – 10 lat obecności na rynku. Utwierdza nas to w przekona- niu, że to był dobry ruch, a zdobyte do- świadczenia pozwoliły nam w później- szym czasie zaistnieć wśród dostawców rozwiązań do backupu czy monitorowa- nia środowiska storage i sieci SAN.
W ten sposób dochodzimy do fla- gowego rozwiązania Infonet Pro- jekt, czyli systemu TSMbox Backup Appliance. Kto jest jego pomysło- dawcą?
– Przyszliśmy do IBM z własnym pomy- słem. Nasza koncepcja na tyle spodo- bała się producentowi, że stosunkowo szybko mogliśmy rozpocząć prace nad systemem. Stworzyliśmy innowacyjne rozwiązanie do tworzenia kopii zapaso- wych łączące oprogramowanie, sprzęt i usługi. Byliśmy prekursorem tego typu systemów, później w nasze ślady poszli inni, w tym uznani gracze, tacy jak np. CommVault.
Infonet Projekt jest utożsamiany z IBM, ale współpracujecie również z Hitachi Data System czy Qlik. Ja- kie kryteria decydują o wyborze partnerów?
– Z uwagą śledzimy poczynania na- szych partnerów i to, co się u nich dzie- je. To prawda, że kiedyś zaszufladkowa- no nas jako „niebieskich”. Wynikało to z faktu, iż wiele projektów realizowa- liśmy wspólnie z IBM. Jednak na prze- strzeni ostatnich lat zaszły w tej firmie poważne zmiany. IBM najpierw sprze- dał swój dział komputerów PC firmie Lenovo, zaś w ubiegłym roku to samo zrobił z serwerami x86. Mimo to na- dal współpracujemy z tym producen- tem, zwłaszcza w zakresie oprogramo- wania TSM, szanujemy dotychczaso- we dobre relacje i mamy nadzieję na ich ciągły i pomyślny rozwój. Niemniej wciąż szukamy nowych, bardziej ela- stycznych partnerów, stąd nasz zwrot ku Hitachi Data Systems. Współpraca z tym producentem otwiera przed na- mi zupełnie nowe możliwości. Koope- racja opiera się na elastyczności i szyb- kim podejmowaniu decyzji. Przy takiej
współpracy na efekty nie trzeba długo czekać. Oferujemy rozwiązania HDS do- piero od półtora roku, a już zdążyliśmy odebrać kilka istotnych nagród, m.in. za jakość świadczonych usług (wdro- żenia, serwis), poziom kompetencji na- szych architektów potwierdzony licz- nymi certyfikatami, ilość zamkniętych kontraktów.
Bardzo dobrze układają się także nasze relacje z firmą Qlik, oferującą rozwiąza- nia Business Intelligence. To firma, którą darzymy bardzo dużym zaufaniem i czę- sto polecamy ją naszym klientom.
Infonet Projekt w ostatnim czasie mocno stawia na serwery Hitachi Data Systems. To mało popularne rozwiązanie na polskim rynku. Dla- czego właśnie ta marka?
– To segment rynku, w którym wiele się dzieje. Przez długie lata liderem był IBM, jednak transakcja z Lenovo zmie- nia układ sił. Oczywiście chcemy na- dal oferować serwery niegdyś należą- ce do IBM, jednak nie mamy wpływu na to, w jaki sposób i na ile zaangażuje się w ten proces Lenovo. A dlaczego właśnie serwery Hitachi? Uzupełniając odpowiedź z poprzedniego pytania – po prostu wierzymy w tego produ- centa i rozwiązania pod jego szyldem. Postanowiliśmy zainwestować w po- zyskanie wiedzy i najwyższych kom- petencji w tym zakresie m.in. z uwagi na dziedziczoną od produktów stora- ge niezawodność, a w przypadku roz- wiązań blade ciekawe funkcjonalno- ści, których inni producenci nie mają w tej klasie rozwiązań. Mowa tu m.in. o Symmetrical Multi Processor (SMP) – funkcjonalności, dzięki której mamy możliwość połączenia ze sobą dwóch lub czterech serwerów w jedną lo- giczną całość, w wyniku czego otrzy- mujemy bardzo dużą moc obliczenio- wą, jakiej oczekują wysoce wymagają- ce systemy produkcyjne, czy też tech- nologii LPAR umożliwiającej podział fizycznego serwera na logiczne party- cje, a tym samym uruchomienie wielu niezależnych systemów operacyjnych na jednym serwerze. Ponadto współ- praca z jedną z najbardziej zaawan- sowanych technologicznie marek na świecie to otwarcie kolejnych możli- wości biznesowych dla naszych klien- tów, większa elastyczność w doborze rozwiązań i odpowiedniej do ich po- trzeb technologii.
Cały czas szukacie nowych partne- rów. Ale szybko rozstaliście się z Nim- ble Storage, wschodzącą gwiazdą na rynku pamięci masowych. Czy nie zraziło to Was do współpracy ze start- -upami zza oceanu?
– Jeśli ktoś ma ambicje, żeby wejść na rynek zagraniczny, musi go dobrze po- znać, zrozumieć. Nimble Storage nie do końca rozumiał nasz rynek, nie za- uważyliśmy też większego zaangażo- wania i wsparcia z ich strony. W rezul- tacie zakończyliśmy współpracę. Nie chciałbym jednak obarczać winą nasze- go partnera. My także popełniliśmy błę- dy, było w nas zbyt dużo entuzjazmu. Doświadczenie z Nimble Storage abso- lutnie nie zraża nas do dalszych poszu- kiwań dobrze rokujących młodych wil- ków. Co więcej, już wkrótce poinformu- jemy opinię publiczną o dwóch, trzech umowach z obiecującymi start-upami ze Stanów Zjednoczonych.
Na historię naszej spółki najprościej spojrzeć przez pryzmat tzw. pięciolatek, okresów bardzo istotnych z punktu widzenia rozwoju firmy. Doświadczenia zebrane w każdym z tych okresów wywierały ogromny wpływ na to,
co działo się w kolejnych latach.
Ilość wytwarzanych danych rośnie w ekspresowym tempie. Anality- cy IDC i Gartnera prognozują, że w najbliższych latach ta tendencja będzie podtrzymana. Tymczasem sprzedaż systemów do przechowy- wania danych rośnie bardzo wolno. Czy nie martwi to Pana?
– Nie, nie martwi mnie ta tendencja, co więcej, przewiduję, że w najbliż- szym czasie ilość sprzedawanych roz- wiązań systemów backupu zdecydo- wanie wzrośnie. Proszę zwrócić uwagę, że klienci, którzy aktualnie posiadają taki system, niejednokrotnie decydują się na zmianę – rozbudowę lub wy- mianę. W mojej opinii na obecną sy- tuację (spowolnienie sprzedaży) ma wpływ kilka czynników, m.in.: ograni- czone budżety dla działów IT, zmniej- szane i pochłaniane na ważniejsze we- dług biznesu potrzeby, mechanizmy
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015
iT Reseller 13


































































































   11   12   13   14   15