Page 25 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 25

dziś jednoczy nasze firmy w poszcze- gólnych krajach Europy w jedną wiel- ką całość. Przedtem funkcjonowało 27 oddziałów krajowych Ricoh, z których każdy miał własne systemy: finanso- wo-księgowy, logistyczny i serwiso- wy (Ricoh ma 7 tys. serwisantów, któ- rzy bezpośrednio obsługują klientów firmy). Dziś możemy w jednym syste- mie zarządzać wszystkimi serwisanta- mi i handlowcami Ricoh, czyli w su- mie 17,5 tys. pracowników w Europie, a również relacjami z klientem i wielu innymi funkcjami. System jest zdolny do integracji z innymi. Mamy obecnie jeden system, który wspiera rozpro- szone oddziały krajowe. Wykorzystuje nie tylko bazy danych Ricoh, ale i da- ne pobierane z zewnątrz firmy. To jest system, który nie tylko zwiększa kon- kurencyjność i uskrzydla nas w dzia- łaniach biznesowych, ale również po- zwala na uporządkowanie procesów wewnątrz firmy. Szczególnie ważne jest wsparcie marketingowe, które po- maga nam dotrzeć z ofertą do klien- tów i decydentów, władnych zadecy- dować o ewentualnych zakupach.
ANDRZEJ NIZIOŁEK: Commvault zaj- muje się przechowywaniem i zabez- pieczaniem danych, także ich udo- stępnianiem. Ilość danych rośnie, i to szybciej, niż przewidywano. Postę- puje cyfryzacja różnych dziedzin ży- cia publicznego, np. kontaktu urzę- dów z petentami (e–PUAP), kartogra- fii, służby zdrowia itd. Jednak na razie wciąż są archiwizowane i indeksowa- ne przede wszystkim dokumenty pa- pierowe. Oznacza to, że problem du- żych i różnorodnych zbiorów danych jest wyzwaniem, które narasta i czeka na rozwiązanie.
W przedsiębiorstwach przyrost da- nych jest tak duży, że menedżerowie zaczynają tracić orientację, gdzie po- szczególne dane są przechowywa- ne. Problem Big Data polega na tym, że są dane, ale różnorodne i rozpro- szone w wielu miejscach; jest do nich dostęp, ale to złożony proces i braku- je dostępu jednolitego. Tymczasem ujednolicanie danych jest niekiedy działaniem wbrew prawu.
Narasta trend internetu rzeczy. Smart- fony domagają się, by pozostawały w łączności z otoczeniem, a ich po- łożenie było ciągle aktualizowane. To wstęp do wszechogarniającego nas
marketingu i oferowania nam rzeczy dostępnych tam, gdzie się znajduje- my, a którymi możemy być zaintereso- wani. Esencja informacji wyciągnięta ze zbioru danych jest wartością samą w sobie, ale trzeba ją jeszcze przekazać właściwym osobom i we właściwym czasie. Wtedy dopiero może przynieść pożądane skutki.
Do niedawna gdy system ulegał awa- rii, to odtwarzało się go z kopii zapa- sowej. Dziś powoli takie dobre podej- ście (good enough) już nie wystarcza. Nie ma bowiem czasu, by poświęcić 4, 8 czy 16 godzin na restart systemu po awarii. Zwłaszcza wśród firm działa- jących globalnie powstaje wymóg, by system produkcyjny był stale aktywny i niezakłócany przez ewentualne awa- rie. Bo przecież gdy rynek azjatycki idzie spać, to budzi się rynek europej- ski, a potem amerykański. Nie ma więc czasu na kilkugodzinne przerwy, które można spożytkować na cele konser- wacyjne. Potrzebne jest ciągłe zabez- pieczenie danych i przezwyciężanie awarii w locie, bez zawieszenia funkcji systemu.
Kiedyś backup był funkcją poboczną i operacyjną, która była pewnego ro- dzaju polisą na życie. Teraz ma być jak- by drugim samochodem ciągniętym na sztywnym holu, by w razie awarii pierwszego samochodu nie zatrzymy- wać się, lecz jedynie zmienić role i je- chać dalej.
TOMASZ NAZARUK: Rozwój syste- mów i narzędzi IT ma pomóc firmom poprawiać relacje z klientami i zdoby- wać ich lojalność. W ostatnich latach tę funkcję wspierania biznesu przez na- rzędzia IT widać szczególnie wyraźnie.
MACIEJ KACZMAREK: Pojęcie Big Da- ta pojawiło się znacznie wcześniej, za- nim zaczęliśmy mieć do czynienia ze zjawiskiem dużych i różnorodnych zbiorów danych przetwarzanych elek- tronicznie. W starożytności wielkim zbiorem danych była Biblioteka Alek- sandryjska. Pierwsze komputery PC miały za zadanie pomóc użytkowni- kom, np. księgowym, skuteczniej ra- dzić sobie z dużymi zbiorami danych. Big Data to stary i od dawna stosowa- ny proces, który ostatnio tylko zdefi- niowaliśmy, by wyrazić go na płasz- czyźnie wirtualnej oraz na potrzeby takich sektorów gospodarki, jak ban-
kowość, telekomunikacja czy trans- port. Dziś Big Data powoli staje się wy- zwaniem pojawiającym się przed każ- dą firmą, instytucją, a nawet każdym człowiekiem.
Czy Big Data to nowe imię anality- ki biznesowej, czy też zupełnie inna funkcja?
TOMASZ NAZARUK: Wciąż mówimy o analityce biznesowej. Jednak Big Da- ta wiąże się z nieznanymi dotąd war- tościami, na przykład z budowaniem nowych scenariuszy i pomysłów na biznes.
W Ricoh realizujemy projekty, które po- magają nam lepiej zarządzać zużyciem energii, papieru, liczbą wydruków. Jest to możliwe dzięki instalacji punktów pomiaru zużycia surowców, dokony- waniu pomiarów, zbieraniu i analizo- waniu danych, wyciąganiu z tego wnio- sków i korygowaniu praktyki.
ANDRZEJ NIZIOŁEK: Technologia się rozwija. Dzięki temu przybywa nam źródeł informacji. Zdalne mierniki zuży- cia energii pojawiają się w firmach i do- mach. W miarę jak budowane są inte- ligentne sieci energetyczne, spada za- potrzebowanie na pracę inkasentów – przestają być potrzebni, bo faktura za zużycie energii może być wygenero- wana na podstawie zdalnego odczytu i przesłana do użytkownika e-mailem. Realizacja takiego scenariusza zakłada wdrożenie systemów Big Data do zbie- rania i analizowania wielkich i różno- rodnych zbiorów danych.
Tak, Big Data to nowe wcielenie ana- lityki biznesowej, ale o zdecydowanie wyższej jakości, które powoli ingeru- je w prywatność, bo do analizy mo- że wykorzystywać dane gromadzone o nas w różnych serwisach społeczno- ściowych czy na podstawie naszych preferencji wyszukiwania w Google. Dziś wystarczy wykorzystać dane do- stępne z internetu, by poznać człowie- ka lepiej niż przy bezpośrednim spo- tkaniu z nim.
MACIEJ KACZMAREK: Big Data to proces, który jest realizowany i trud- no nie być jego częścią. Dzięki możli- wościom, jakie stwarza analityka i za- soby danych w internecie, powstają między innymi internetowe radia, któ- re działają w trybie asynchronicznym
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015
iT Reseller 25


































































































   23   24   25   26   27