Page 38 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 38

» RYNEK
Według przewidywań ekspertów firmy Newzoo wartość globalnego rynku gier w tym roku wyniesie 91,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 9 procent. A za dwa lata przekroczy 102 miliardy.
38 iT Reseller
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015
ży w naszym kraju. Grę poznał już cały świat, zaś w Polsce osiągnęła ona sta- tus kultowej.
– Obecnie nie da się działać inaczej – przekonuje Adam Kiciński. – W glo- balnej gospodarce konieczny jest rozmach. Chcąc robić najlepsze gry na świecie, trzeba się liczyć z wyso- kimi kosztami produkcji, jak również (a raczej – przede wszystkim) marke- tingu.
Wiedźmin 3: Dziki Gon od począt- ku powstawał więc z założeniem, że będzie grą nowej generacji – zarów- no na PC, Xbox One, jak i PlayStation 4. I jeszcze przed oficjalną prezenta- cją w maju tego roku stał się sukce- sem. Firma nie podaje kosztów pro- dukcji, ale na sam marketing wyda- no do tej pory ponad 35 milionów dolarów amerykańskich. A przecież najgłośniejsze zachodnie tytuły mają budżety sięgające 300 milionów do- larów. Są one zatem porównywalne z przebojami filmowymi, a niektóre dają już większe przychody.
W czerwcu tego roku świat obiegła informacja o spektakularnym sukce- sie gry Wiedźmin 3. W ciągu dwóch ty- godni od premiery sprzedano 4 milio- ny egzemplarzy. Osiągnięcie polskie- go studia CD Projekt pokazuje, czego można dokonać w tej branży.
Magiczne 100 miliardów
Według przewidywań ekspertów fir- my Newzoo wartość globalnego ryn- ku gier w tym roku wyniesie 91,5 mi- liarda dolarów, co oznacza wzrost o 9 procent. A za dwa lata przekroczy 102 miliardy. Natomiast zdaniem ana- lityków firmy Jon Peddie Research już w ubiegłym roku osiągnęła 93 miliar- dy, w tym sprzęt dla graczy – 67 mi- liardów. Komputery PC udział mają 33-procentowy, co gwarantuje im po- zycję lidera – przed smartfonami, kon- solami i tabletami.
Motorem napędowym rynku sprzętu dla graczy jest dynamiczny rozwój kul- tury gier komputerowych. Istotną rolę odgrywa także e-sport (sformalizowa- ne rozgrywki). Podczas finałów Intel Extreme Masters 2015 w ciągu week- endu zmagania graczy z całego świa- ta w katowickim Spodku na żywo śle- dziło ponad 100 tysięcy fanów e-spor-
tu, a ponad milion osób oglądało je za pośrednictwem internetu. Natural- nie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach odbywają się jeszcze większe imprezy. Wraz z rosnącą popularnością gier wideo oraz fenomenem e-sportu rośnie rynek sprzętu projektowanego z myślą o graczach.
– Rynek gier komputerowych dyna- micznie się rozwija – potwierdza Alek- sander Szlachetko, Market Develop- ment Manager w Intel Technology Polska. – Szczególnie dotyczy to plat- formy PC, która w 2012 roku stała się numerem 1 i przeskoczyła konsole. W gry komputerowe na komputerach PC gra obecnie ponad 700 milionów ludzi, a do końca przyszłego roku licz- ba ta może się zbliżyć do miliarda.
Liczą się emocje
To wyjątkowy rynek, na którym niesa- mowitą rolę odgrywają emocje. Dla- tego zdecydowanie bardziej od ceny sprzętu liczy się jego wydajność. Bo przecież odpowiednia konfiguracja sprzętu to klucz do komfortowej roz- grywki. Oraz gwarancja, że komputer pozwoli na uruchomienie najnow- szych tytułów.
Pasjonaci nie mogą oszczędzać. Naj- bardziej wydajne podzespoły, dedyko- wane wymagającym graczom, to nie- mały wydatek. Jeden z najszybszych procesorów kosztuje obecnie około 4600 złotych. Naturalnie są również tańsze. Gracze dysponujący skrom- niejszym budżetem również znajdą coś dla siebie i najnowsze superpro- dukcje uruchomią, wykorzystując pro- cesor, za który trzeba zapłacić około 1400 złotych. Inny procesor, pozwa- lający w pełni czerpać wrażenia z gry w Wiedźmina 3, kosztuje mniej niż 1000 złotych.
Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o gotowe zestawy komputerowe. Im- ponujący wzornictwem i możliwościa- mi desktop może oznaczać wydatek rzędu prawie 7000 złotych. Za tę cenę użytkownik otrzymuje świetny sprzęt na lata. Ale – podobnie jak w przypad- ku komponentów – można szukać zło- tego środka, inwestując w notebooka lub desktopa za 3–4 tysiące złotych. Trwają spory, czy rewolucja w tej dzie- dzinie już wybuchła, czy jeszcze się nie


































































































   36   37   38   39   40