Page 49 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 49

Nie tylko
o IT...
...mówi RATMIR TIMASHEV, dyrektor generalny Veeam Software
Czy może Pan opowiedzieć o swo- ich początkach w branży IT?
To długa historia... Wszystko za- częło się, kiedy studiowałem fizykę w Moskwie na najbardziej prestiżo- wej uczelni w Rosji. Zanim rozpoczą- łem poważną działalność biznesową, stwierdziłem, że powinienem nauczyć się języka angielskiego i poznać kultu- rę USA. Otworzyłem przewód doktor- ski na uniwersytecie w Ohio, a w 1995 roku, kiedy otrzymałem zieloną kartę, mogłem podróżować po całych Sta- nach. Doktoratu już nie napisałem, za- miast tego ukończyłem drugie studia magisterskie.
W tamtym czasie, czyli w 1995 ro- ku, otworzyłem pierwszą działalność z moim wieloletnim partnerem biz- nesowym Andreiem Baronovem. Za- kładaliśmy, że rozpocznie się era in- ternetu, zbudowaliśmy więc sklep in- ternetowy. Andrei w trakcie prac nad sklepem szybko stał się ekspertem od Windows NT, zaczął więc udzielać po- rad na forach i grupach dyskusyjnych, napisał kilka narzędzi do zarządzania stronami i sieciami opartymi na Win- dows NT. Pod koniec 1996 roku An- drei zaczął sprzedawać to oprogramo- wanie na swojej stronie za 20 dolarów. Bardzo szybko sprzedaż tych dwóch produktów przewyższyła zyski z na- szego sklepu. To skłoniło nas do sku- pienia uwagi i czasu na oprogramo- waniu.
W 1997 roku założyliśmy firmę Aelita Software. W ciągu kilku lat Aelita uro- sła do 33 milionów dolarów. W 2004 roku sprzedaliśmy naszą firmę jedne- mu z naszych największych konku- rentów, Quest Software, za 115 mi- lionów dolarów. Quest z kolei został sprzedany Dellowi za 2,36 miliarda dolarów.
Czyli po sprzedaży Aelity Softwa- re następnie narodził się pomysł na Veeam...
Postanowiliśmy zrobić coś podobne- go jak w przypadku Windows NT, ale dla wirtualizacji. Chcieliśmy stworzyć różnorodne narzędzia przydatne w co- dziennej pracy administratorów infra- struktury wirtualnej. Rozpoczęliśmy w 2006 roku od opracowania narzędzi do monitoringu, zarządzania i ostatecz- nie tworzenia kopii zapasowych, które zostało wydane dwa lata później.
Dzisiaj Veeam jest firmą międzyna- rodową o rozproszonej strukturze. W jaki sposób efektywnie zarzą- dzać przedsiębiorstwem łączącym różne kultury i narodowości?
Do tego potrzebny jest wielonarodo- wościowy zarząd reprezentujący róż- ne punkty widzenia. W naszym przy- padku zarząd składa się ludzi z Euro- py, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. Stanowimy zatem prawdziwie mul- tikulturowe i wielonarodowościowe środowisko. Choć w naszej siedzibie w Szwajcarii zasiada większość zespo- łu, niektórzy członkowie zarządu pra- cują na co dzień z innych stron Euro- py i USA.
Jakie cechy powinien posiadać pre- zes firmy?
Przede wszystkim powinien być otwarty i umieć słuchać innych. Bar- dzo istotna jest w tym wszystkim ce- cha, którą można odnieść do każdego środowiska biznesowego i którą nazy- wam poczuciem pilności, czyli chęcią i pragnieniem podejmowania szyb- kich decyzji. Poczucie pilności jest bar- dzo istotne w złożonym świecie, w ja- kim obecnie żyjemy, szczególnie jeśli chodzi o podejmowanie decyzji doty- czących rozwoju produktu, sprzedaży, strategii marketingowej, zatrudniania i awansowania ludzi.
Jakie są Pana hobby?
Przede wszystkim lubię wszelkie ak- tywności sportowe, jazdę na nartach czy tenisa. Nie wyobrażam sobie przy tym nie spędzać czasu z moimi dzieć- mi. Na przykład z synem bardzo często gramy w tenisa.
Czy przekładają się one na lepsze zarządzanie firmą?
Każdego dnia pragnę spędzać czas z moimi dziećmi. Jeśli chcę wygospo- darować 2–3 godziny tylko dla swo- jej rodziny, muszę szybko i efektyw- nie podejmować decyzje biznesowe. Między innymi właśnie dlatego wy- pracowałem w sobie poczucie pilno- ści. Szybsze decyzje oznaczają wprost więcej czasu dla moich bliskich. w
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015
iT Reseller 49


































































































   47   48   49   50   51