Page 47 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 47

gnału w standardzie Type-C z szybko- ścią 10 Gb/s (wykorzystuje się tu linie SuperSpeed) oraz możliwość zasilania stuwatowych urządzeń.
Z drugiej strony USB Type-C bez pro- blemu może być również wykorzysty- wany wraz ze starszymi standardami USB 2.0 i 3.0. Co prawda użytkowni- cy mogą w takim wypadku poczuć się trochę zagubieni, otrzymując nowo- czesne złącza o nieco okrojonej funk- cjonalności, ale plusem takiego roz- wiązania jest możliwość łatwej ada- ptacji standardu USB-C w smartfonach i tabletach. Dzięki temu producenci urządzeń mobilnych mogą pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach technologicznych i interfejsie USB 2.0, który zużywa podczas transmisji da- nych mniej energii, a jednocześnie mogą zapewnić kompatybilność swo- ich mobilnych urządzeń z najnowszą generacją komputerów czy laptopów. Oczywiście mamy tu na myśli przewo- dowe połączenie urządzenia mobilne- go z komputerem.
Możliwością zastosowania standardu USB Type-C, niekoniecznie wraz z im- plementacją specyfikacji USB 3.1, za- interesowany jest także przemysł sa- mochodowy. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o możliwość ustan- daryzowania przewodowego podłą- czania urządzeń mobilnych, zewnętrz- nych systemów GPS oraz zewnętrz- nych pamięci masowych do kompu- terów samochodowych, a ściślej do samochodowych systemów informa-
ADAPTACJA TECHNOLOGII 3.1 USB
Pamięci masowe
Cyfrowe biuro
Główny nurt
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015
iT Reseller 47
szacunkowo
Źródło: Synopsys
Huby i stacje dokujące
Dyski flash
TB SSD
Główny nurt Cloud
Mobilność
Główny nurt
Główny nurt
Dyski SSD i flash
Dwa standardowe porty w komputerach PC
Pierwsze serwery
Cyfrowy dom
Główny nurt
Serwery
8 K TV dekodery
Smartfony i tablety
Host
na kartach
Cyfrowa telewizja i dekodery
STANDARDY ZASILANIA USB
SSD
Komputer PC z pojedynczym portem
cyjno-rozrywkowych znajdujących się w kokpicie pojazdu.
Sygnały wideo
Jak już wspomnieliśmy, standard USB 3.1 Type-C może się okazać bardzo przydatny do zaimplementowania szybkiej (do 10 Gb/s) transmisji danych, która nie musi być zgodna z protoko- łem USB. Tak właśnie postąpiono w wy- padku transmisji wideo. W 2014 roku stowarzyszenia USB Promoter Group oraz VESA (Video Electronics Standard Association) ogłosiły specyfikację po- zwalającą wykorzystać złącza USB 3.1 Type-C do transmisji cyfrowego sy- gnału wideo zgodnego ze standardem DisplayPort 1.3. Oznacza to, że wypo- sażone w takie złącze monitory będzie można podłączać do komputerów za pomocą tylko jednego kabla, który bę- dzie transmitował jednocześnie sygnał wideo i zapewniał zasilanie monitora. Oczywiście w wypadku obecnie sto- sowanych złączy DVI lub HDMI będzie potrzebny odpowiedni adapter, np. ta- ki, jaki przygotowała firma Apple do swojego MacBooka.
W tym miejscu warto wspomnieć, że złącze USB 3.1 Type-C obejmuje wspar- cie dla standardu MHL 3.0 (Mobile Hi- gh-Definition Link), a więc interfejsu audio-wideo dla urządzeń mobilnych. Dzięki temu możliwe będzie bezpo- średnie podłączenie smartfona lub ta- bletu wyposażonego w złącze USB 3.1 Type-C do telewizora ze złączem HD- MI. W ten sposób przesyłanie dźwięku oraz obrazu w standardzie 4K z urzą- dzenia mobilnego do telewizora nie będzie stanowiło większego problemu.
Co więcej, podczas takiego połączenia będzie również ładowany akumulator urządzenia mobilnego.
Wygoda dla klienta i resellera
Na koniec warto się zastanowić, jakie korzyści z wprowadzenia nowego stan- dardu może odnieść klient i reseller. Przede wszystkim taka standaryzacja to duża zaleta dla klientów, którzy nie bę- dą musieli zgadywać, w jaki sposób i do którego gniazda podłączyć dany prze- wód, bo wszystkie będą takie same. Po drugie, tak jak to uczynił Apple, urządze- nia mogą być wyposażone w jedno lub co najwyżej 2–3 gniazda, co nie tylko zli- kwiduje plątaninę przewodów, ale rów- nież obniży koszty produkcji.
Z kolei reseller może nie tylko oszczę- dzić na kosztach obsługi posprzedażo- wej, ale przez najbliższy czas zarabiać na sprzedaży odpowiednich przejśció- wek, które – jak pokazuje przykład Ap- ple’a – początkowo będą sprzedawa- ne z wysoką marżą. Wielu klientów bę- dzie też poszukiwać urządzeń zgod- nych z nowym standardem (kompute- ry, monitory, telewizory, tablety, lapto- py, ładowarki, pamięci zewnętrzne). To kolejna możliwość poszerzenia oferty handlowej. Obecnie na rynku zaczy- nają się już pojawiać pierwsze pły- ty główne ze złączami USB 3.1 – za- równo w standardzie USB Type-A, jak i USB Type-C. Można wymienić takie modele, jak: ASRock Fatal1ty 996FX Killer/3.1, MSI 970A SLI Krait czy Asus Z97-Pro(Wi-Fi ac)/USB3.1. U dystrybu- torów są również dostępne różnego rodzaju karty rozszerzeń z oboma ty- pami złączy USB 3.1. w
Pierwsze tablety
2015 2016 2017 2018 2019 2020
Smartfony
Cztery standardowe porty w komputerze PC
Urządzenia cyfrowego obrazu
Specyfikacja
Prąd
Napięcie
Moc
USB 1.x oraz 2.0
500 mA
5V
2,5 W
USB 3.x
900 mA
5V
4,5 W
USB Battery Charging (BC 1.2)
0,5–1,5 A
5V
2,5–7,5 W
USB2.0Type-C
500 mA
5V
2,5 W
USB3.1Type-C
900 mA
5V
4,5 W
USBType-C
1,5 A
5V
7,5 W
3A
5V
15W
USB Power Delivery
2A
5V
10W
1,5 A
12V
18W
3A
12V
36W
5A
12V
60W
3A
20V
60W
5A
20V
100 W


































































































   45   46   47   48   49