Page 46 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 46

» TECHNOLOGIE
USB 3.1 i USB-C
Marcin Bieńkowski
Wraz z pierwszymi zapowiedziami dotyczącymi Windows 10 pojawiły się informacje, że jedną z wprowadzonych do tego systemu nowości będzie obsługa nowych standardów USB – USB 3.1 oraz USB-C.
Na początku marca wszystkich ob- serwatorów rynku IT i użytkow- ników komputerów całkowicie zaskoczyła firma Apple, bowiem
najnowszy ultracienki MacBook został pozbawiony wszystkich złączy, któ- re zastąpiło jedno gniazdo... USB 3.1. Zastosowane w laptopie Apple’a złą- cze USB 3.1 typu C służy nie tylko do komunikacji, ale również do zasilania komputera i transmisji sygnału wideo (HDMI/VGA). Aby można było do nie- go podłączyć dotychczasowe urządze- nia peryferyjne, monitor oraz podpiąć jednocześnie kabel doprowadzający zasilanie, należy posłużyć się odpo- wiednimi przejściówkami, których ce- na w sklepie Apple dochodzi nawet do 380 złotych. Na tak radykalne zmiany i całkowite przejście na nowy standard na razie zdecydowała się jedynie firma z Cupertino, niemniej USB 3.1 i USB-C w tym roku mogą spowodować spore zamieszanie na rynku.
Koniec z kompatybilnością?
Wersja standardu USB 3.1 doczeka- ła się zatwierdzenia przez branżowe stowarzyszenie USB Promoter Group w lipcu 2013 roku. Od tamtej pory do historii odeszły robocze nazwy, takie jak „USB SuperSpeed 10” oraz „Super- Speed+”. Najważniejszą zmianą w sto- sunku do USB 3.0 jest zwiększenie szybkości przesyłu danych z 5 do 10 Gb/s. Kolejnym istotnym elementem nowej specyfikacji jest również moż- liwość zasilania urządzeń potrzebują- cych nawet do 100 W mocy. Łącznie USB 3.1 może obsługiwać sześć profili zasilania/ładowania urządzeń (USB Po-
werDelivery)–od5V/2Apo20V/5A. Nowy standard zakłada kompatybil- ność z USB 3.0 i 2.0 oraz możliwość wykorzystania dotychczasowych wty- czek i gniazd USB 3.0 Type-A lub no- wych USB Type-C.
Niezależnie od działań związanych ze standardem USB 3.1 stowarzyszenie USB Promoter Group w 2013 roku roz- poczęło prace nad skonstruowaniem nowego rodzaju wtyczki USB. Dopro- wadziły one do opracowania standar- du złącza USB typu C (USB Type-C) oznaczanego też jako USB-C. Specy- fikacja ta, w aktualnej wersji 1.0, defi- niuje małe (8,3 × 2,5 mm), odwracal- ne złącze (pozwalając na wpięcie ka- bla dowolną stroną), niewiele różniące się wielkością wtyczki od mikro-USB 2.0 (USB 2.0 Micro-B). Jak podkreślają twórcy, dzięki odwracalności zlikwido- wano znany wielu osobom, irytujący problem podłączania asymetrycznej wtyczki USB, zmuszający użytkowni- ków do, jak twierdzą złośliwi, trzykrot- nego obracania wtyczki wzdłuż po- dłużnej osi w celu jej ostatecznego podłączenia.
Standard USB Type-C przewiduje uży- cie na obu końcach przewodu tego samego złącza i – zarówno w podłą- czanym urządzeniu peryferyjnym, jak i w urządzeniu hosta – takich samych gniazd. W ten sposób wyeliminowano również różne typy (A i B) niezbędnych wtyczek oraz gniazd podłączeniowych stosowanych w urządzeniach. Ceną za to udogodnienie jest brak kompatybil- ności starszych złączy, jak ma to miej- sce w wypadku wtyczek USB 2.0 i 3.0 Type-A i wstecznej kompatybilności
złączy Type-B oraz Micro-B. Do podłą- czenia urządzeń wyposażonych w star- sze rodzaje złączy niezbędna jest zatem odpowiednia przejściówka.
Zgodnie ze standardem USB Type-C to dwustronne 24-pinowe złącze, w któ- rym znajdują się łącznie cztery pary złączy zasilających (zasilanie/grunt), dwie pary złączy sygnałowych USB 2.0 (w samym przewodzie Type-C jest zrealizowana tylko jedna para), cztery pary przewodów do transmisji Super- Speed, dwa piny używane przy modu- lacji sygnału oraz dwa odpowiedzialne za wykrywanie orientacji podłączonej wtyczki.
Co istotne, specyfikacja USB-C do- puszcza też możliwość zasilania stu- watowych urządzeń (przy schemacie zasilania 20 V/5 A), a także przesyłania sygnałów innego standardu – funk- cja Alternate Mode. Dzięki tej funkcji możliwa jest transmisja nieszerego- wych sygnałów przy wykorzystaniu jednej ze ścieżek SuperSpeed, o czym za chwilę.
Razem czy osobno
Oba standardy: USB 3.1 i USB Type-C mogą funkcjonować łącznie – wów- czas złącza takie oznaczane są jako USB 3.1 Type-C – lub niezależnie od siebie. Wówczas w wypadku USB 3.1, podob- nie jak dla USB 3.0, stosuje się wtycz- ki i gniazda USB 3.0 Type-A. Oczywi- ście w zamyśle konstruktorów stan- dard USB Type-C stworzono właśnie po to, aby implementować go przede wszystkim razem ze specyfikacją USB 3.1. Świadczą o tym przede wszystkim dwie rzeczy – możliwości przesyłu sy-
46 iT Reseller
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015


































































































   44   45   46   47   48