Page 44 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 44

» RYNEK
44 iT Reseller nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015
Systemy ERP wchodzą do mniejszych firm
Marcin Bieńkowski
Systemy klasy ERP oprócz swojej roli w bieżącym zarządzaniu firmą stają się również jednym z podstawowych narzędzi analitycznych i planistycznych. Po systemy ERP zaczynają też sięgać coraz mniejsze przedsiębiorstwa, czemu sprzyja chmurowy model dostarczania usług.
Jak podaje firma analityczna Gartner, światowy rynek sys- temów ERP szacowany był na koniec 2013 roku na około 25,4 miliarda dolarów i w stosunku do 2012 roku wzrósł o 3,8 procent. Blisko 64 procent udziałów miało w nim dziesięciu największych światowych vendorów, spośród któ- rych największy kawałek tortu przypadł firmie SAP (24 proc.). Drugi w kolejności Oracle musiał się zadowolić 12-procento- wym udziałem, zaś firmy Sage oraz Infor uzyskały po 6 pro- cent. Na piątym miejscu znalazł się Microsoft z systemem ERP Microsoft Dynamics AX i 5-procentową penetracją ryn- ku. Obserwowany wzrost sprzedaży systemów ERP zawdzię- czamy przede wszystkim chmurze. Model sprzedaży opro- gramowania w usłudze SaaS wg Gartnera odpowiada obec- nie za około 14 procent przychodów na światowym rynku systemów klasy ERP.
Tak jak na świecie
Mimo że polski rynek systemów klasy ERP przez wielu anali- tyków wciąż jest uważany za rynek rozwijający się, to od kilku lat widać na nim coraz więcej sygnałów typowych dla ryn- ku dojrzałego. Jednym z nich jest widoczna wśród klientów bardzo duża świadomość korzyści niesionych przez systemy klasy ERP. Co więcej, podobnie jak ma to miejsce na amery- kańskim i europejskim rynku, również producenci oprogra- mowania ERP w Polsce oferują architekturę systemową zo- rientowaną na usługi i obsługę ściśle określonych procesów biznesowych.
– Poprawa sytuacji ekonomicznej sprawia, że klienci chęt- niej decydują się na inwestycje w nowe technologie. W po- przednim roku zrealizowaliśmy liczne projekty – były to głównie uaktualnienia do nowszych wersji systemu oraz re- alizacja zapytań wymagających integracji interfejsów z roz- wiązaniami pochodzącymi od innych dostawców. Obecnie obserwujemy również, że rośnie liczba zapytań od klien- tów, z którymi wcześniej nie współpracowaliśmy – stwier- dza Piotr Krzysztoporski, dyrektor ds. konsultingu IT, Epicor Software Poland.
Coraz większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się systemy ERP udostępniane w chmurowym modelu SaaS, a także możliwość korzystania z systemów ERP na smartfo- nach i tabletach. Jako przykład mobilno-chmurowego syste- mu ERP może posłużyć enova365 krakowskiej firmy Soneta.
Jego najnowsza wersja została dostosowana do pracy z urzą- dzeniami wyposażonymi w ekran dotykowy.
Nasycenie systemami ERP
Według opublikowanego przez GUS corocznego rapor- tu „Społeczeństwo informacyjne w Polsce” w 2014 roku na 102 151 zarejestrowanych przedsiębiorstw w system ERP wyposażonych było 22 483 firm, co stanowiło 22 procent wszystkich spółek. W stosunku do roku 2012 nastąpił zna- czący, bo wynoszący 8,5 punktu procentowego wzrost licz- by firm korzystających z systemów ERP. Odsetek dużych firm zatrudniających w Polsce powyżej 250 pracowników wypo- sażonych w system ERP wzrósł z 69 procent w 2012 roku do 82,2 w 2014. Innymi słowy obecnie 2448 na 2979 zarejestro- wanych dużych firm używa systemu ERP.
– Nasze systemy ERP przeznaczone są zarówno dla średnich, jak i dużych firm, ale głównie średnie firmy są bardzo aktyw- ne w poszukiwaniu i wdrażaniu systemów ERP. Małe firmy, takie wg definicji do 50 pracowników, również korzystają z ERP. Są takie, które decydują się na cały system, inne wdra- żają jego elementy, np. moduł kadrowo-płacowy, moduł fi- nansowo-księgowy, moduły umożliwiające wsparcie sprze- daży, obsługę magazynów, środki trwałe, serwis, w zależno- ści od tego, na czym firma chce się skupić – mówi Jola Uź- dzicka, dyrektor działu marketingu firmy StreamSoft.
WARTOŚĆ POLSKIEGO RYNKU ERP
W 2013 ROKU WARTOŚĆ POLSKIEGO RYNKU SYSTEMÓW KLASY EAS (Enterprise Application Software), a więc aplikacji biznesowych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem, została oszacowana przez firmę IDC Polska na kwotę 237,4 mln dolarów. W roku 2014 analitycy spodziewali się 3,5-procentowego wzrostu, które to szacunki potwierdzają pierwsze dane napływające z rynku. Podobne wzrosty na poziome 3,5–4 procent można będzie obserwować również w latach 2015–2017.
Według analityków IDC na polskim rynku systemów ERP na pierwszym miejscu uplasował się SAP z udziałem 40,9 procent. Kolejne miejsca zajęły: Comarch (12,5), Oracle Polska (11,7), IFS (4,8) oraz BPSC (4 proc.). Udział pozostałych producentów oprogramowania ERP to 26,1 procent.


































































































   42   43   44   45   46