Page 43 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 43

dzania różnych aplikacji w lepszy niż dotychczas sposób. Tego zresztą ocze- kują użytkownicy: otwartych, prostych i intuicyjnych rozwiązań, które znają z używanych na co dzień aplikacji we- bowych. SDN pozwala uwolnić poten- cjał tworzenia aplikacji stworzonych na miarę danego klienta, ściśle współ- pracujących z siecią.
– Do tej pory świat aplikacji i sieci był rozłączny, przy czym środowisku sie- ciowemu bardzo zależało na tym, żeby aplikacje działały optymalnie, a twór- com aplikacji już niekoniecznie – pod- sumowuje Bromirski.
To prawda, nie wiadomo tylko, kie- dy nasze firmy wdrożeniowe osiągną pierwsze zyski z instalacji. Wiadomo, że w chwili obecnej każde wdrożenie to dla dowolnej firmy ryzyko. Tak na- prawdę koncepcja ta nie została prze- cież przetestowana.
– Sytuacja przypomina nieco adop- cję IP6 – mówi Paweł Matecki. – Kilka lat temu różni przedsiębiorcy rozglą- dali się na boki i patrzyli, kto pierw- szy zaadaptuje w swojej sieci ten protokół.
Wydaje się, że pierwszymi chętnymi do adaptacji SDN-u będą operatorzy,
i to raczej ci najwięksi. Dlaczego? Bo właściwe zrozumienie niuansów i po- prawne wdrożenie systemu SDN ma im dać określone oszczędności. Zre- zygnowanie z tradycyjnego modelu sieci, w której pierwsze skrzypce grają przełączniki i routery, czyli wyposażo- nej w dość wydajne oprogramowanie, zapewne przyczyni się do skrócenia prac konfiguracyjnych i redukcji liczby urządzeń.
Przejście na model SDN to de facto zmiana modelu utrzymania sieci. Ope- rator po prostu wstawi nowy router do sieci, który zostanie skonfigurowany niemal automatycznie. Niektóre firmy na zachodzie już zaczynają z tym eks- perymentować.
Tomasz Odzioba zwraca też uwa- gę na to, że wiele osób oczekuje od SDN tego, co niekoniecznie koncep- cja ta oferuje. – Niektórzy użytkow- nicy myślą, że dzięki nowemu podej- ściu będzie się lepiej administrowało siecią – mówi. – Jednak SDN nie za- działa dobrze, jeśli nie skonfiguruje się wstępnie przełączników i nie za- instaluje poprawnie kontrolera. Sie- ci sterowane programowo poprawią niektóre aspekty funkcjonowania sie-
ci, ale z pewnością nie są remedium na wszystkie jej bolączki.
Niektórzy współpracują
Wszyscy producenci podkreślają też, że w Polsce SDN jest na bardzo wczesnym etapie. Przedsiębiorcy nie kupują urzą- dzeń z zaimplementowanym protoko- łem Open Flow – często z niewiedzy. Na zachodzie jest trochę lepiej. Docierają też informacje, że producenci zaczyna- ją współpracować ze sobą. W maju te- go roku Fortinet poinformował o inte- gracji firewalli następnej generacji For- tiGate z platformą Cisco ACI (Applica- tion Centric Infrastructure) dla sieci ste- rowanych programowo. Współpraca Ci- sco oraz Fortinet ma na celu obniżenie kosztów operacyjnych, zwiększenie bez- pieczeństwa, jak również ochronę inwe- stycji w platformę ACI. Integracja z Forti- Gate wzbogaca ją o funkcję zapory sie- ciowej, zaawansowany system zapobie- gania włamaniom, zarządzanie zagroże- niami, a także inne funkcje bezpieczeń- stwa przeznaczone do różnych zastoso- wań w środowiskach cloud i w centrach przetwarzania danych. Jednak takie in- formacje to raczej pierwsze jaskółki, któ- re wiosny nie czynią. w
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015 iT Reseller 43


































































































   41   42   43   44   45