Page 11 - LiryDram_14-2017OK
P. 11

w ubiegłym roku i ile żałowało, że nie mo- gło przyjechać, to wiedziałam, że war- to i w tym roku podjąć trud zaproszenia wszystkich do Łodzi. A że zgłoszenia i de- klaracje przychodziły z całej Polski, a tak- że z innych stron świata, to w nazwie zre- zygnowałam z ograniczania do wojewódz- twa. Informacja o spotkaniu w Łodzi roz- przestrzeniała się na zasadzie podaj dalej. Goście przyjechali ze Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Lublina, Zakopanego i innych miast oraz miejscowości. Byli też Polacy mieszkający w Belgii, Holandii, Niemczech oraz Australii. W sumie 91 autorów. Wszy- scy goście to fantastyczni, ciepli, wrażliwi ludzie, potra ący bawić się razem i poma- gać w razie potrzeby.
W ubiegłym roku wydałaś nową książkę poetycką – Rzeczywistość. Powiedz, czy jesteś bardziej czytelnikiem cudzych wier- szy czy twórcą własnej poezji? A może po- pularyzatorem cudzych wierszy?
– Wszystkim po trochu: tworzę, czytam, po- znaję ludzi. Wiersz jest moją wypowiedzią na temat widzenia rzeczywistości – we- wnętrznej i zewnętrznej. Próbą pokazania tej rzeczywistości innym ludziom, którzy widzą ją podobnie lub inaczej.
Jacy twórcy są dla ciebie istotni? Czy są autorzy, do których szczególnie często wracasz i czy mają oni wpływ na twoją twórczość?
– Każda przeczytana książka czy wiersz, wysłuchana piosenka czy inny utwór mu- zyczny, każdy obraz, spektakl teatralny ma wpływ na mnie i twórczość. Podobnie każdy krajobraz i każdy poznany człowiek, a nawet wiadomości ze świata. W czasach
szkolnych czytałam zachłannie i wszystko. Pewne lektury przeżywałam tak, że termo- metr wykazywał temperaturę 39 stopni. Dla przykładu tak podziałała na mnie książ- ka André Malraux Dola człowiecza. Cenię bardzo prozę Iwaszkiewicza, wiersze Róże- wicza, ale nie potra łabym wskazać swoje- go mistrza.
Ostatnio często uczestniczysz we wspól- nych występach z Ryszardem Krauzem, prezentując piosenki autorskie i z tekstem poetyckim – czy dostrzegasz różnicę mię- dzy tekstem piosenki a wierszem? Czy to nie przeszkadza ci w pisaniu wierszy?
– Ryszard tworzy swoje piosenki autor- skie. Jest autorem tekstów i muzyki. Pisze bardzo dobre teksty. Ja tylko czasami po- magam (albo przeszkadzam) w wykonaniu (wystąpiliśmy nawet razem na Międzyna- rodowym Festiwalu Bardów OPPA 2016). Taka prezentacja, gdzie wiersze i piosenki przeplatają się i opowiadają historię, jest – jak myślę – ciekawsza dla słuchacza. Oczy- wiście zauważam różnice w pisaniu każ- dego tekstu, bo przecież każdy jest inny: piosenki, opowiadania, a nawet wiersz do wiersza niepodobny, to jest fascynujące. Nie widzę powodu aby różnorodność miała mi w czymś przeszkadzać.
Mówi się, że książka składa się z dwóch części: z tego, co autor napisał, i z tego, czego nie napisał. Co powiesz o tej drugiej części w wypadku twoich książek? Jakie- go tematu, który – być może masz taki – dręczy cię i meczy, nie poruszyłabyś? Do- tyczy to też autorów promowanych w ra- mach organizowanych przez ciebie imprez i spotkań literackich.
styczeń-marzec 2017 LiryDram 9


































































































   9   10   11   12   13